2009. január 28., 00:402009. január 28., 00:40
A Timosenko–Juscsenko párosnak amúgy Gyurcsány Ferenc is fogalmazhatja a köszönőlevelet, hiszen a gázválság nyomán kialakult helyzetben most lehetőséget kapott arra, hogy Magyarországot a Nabucco-ügy motorjaként tüntesse fel, és a tanácskozás rendezőjeként, a folyamat beindítójaként tetszelegjen, besöpörve ezzel a nemzetközi közösség elismerő hátbaveregetéseit – és persze esetleg egy-két százalékkal többet az MSZP-nek az EP-választásokon. A vezeték megépítéséhez azonban a mostani tanácskozás csupán szükséges, de nem elégséges feltétel. Már csak azért sem, mert Putyin orosz kormányfő és Medvegyev (a névazonosság nem véletlen!) Gazprom-vezér kijelentései ellenére, hogy a Nabuccót nem tekintik a Déli Áramlat vetélytársának, az orosz földgázcég illetékesei lelkesen ügyködnek az üzbég és türkmén gázkészletek felvásárlásán, hogy kifogják a szelet az EU vitorlájából. Azerbajdzsán és Kazahsztán elvileg támogatja a kezdeményezést, de kérdés, lesz-e elég gázuk – főleg, hogy Kína is érdeklődik. Irán viszont lelkesen pumpálná a gázt – viszont komoly dilemmát jelent, hogy ennek elfogadásával támogatnák az iszlamista rendszert. (Persze eljöhet még a gázínségnek az a foka, amelyben Teherán mégsem lesz annyira gonosz és antidemokratikus partner). Ráadásul Törökország az EU-csatlakozása érdekében zsarolna azzal, hogy nem engedi át területén a vezetéket. Szóval hasznos, hogy végre érdemben is tárgyalnak a vezetékről, és ezt épp Budapesten teszik – de messze még az az idő, amikor a politikusok tényleg a Nabuccón át érkező gáz lángjánál sütögethetik a pecsenyéjüket.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.