2011. március 17., 09:372011. március 17., 09:37
Kipakolták szebbnél szebb ékszereiket, lemezeiket, és élőben, autentikus hangszerekkel játszották el ősapáik dallamait. Hitelesen énekeltek a magasban szálló sasról és a vándorélet szépségeiről. Nem titkolták, fel kívánták hívni magukra a figyelmet, és ezzel némi pénzt is keresnének. Manapság ezeknek a gyerekei járnak hozzánk, és a legkisebb kisvárosba is eljutnak. Megosztják egymás közt a munka nehezét, és a zenekar fele az egyik sarokra áll, a másik pedig pár utcával odébb keres helyet magának. A produkcióhoz már nem szükséges a teljes zenekar jelenléte.
A zenei alapok lemezről szólnak, és ketten énekelnek, csörömpölnek rá. Amíg az egyikőjük a lejátszóval matat, addig a másik csörög valamivel, ne tűnjön fel a laikus nézőnek és hallgatónak, társa késik, mert megelőzi a technika. Egyelőre ez is jó a tömegnek, hiszen a cirkusz ingyen van. Közben lehet venni karkötőket, mert a többi ékszer az évek során lassan lemaradozott, és a bőröndök tetején felváltotta helyét a CD. Aki jól figyel, közben hallhatja, milyen eredeti hangot ad ki az ősi, indián áramfejlesztő, amely kicsit távolabb zabálja a folyamatosan dráguló gázolajat. A népes közönségben sok hajléktalan bulizik, akik a kabátujjukból néha beszippantanak egy kevéske kedélyjavítót. Nekik ez a karácsony, igazi partiarcok. Odább egy csoport színes ruhában ropja a táncot. Ők is nomádok, elődeik Indiából indultak, és most ők, az igazi indiánok találkoznak Kolumbusz tévedéseivel.
Ez mellesleg egyik felet sem zavarja, jól megférnek egymással szemben, sőt mintha valami titkos testvéri kötelék is lobogna közöttük. Nekünk, európaiaknak ezt nem olyan egyszerű megérteni, unos-untalan mást látunk a sorok között. Lemezeket sem vásárolunk, de nem azért, mert attól tartunk, adócsalással vádolnának az utcai üzletelés miatt. Egyszerűen nem kell, van a neten épp elég, és el sem tudjuk dönteni, melyik zenekar eredeti, és melyik ócska utánzat. Nincsen hozzá fülünk, nem úgy, mint a német mintára gyártott sramlihoz. A műfaj előadóinak koncertjein sportcsarnokokat vagyunk képesek megtölteni! Az nem sokat mond, hogy gépzenei alapokon nyugvó népi hangszerekkel adják elő a dél-amerikai zenét egy kelet-európai városban. Az sem sejtet sokat, hogy a város egyetlen nyilvános illemhelyének falát támasztva fújják a pánsípot, hátha a tavaszhozó istenség végre előbukkan a kanális csöndjéből.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!