Balogh Levente

Balogh Levente

Fejlesztés helyett erődemonstráció

2022. december 02., 10:192022. december 02., 10:22

2022. december 02., 10:192022. december 02., 10:22

A magyar ügyekben Romániában szélsőségesként elkönyvelt pártok nem az elszigetelt, minden más román politikus által megvetett zárványt képviselik, ahogy a fősodratú politikum a külvilág felé szeretné beállítani a helyzetet, hanem az általuk vallott soviniszta, gyűlölködő nézetek jelentik a jóformán mindenki által elfogadott és osztott fő irányvonalat – ezt erősítik meg ismét az elmúlt napok fejleményei.

Az apropót természetesen a december elsejei román ünnep körüli események jelentik: a Csíkszeredában lezajlott román katonai erődemonstráció és a Csoma Botond RMDSZ-es képviselő 1918. december elsejével kapcsolatos igazságokat kimondó parlamenti beszédére érkezett hisztérikus román reakciók. Hiszen mindkét esetben szélsőjobbos, magyargyűlölő szervezetek adták meg az alaphangot, amihez azonnal csatlakozott a hivatalos Románia is. Vagy ha nem csatlakozott, akkor saját kezdeményezésből viselkedett úgy, mintha a szélsőségesek kottájából játszana. Ez a csíkszeredai román állami ünnepség – a katonai felvonulás páncélozott harcjárművekkel, a harci repülők és helikopterek csak a kedvezőtlen időjárás miatt nem voltak jelen – kapcsán jelenthető ki a leghatározottabban. Azt megszoktuk, hogy a már orvosi esetnek minősülően magyargyűlölő, Nemzet Útja nevű szélsőséges szervezett magyar többségű településeken tart kiscsoportos soviniszta foglalkozást a román nemzeti ünnepeken.

A céljuk az, hogy a magyarok ne érezzék magukat otthon, biztonságban a saját szülőföldjükön, amivel természetesen nem érnek célt, az izzadtságszagú provokációk legfeljebb szánakozást váltanak ki. De arra már minden jobb érzésű ember felkapja a fejét, ha az állami szervek erősítik fel hasonló kezdeményezéssel a soviniszta hőbörgők üzeneteit. Nehéz nem arra gondolni, hogy a komolyabb katonai arzenál csíkszeredai felvonultatásával üzenni akarnak a magyaroknak: vegyenek vissza a jogkövetelésekből a nagyromán „nemzetállamban”. Vagy esetleg egyenesen provokálni szerettek volna.

Persze előfordulhat, hogy a katonai erődemonstrációt nem ezért szervezték, „csak” a legyőzött újabb megalázásának szándékával, de az ukrajnai események fényében különösen rossz ízlésre vall egy ilyen parádé. Csoma Botond beszéde kapcsán az nem meglepő, hogy a szélsőséges AUR tiltakozásképp kivonult az ülésteremből. Ám ebben az esetben is követte a gesztust a mainstream részéről is a hasonló kaliberű reakció, amikor Lucian Romașcanu művelődési miniszter intézett ellenünk a magyarellenes érzelmek felkorbácsolására kiválóan alkalmas, hagymázas kirohanást. Amelyben – meglehetősen vastag arcbőrről téve tanúbizonyságot – ismét csak a román kormányok által hangoztatott évtizedes hazugsággal állt elő, miszerint Romániában példás a nemzeti közösségek helyzete. Majd még hergelt is egy jókorát, amikor a történelmi tényeket is meghazudtolva arról értekezett egy vereteset, hogy Erdély történelmileg a románoké.

Mindezekből ismét csak egyértelműen kiviláglik, hogy a magyarellenesség olyan szinten ivódott bele a romániai társadalomba, hogy reflexszerűen, a legnagyobb természetességgel jön elő, sőt egyértelmű társadalmi konszenzus övezi. Mindezen túlmenően a jelenségnek geopolitikai vonzatai is lehetnek. Az ukrajnai háború felértékelte Románia szerepét a washingtoni külpolitikában, fekvése miatt stratégiai fontosságú az Oroszország megfékezését célzó NATO-erőfeszítések megvalósításához. Ezt jelzi az is, hogy a héten Bukarest adott otthont a katonai szövetség külügyminiszteri értekezletének.

A bukaresti illetékesek úgy érezhetik, ilyen körülmények között bátrabban felléphetnek az őshonos magyar közösség jogos követeléseivel szemben, és büntetlenül élhetnek a megfélemlítés legprimitívebb eszközeivel, mivel a nyugati szövetségesek számára most még az átlagosnál is kevésbé fontosak a kisebbségi jogok – főleg, ha magyarokról van szó. Ilyen körülmények között egyesek úgy láthatják: itt az idő „leszámolni” a Trianon óta kimondva-kimondatlanul nemzetbiztonsági kockázatnak tekintett magyarokkal. Pedig nem kell ahhoz mélyreható politikai ismeretekkel rendelkezni, hogy egyértelmű legyen, mindez nem a legjobb módszer a magyar–román viszony rendezésére, hiszen a csíkszeredai erődemonstráció azt sugallja: a román állam ellenségként tekint az őshonos magyar közösségre.

Bukarest jóindulatát és a kisebbségi ügy megnyugtató rendezése iránti őszinte szándékát az jelezné, ha páncélosok és harci repülők helyett infrastrukturális, gazdasági, egészségügyi és oktatási fejlesztéseket küldenének a térségbe. Ám valamiért inkább a katonai erőfitogtatást tartják megfelelő eszköznek, miközben a magyar állam fejlesztéseit is megpróbálják megfúrni. Pedig nem kell messzire menni a példáért, amely azt bizonyítja: az ilyen egymásnak feszülésekből mindkét fél csak vesztesen kerülhet ki.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Második hely kiadó, Simion a befutó?

A precízen, az elnökválasztás előtti utolsó napokra időzített, egy ügyfeleit átverő ingatlancég által bérelt géppel való utazással megszorongatni próbált Marcel Ciolacu számára valóban nem jött jól a leleplezés.

Makkay József

Makkay József

A tehenek bélgáza zavarja leginkább Brüsszelt

Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.

Páva Adorján

Páva Adorján

Koszovó és Székelyföld kötényt ad Romániának

A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.

Kiss Judit

Kiss Judit

Hírfolyamunkban a hó – Semmi különös, csak egy csoda

Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki menti meg a magyarokat az eszement közigazgatási átszervezéstől és az asszimilációtól?

Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Az RMDSZ, a kormányzás és a feketeleves

Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.