2010. augusztus 11., 11:172010. augusztus 11., 11:17
Aki nem tudná, az alakulat nagy dobbantásra készül: jövő héten kongreszszust szervez Csíkszeredában, amelyen pártot alapítanak, nevet és alapszabályt is véglegesítve. Az eddig az ismeretlenség védőburkában politikai, gazdasági és kulturális alakulatként – minden bizonnyal – működő szervezet most úgy látja, Erdélynek szüksége van egy új, radikális pártra, amely „tiszta és tehetséges közszereplőket” ad majd a világnak. Ráadásul nemzetiségtől függetlenül. Ennek fényében a „mocskos múlttal” rendelkezőknek nincs mit keresniük az új pártban: a felvétel legelső feltétele, hogy a jelentkező „személyét ne terhelje” Erdély nemzeteinek elárulása. Igen, így: nemzeteinek, többes számban.
Hogy kik is azok, akik most egy virtuális földgömböt bámulnak, egyelőre csak kevesen tudhatják. Az egyetlen, aki névvel vállalja a toborzást, Éltes Zoltán jogász, akit egyesek a Romániai Magyar Kisgazdapárt egyik frontembereként ismerhetnek. Éltes Zoltán szerint a létrehozandó párt ideológiailag az SZNT–EMNT–MPP-vonalhoz áll majd közel, ám 2012-ben már az RMDSZ-szel koalícióban kerülne be a parlamentbe és akár a kormányba is.
Hogy az Erdélyi Erő alapítói miért nem találták meg helyüket mondjuk a négy említett szervezet egyikében, vagy miért ábrándultak ki belőlük, az az ő dolguk. Ám az ember nem mehet el szó nélkül egy ilyen kezdeményezés mellett, főleg akkor, amikor az Európai Parlamentnek alelnököt adó Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács az erőviszonyok valós átírására készül az erdélyi magyar politikai életben. Ha az Erdélyi Erő mulatságos lufiját azért fújták fel, hogy egy újabb erdélyi magyar párt megalapításának gondolatát tegyék eleve nevetségessé, akkor a próbálkozás elég gyengére sikeredett. Ennél azonban sokkal valószínűbb, hogy egyesek ilyen amatőr módon élik ki közszereplési viszketegségüket. És ez már nem politika, hanem show-biznisz, erre pedig valóban vevők földgolyónk polgártársai, akik jót röhöghetnek az Erdélyi Erő honlapjára kattintva.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.