2010. január 22., 11:202010. január 22., 11:20
Köztudomású, hogy két rendszerváltó pártról van szó, amelyek azonban gyökeresen eltérő ideológiai alappal bírnak. Míg az Antall József vezette MDF értelmezésében Magyarországon 1945-ben „kizökkent az idő”, és ’89-ben esély mutatkozott az akkor megszakadt konzervatív hagyományhoz való visszatéréshez, addig az SZDSZ számára az 1918-as Károlyi Mihály-féle „progresszív” ideológia jelentette az alapot, azaz a gazdasági és politikai liberalizmus e párt esetében a jobboldal által értéknek tekintett nemzeti hagyományok, az 1945 előtti időszak agresszív tagadásával párosult. A nemzet, egyház és tekintély kapcsán megfogalmazott álláspontja szinte teljes egészében megegyezett a posztkommunista MSZP-vel, mindkét alakulatban tovább munkálkodott a harcos, „a múltat végképp eltörölni” jelszóra alapozó reformdüh – ezért is váltak 1994 óta egymás hűséges szövetségeseivé. Az SZDSZ számára azonban ez jelentette a hanyatlás kezdetét is egyben, hiszen azzal, hogy rehabilitálta a kommunistákat, a rendszerváltást és saját reformpártiságának őszinteségét is megtagadta. Az MDF-et a kormányzás terhe, majd a frakcióharcok gyengítették meg annyira, hogy immár csak árnyékká vált az egyre erősebb és ambiciózusabb jobboldali párt, a Fidesz mellett. Dávid Ibolya elnöksége alatt a párt az értékelvűség helyett a pragmatizmust választotta. Ezért tette a párt arcává a piac mindenhatóságát az ember elé helyező ultraliberális közgazdász Bokros Lajost, és ezért lép most frigyre az SZDSZ-szel. A szövetség sikere kétséges, hisz két megtört, hiteltelenné vált alakulatról van szó, amelyek épp az egymással kötött szövetséggel erősítik meg, hogy a túlélésért saját alapelveiket is hajlandóak megtagadni. Persze egy hiteles konzervatív liberális, a hagyományokat tisztelő, reformpárti, de a reformokat nem a múlt,a nemzeti sajátosságok eltiprásával megvalósítani akaró erőre szükség van. De hogy ez nem az MDF és az SZDSZ roncsain létrejövő szövetségből alakul ki, az szinte biztos.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.