2011. február 11., 10:202011. február 11., 10:20
Ez azért meglepő, mert nehéz azt feltételezni, hogy a bűnüldöző szervek saját hatáskörben kezdték göngyölíteni a szálakat. A politikai megrendelés tényét igazolja, hogy Traian Băsescu már egy héttel a razziák előtt elmondta Brüsszelben: nagy lépések következnek a határ menti korrupció felszámolása terén. Az pedig csak ritkán történik meg, hogy egy-egy politikai csoport a saját korruptsága leleplezésére adjon megrendelést. Márpedig a szálak minden bizonnyal a nagyobbik kormánypárt valamely nehéz emberéhez vezetnek.
Ahol éveken át egy volt vámparancsnok töltötte be a belügyminiszteri tisztséget, elképzelhetetlen, hogy ne lett volna információ arról: miként is gyűjtik a sápot a csempészektől a vámosok. Nem az információ hiányzott tehát a jelenség korábbi felgöngyölítéséhez, hanem a politikai akarat. Miért? Feltételezhetően azért, mert a vámok a politika aranytartalékainak számítottak. Az innen gyűjtött csúszópénzből lehetett finanszírozni a választási kampányokat. És ezt az utolsó határrendész, a legalacsonyabb rangú vámos is tudta. Úgy érezték, nem kockázatos belépni a bűnszövetkezetbe, hiszen valaki a politika felső szintjén biztosítja a büntetlenséget, ha bőkezűen megfizetik ennek az árát.
Ezért furcsa hát a mostani hatósági erődemonstráció. Úgy látszik ugyanis, mintha a kígyó a saját farkába harapna. A történteknek több értelmezési lehetősége is nyílik. Megtörténhet, hogy a hatalmon belüli táborok egymás közötti csatájának vagyunk a tanúi, melyben az egyik csoport a titkosszolgálatok és a bűnüldözők bevonásával próbálja elintézni a másik csoportot.
De miért ne higgyük azt, hogy valakiben, valakikben valóban megérett az elhatározás a már-már intézményessé vált korrupció felszámolására. Akkor válik majd tisztábbá a kép, ha kiderül, mely szinten áll meg a fejek hullása.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.