Pataky István
2022. augusztus 31., 12:472022. augusztus 31., 12:47
Öt hónappal Ceauşescu bukása előtt Bukarestben járt Mihail Gorbacsov, avagy Gorbi – ahogyan a reformer szovjet pártfőtitkár és elnök nyugati rajongói emlegették.
Akkor kivételesen szájtátva néztük családi körben a „Telezsurnált”. Figyeltük Gorbacsov minden mozdulatát, az addigi kommunista vezetőktől szokatlan mosolyt, divatosan öltözködő feleségét. A megszokott szigorral cenzúrázott beszámoló szerint természetesen virágzott a román–szovjet barátság és töretlen volt a varsói szerződés egysége. A valóság azonban egészen más volt. Gorbacsov és Ceauşescu – a keletnémet Honeckerrel együtt – két külön világot képviselt a kommunista táboron belül, ami a tárgyalásokról évekkel később közölt feljegyzések, a vágatlan felvételek tanúsága szerint meghatározta a kétoldalú megbeszéléseket, de a varsói szerződés bukaresti tanácskozását is. Akkor vált nyilvánvalóvá, hogy Romániában nincs esély a nyitásra, külső eszközök szükségesek a váltáshoz.
Gorbacsov új politikája, bátorsága, naiv idealizmusa a szabadságot hozta el a közép-kelet-európai országok számára. Nélküle kevés lett volna Ronald Reagan amerikai elnök kitartó, de taktikusan adagolt harciassága. A diktatórikus kommunizmus éveit megtapasztaló térségbelieknek Gorbacsov az a figura, aki nem remélt gyorsasággal tette lehetővé az átmenetet a diktatúrából egy szabad, vagy legalábbis akkor nagyon szabadnak hitt világ felé. Ehhez képest számunkra másodlagos, hogy a csernobili robbanás idején klasszikus szovjet vezérként igyekezett titkolni a katasztrófa mértékét. A mi szemünkben semmit sem von le érdemeiből, hogy az oroszok miként ítélték, ítélik őt meg. Gorbacsov a körénk vont börtön lerombolásában játszott főszerepet. Hogy ezt az oroszok többsége szeretett birodalma széteséseként, a káosz kezdeteként élte, éli meg? Pech – mondhatnánk cinikusan. Mégsem tehetjük, mert a Szovjetunió szűkebb határai között feléledt Oroszország árnya még mindig itt húzódik határainknál.
Gorbacsov a kezdetektől fogva mélységesen elítélte az ukrajnai háborút. „Az elmúlt hónapokban többször is azt mondta nekem Mihail Gorbacsov, hogy szerinte ez egy testvérháború. Az ő apja orosz, az anyja pedig ukrán, és ilyen helyzetben rajta kívül még milliók vannak. Úgy fogalmazott múltkor, hogy az emberi élet mindennél drágább, ezért védeni kellene, nem pedig a harctéren föláldozni” – mondta Zolcer János televíziós producer, az egykori szovjet vezető magyar barátja egy augusztus eleji interjúban. Gorbacsov állítólag próbált beszélni Vlagyimir Putyinnal – eredménytelenül.
Gorbi halála jelképes. A történelem épp most vesz nagyon éles kanyart, az események alakítói között pedig nem látunk hozzá hasonló gondolkodású, habitusú szereplőt. Az általunk félelmetesnek tartott hidegháborút felváltotta a „melegháború”, Putyin fegyverekkel és energiahordozókkal építené újra az orosz birodalmat. Azt a nagyhatalmi vágyakkal rendelkező országot, amely Gorbacsov megjelenéséig sakkban tartotta a Nyugatot. Mindeközben talán az amerikai történelem leggyengébb elnöke által vezetett Egyesült Államok gond nélkül tekinti csatatérnek Európát, ha saját nagyhatalmi érdekeinek megvédéséről van szó. Nem Gorbacsovok idejét éljük.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!