2011. december 05., 09:282011. december 05., 09:28
A megegyezést azért nem lehet még véglegesnek tekinteni, mert a választásokon nem az EMNT, hanem az EMNP indul majd, és továbbra sem ismeretes: Vass Levente függetlenként vagy egy koalíció támogatásával vág-e neki a Dorin Florea elleni megmérettetésnek. Ezek az akadályok azonban könnyen áthidalhatók, ha a felek – különösen a kizárólagosságban élharcos RMDSZ – a közösség érdeke fölé rendelik a pártérdeket. A bajok forrása tehát nem a forma, hanem a tartalom lesz. Minden jel arra utal ugyanis, hogy a két magyar alakulat nem az esélyesebbik jelöltet szemelte ki magának, és magyar szempontból – 2008-hoz hasonlóan – jövőre is lehetetlen küldetésnek ígérkezik Erdély egyik szellemi-kulturális központjának „visszaszerzése”.
Akárhogy is csűrjük-csavarjuk, Vass Levente a vásárhelyi magyarok többsége számára ismeretlen arc, jóformán semmit sem tudni arról, mi predesztinálja a fontos közigazgatási tisztségre, de ami a legfontosabb: a karizma és a politikai dörzsöltség is hiányzik belőle Florea legyőzéséhez. Teljességgel érthetetlen, hogy a két magyar szervezet miért kosarazta ki a megmérettetésen függetlenként induló Smaranda Enachét, azt az emberjogi harcost, aki a rendszerváltás óta a román értelmiségiek és politikusok közül a legtöbbször kiállt az erdélyi magyarok jogaiért. Belpolitikai és nemzetközi téren egyaránt erőteljes üzenettel bírna, és hatalmas visszhangot is kapna, ha egy olyan fontos városban, mint Marosvásárhely, a magyar közösség és politikai érdekképviselete egy román politikusnak szavazna bizalmat.
Arról nem beszélve, hogy Enache asszonynak van a legnagyobb esélye a jelenleg regnáló polgármester leváltására, hiszen bármelyik magyar jelöltnél több román voksot képes hozni a magyar szavazatok mellé. Ugyanezen a hasábon már májusban megírtuk: nemzetisége nem lehet akadály, hiszen szebben és helyesebben beszél magyarul, mint sok más erdélyi magyar politikus. Vagyis: a mienk. Az RMDSZ és az EMNT megyei szervezetének illene nem a román demokraták módjára gondolkodni, miszerint Kolozsvárnak kizárólag román polgármestere lehet.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.