Makkay József

Makkay József

Ellenszélben ballagó diákok

2021. június 07., 12:272021. június 07., 12:27

Egy év kihagyás után Erdély-szerte ismét elbúcsúzhattak a végzős diákok tanáraiktól és iskolájuktól: ha szűk körű közönséggel is, de mindenhol megtartották a ballagási ünnepségeket.

Lassan, de biztosan visszaköszön a normális élet, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy korábbi életünket éljük. A nehéz iskolai évet lezáró ballagás ennek egy fontos mozzanata.

A Gaudeamus igitur dallamára felvonuló, 12. osztályt végző diákok ünnepsége ismét egy nemzedéket bocsát útjára, amelynek felkészülését negatívan befolyásolta az immár másfél éve tomboló koronavírus-járvány. Ahogyan az idén a nyolcadik osztályt végzett diákokét is, akik szintén fontos mérföldkőhöz jutottak el az életükben. Ez utóbbi korosztály ráadásul a nyolc évvel ezelőtt indult úgynevezett tanügyi reform áldozati nemzedéke, amelynek nem volt elegendő tankönyve, sőt vannak tantárgyak, amelyből egyáltalán nem volt tankönyv, mert a bukaresti tanügyminisztérium illetékesei világ életükben képtelenek voltak egy-két évre előre tervezni.

A magyar anyanyelvű diákok számára pluszátverést jelentett a román nyelv és irodalom oktatása, miután kiderült, hogy a „könnyített” tanrend sem nem könnyített, sem nem jobb, mint az előző nemzedéké, amelyek a román anyanyelvű tanulókkal megegyező románoktatásban részesültek. A magyar anyanyelvű diákok szempontjából gyakorlatilag semmi nem változott jó irányba, azaz idén és a következő években is éppen annyian fognak gyenge osztályzatot kapni román nyelvből és irodalomból, mint eddig. Ugyanez érvényes a most elballagott nemzedékre is, akik három hét múlva ülnek be érettségi vizsgára. Szerencséjükre őket még nem érte el a román „tanügyi reform”, amelynek első nyolc évéről kiderült, hogy csak papíron szép, a valóságban semmivel sem tette könnyebbé és tanulóbaráttá az oktatást.

Ezekre a rendszerszintű anomáliákra tevődött rá a tavaly berobbant pandémia, amely az egész tan­ügyi rendszert bekényszerítette az ad hoc módon bevezetett online oktatásba. Amelyre a tanárok nem voltak felkészülve – az idő rövidsége miatt nem is lehetett –, viszont az már a tanügyminisztérium sara, hogy másfél évvel a járvány berobbanása után ugyanazok a hibái a távoktatásnak, mint induláskor. A rengeteg felesleges pótcselekvésre és az iskolák autonómiájának kiiktatására szakosodott román tanügyminisztérium úgy gyűri maga alá az egész rendszert, hogy közben évről évre rontja a hatékonyságát és az oktatás színvonalát.

A „reformoktól” és a pandémiától megviselt rendszerben jutottak némi levegőhöz idén nyáron az iskolák, amikor a gyerekek ismét élőben találkozhattak tanáraikkal és osztálytársaikkal, hogy végre megízleljék a másfél esztendeje elmaradt diákéletet. Nem vitás, hogy ők az áldozati nemzedék, amelynek következményeit később, az életük során fogják megérezni és megtapasztalni.

Az idén szakiskolát, gimnáziumot vagy egyetemet végzettek számára nagy kihívásnak ígérkezik a munkába állás, hiszen az elmúlt egy esztendőben a munkaerőpiac felborult, és kényszerű átalakulásokon ment át. Míg két évvel ezelőtt a munkaerőpiacot hatalmas emberhiány jellemezte – sok romániai cég távol-keleti országokból importált munkaerőben gondolkodott –, mára a helyzet megváltozott. Több gazdasági terület súlyosan megsínylette a járványt, sok cég csődbe ment, ugyanakkor a hatalmas munkaerő-elszívó erőt jelentő nyugat-európai gazdaságok is nehéz helyzetben vannak. Nem ró­zsás tehát a helyzet, ami jelentősen nehezíti a friss végződök elhelyezkedési lehetőségeit.

Persze sok múlik azon, hogy a fiatalok mennyire hisznek önmagukban és saját erejükben. Minket itt, Erdélyben nem kényeztetett el az élet a rendszerváltás óta eltelt bő három évtizedben. Mindig megvoltak a mostanihoz hasonló gondok, bajok, de ezekre valahogy kialakultak a megfelelő válaszok is. Rutinosan megszoktuk az élettapasztalatot, hogy ennél rosszabb már nem lehet. Még akkor is, ha ezt időnként az élet megcáfolja.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.