Pataky István

Pataky István

Gorbacsov letűnt világa

2022. augusztus 31., 12:47

2022. augusztus 31., 12:47

Öt hónappal Ceauşescu bukása előtt Bukarestben járt Mihail Gorbacsov, avagy Gorbi – ahogyan a reformer szovjet pártfőtitkár és elnök nyugati rajongói emlegették.

Akkor kivételesen szájtátva néztük családi körben a „Telezsurnált”. Figyeltük Gorbacsov minden mozdulatát, az addigi kommunista vezetőktől szokatlan mosolyt, divatosan öltözködő feleségét. A megszokott szigorral cenzúrázott beszámoló szerint természetesen virágzott a román–szovjet barátság és töretlen volt a varsói szerződés egysége. A valóság azonban egészen más volt. Gorbacsov és Ceauşescu – a keletnémet Honeckerrel együtt – két külön világot képviselt a kommunista táboron belül, ami a tárgyalásokról évekkel később közölt feljegyzések, a vágatlan felvételek tanúsága szerint meghatározta a kétoldalú megbeszéléseket, de a varsói szerződés bukaresti tanácskozását is. Akkor vált nyilvánvalóvá, hogy Romániában nincs esély a nyitásra, külső eszközök szükségesek a váltáshoz.

Gorbacsov új politikája, bátorsága, naiv idealizmusa a szabadságot hozta el a közép-kelet-európai országok számára. Nélküle kevés lett volna Ronald Reagan amerikai elnök kitartó, de taktikusan adagolt harciassága. A diktatórikus kommunizmus éveit megtapasztaló térségbelieknek Gorbacsov az a figura, aki nem remélt gyorsasággal tette lehetővé az átmenetet a diktatúrából egy szabad, vagy legalábbis akkor nagyon szabadnak hitt világ felé. Ehhez képest számunkra másodlagos, hogy a csernobili robbanás idején klasszikus szovjet vezérként igyekezett titkolni a katasztrófa mértékét. A mi szemünkben semmit sem von le érdemeiből, hogy az oroszok miként ítélték, ítélik őt meg. Gorbacsov a körénk vont börtön lerombolásában játszott főszerepet. Hogy ezt az oroszok többsége szeretett birodalma széteséseként, a káosz kezdeteként élte, éli meg? Pech – mondhatnánk cinikusan. Mégsem tehetjük, mert a Szovjetunió szűkebb határai között feléledt Oroszország árnya még mindig itt húzódik határainknál.

Gorbacsov a kezdetektől fogva mélységesen elítélte az ukrajnai háborút. „Az elmúlt hónapokban többször is azt mondta nekem Mihail Gorbacsov, hogy szerinte ez egy testvérháború. Az ő apja orosz, az anyja pedig ukrán, és ilyen helyzetben rajta kívül még milliók vannak. Úgy fogalmazott múltkor, hogy az emberi élet mindennél drágább, ezért védeni kellene, nem pedig a harctéren föláldozni” – mondta Zolcer János televíziós producer, az egykori szovjet vezető magyar barátja egy augusztus eleji interjúban. Gorbacsov állítólag próbált beszélni Vlagyimir Putyinnal – eredménytelenül.

Gorbi halála jelképes. A történelem épp most vesz nagyon éles kanyart, az események alakítói között pedig nem látunk hozzá hasonló gondolkodású, habitusú szereplőt. Az általunk félelmetesnek tartott hidegháborút felváltotta a „melegháború”, Putyin fegyverekkel és energiahordozókkal építené újra az orosz birodalmat. Azt a nagyhatalmi vágyakkal rendelkező országot, amely Gorbacsov megjelenéséig sakkban tartotta a Nyugatot. Mindeközben talán az amerikai történelem leggyengébb elnöke által vezetett Egyesült Államok gond nélkül tekinti csatatérnek Európát, ha saját nagyhatalmi érdekeinek megvédéséről van szó. Nem Gorbacsovok idejét éljük.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.