Az érv persze az ország stabilitásának biztosítása volt, de nagyon úgy tűnik, hogy a szövetség vezetése szeretné elejét venni az EMNP megerősödésének. Hiszen az új párt még csak nemrég alakult meg, és még tart a szervezetépítés, még ismertté kell tenni az új „brandet” a romániai magyarság körében – márpedig ha nem novemberben, hanem néhány hónappal korábban tartanák a parlamenti voksolást, akkor a néppártnak lényegesen kevesebb ideje lenne a felkészülésre, és talán kevésbé kényelmetlen ellenfélnek bizonyulna.
A politikai partnerek azonban nem teszik meg az RMDSZ-nek azt a szívességet, hogy előre hozzák a választásokat: a volt koalíciós társ PDL-nek ez nem érdeke, hiszen abban bízik, hogy az Ungureanu-kormányt megbuktató pártok féléves kormányzásuk alatt kellőképpen lejáratják magukat ahhoz, hogy a PDL ismét eséllyel vegye föl velük a versenyt.
A most kormányzásra készülő USL-nek viszont időre van szüksége ahhoz, hogy az ellenzékben eltöltött ínséges évek után föltöltse a pártkasszákat, és rákészülhessen a megmérettetésre. Amúgy az RMDSZ számára – a PDL-hez hasonlóan – valószínűleg nem is lesz annyira rossz, hogy egy ideig ellenzékből kell politizálnia. Persze nehéz lesz, hiszen a kormányon eddig hozzáférhető pénzforrások most elapadnak, és a kormányapparátusba beépített embereinek is új helyet kell találnia, viszont cserében lehetőséget kap arra, hogy különösebb tét nélkül ígérgessen, bírálja a kormányt, a magyar ügyekben pedig radikálisabb hangot üssön meg.
A MOGYE magyar karainak ügye máris egy olyan téma, amelyben ezt megteheti, és igaza is van: ha az új kormány visszavonja a karok létrehozásáról szóló határozatot, joggal hangoztathatja minden fórumon, hogy soviniszta, kirekesztő, jogfosztó kabinet került az ország élére. Ráadásul – mint az a 2009-es példából is ismert – az ellenzéki lét az RMDSZ arroganciahányadosát is csökkentheti, így még az is előfordulhat, hogy bizonyos helyszíneken, bizonyos kérdésekben a közös ellenség rábírja arra, hogy megegyezzen magyar riválisaival.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.