2010. november 23., 11:162010. november 23., 11:16
Igazság szerint ugyanis az ország még valóban nem érett meg arra, hogy hatékonyan felügyelje és biztosítsa az Európai Unió külső, keleti határait, és több alkalommal bebizonyosodott: nem elég csak átültetni a nemzeti jogba a schengeni joganyagot, hanem maradéktalanul alkalmazni is kell az ún. schengeni acquist, és meg kell felelni az uniós bel- és igazságügyi együttműködés feltételeinek.
Márpedig elég megtekinteni a kiváló fiatal partiumi rendező, Marian Crişan Locarnóban többszörösen díjazott Morgenjét, hogy megtudjuk: csak az a menekült nem képes átjutni Románia nyugati határvidékén, aki nem tudja megfizetni az embercsempészt, afelől pedig a napisajtót követve győződhetünk meg, hogy a határőrség korrumpálhatósága minden képzeletet felülmúl. Ne legyenek illúzióink: a nyugat-európai hatalmak illetékesei előtt sem maradhat titok, hogy például a nagylaki határőrök néhány száz euróért személyi igazolvánnyal nem rendelkező polgárt, de akár körözött bűnözőt is kiengednek az országból, hozzájárulva a román állampolgárok külföldi bűnelkövetési statisztikájának emeléséhez.
Végeredményben a kis halak megvesztegethetősége nem meglepő, ha tudjuk, milyen mértékben burjánzott el a korrupció a felsőbb szinteken. Mindennél beszédesebb, amikor egy megyei rendőrfőkapitány nyilvánosan védelmébe vesz egy alvilági figurát, és kijelenti: nem bűnöző az, aki uzsorakamatot szed, ráadásul ugyanennek a parancsnoknak a tervezett menesztése ellen beosztottjai testületileg tiltakoznak. A hazai rendvédelmi szervek kötelékében uralkodó állapotokról, a rend és a törvény őrzésére, szavatolására hivatottak és a bűnözők közötti összefonódásról árulkodik, hogy a gazdasági-pénzügyi oligarchák immár odáig merészkednek, hogy – kapaszkodjunk meg! – a belügyminisztérium épületében vesztegetik meg a tárca államtitkárát. Nem véletlen, hogy az államfő erélyesen követeli a belügyminisztérium és a hatáskörébe tartozó állomány átszervezését, enélkül ugyanis nemhogy a franciákat, de saját magunkat sem leszünk képesek meggyőzni a schengeni felkészültségről.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.