JEGYZET – Azért megnyugtató a tudat, hogy van, ami működik is ebben az országban. Például ott van az a helyzet, amikor az ember új lakásba költözve fokozatosan, az anyagi források függvényében elkezdi berendezni otthonát.
2016. december 11., 12:182016. december 11., 12:18
Ilyenkor fölkerekedik, és bútorüzlettől bútorüzletig, lakberendezési bolttól lakberendezési boltig vándorol, felmérendő a kínálatot. Hogy aztán körülbelül a huszadik boltban – miután az előző tizenkilenccel együtt már vagy harmadszor járta végig – lerogyjon egy kanapéra, és a hisztérikus kitörést csupán nagy nehezen visszafojtva közölje az asszonnyal: márpedig most már akkor sem megyünk haza étkezőbútor nélkül, ha kerge műbútorasztalosok potyognak az égből, nem érdekel, hogy a kinézett szetthez kínált asztal mérete nem a legmegfelelőbb, és a színek sem feltétlenül egyeznek meg az előzetes tervekkel.
Az eljárás ilyenkor az, hogy az ember kifizeti a kívánt termékek árát, a bútorüzlet alkalmazottai pedig fejüket bocsánatkérően ingatva közlik: mivel a kereslet rendkívül nagy, először le kell adni a megrendelést, le kell gyártani a kívánt bútorokat, azokat előbb le kell szállítani az üzletbe, majd ezt követően szállítják ki a kedves ügyfélnek. Az egész alig vesz több időt igénybe három-négy hétnél, és csak végső esetben fordulhat elő, hogy a november elején megrendelt bútor csak december közepére érkezzen meg. Az meg aztán tényleg csak a legvégsőben, és teljesen véletlenül, hogy csak januárra. De persze ez sem kizárható. Bónuszként a bolt vállalja az ingyen kiszállítást és összeszerelést.
A kimerült ügyfél ilyenkor hálásan hazavánszorog, és várja, hogy lehetőleg még az év vége előtt értesítsék. És ekkor történik meg a csoda: két és fél hét múlva megszólal a telefon, és az áruházból közlik, hogy megérkezett a bútor, így kedden már ki is szállítják, szerdán pedig összeszerelik.
A folyamat pedig ezt követően még olajozottabban halad: kedden kora reggel ismét szól a telefon, és közlik, hogy érkeznek. A hamarosan befutó szimpatikus fiatalember ráadásul azzal vidítja fel még jobban a kedves ügyfelet, hogy nem is kell szerdáig várni, azonnal hozzá is kezd a bútorok összeszereléséhez. Így aztán lelkesen elkezdi kipakolni a szerszámait, a kalapácstól az elektromos csavarhúzóig, látszik, hogy csak úgy buzog benne a tettvágy.
Mondjuk, ahhoz, hogy el is kezdhesse a munkát, nem ártott volna, ha előbb a bútorokat is kiszállítják.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.
Megnyugtató válaszok, lehetséges megoldások helyett egyre több a kérdőjel Parajdon azóta, hogy az évtizedek óta nem tapasztalt vízhozammal megáradt Korond-patak május utolsó napjaiban teljesen megtöltötte a sóbányát.
szóljon hozzá!