Balogh Levente

Balogh Levente

Az egészségesnél izgalmasabb lesz a parlamenti választás

2024. november 29., 19:312024. november 30., 10:20

2024. november 29., 19:312024. november 30., 10:20

Miután a valóság Călin Georgescu személyén keresztül jókorát rottyantott a romániai közélet ventilátorába, az ember igyekszik nagyon óvatosan jóslatokba bocsátkozni azzal kapcsolatosan, mi várható a vasárnapi parlamenti választáson. Főleg a közvélemény-kutatások eredményei alapján nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni.

Annyi bizonyos, hogy a választópolgárok gyalázatos bizonyítványt állítottak ki a kormánypártokról, illetve a már évek óta parlamentben levő erőkről. Hiszen egy olyan jelölttel nyerették meg az elnökválasztás első fordulóját, akiről a többség semmit sem tudott – azon kívül, hogy látványos videókban igyekezett azt a képzetet kelteni, hogy dinamikus, fiatalos jelölt –, és vélhetően ma sem tud.

Ez pedig baljós előjel a vasárnapi parlamenti választások és az államfőválasztás jövő vasárnapi (vagy december 29-ei?) második fordulója előtt.

Amit ráadásul az is beárnyékol, hogy az alkotmánybíróság – tovább fokozva a káoszt – elrendelte az első fordulós szavazatok újraszámolását, ami akár az eredményt, vagyis a második fordulóba jutók kilétét is befolyásolhatja, ha tényleg kiderül, hogy Elena Lasconi számára írták jóvá az időközben az USR-elnök javára visszalépett, de a szavazólapokon szereplő Ludovic Orbanra leadott szavazatokat.

A nem (annyira) szélsőséges pártoknak most alaposan fel van adva a lecke, hogyan szólítsák meg elpártolt szavazóikat, és hogyan bírják rá őket, hogy inkább mégis rájuk szavazzanak (ha egyáltalán elmennek vasárnap voksolni), és ne az újfasiszta, megszólalásaiban ötcsillagos baromságok széles skáláját felvonultató, fekete öves összeesküvéselmélet-hívő mögé felsorakozott szélsőséges pártokra voksoljanak.

A sajtó és az elemzők egy része által gyakorolt egzaltált sápítozás nem sokra vezet.

És nem csupán a pártoknak, hanem a polgároknak is javallott racionálisan megközelíteni a helyzetet. Bár természetesen egy demokráciában mindenki az ellen tüntet, ami ellen akar, ha valaki egy választás eredménye ellen vonul utcára demonstrálni, az azt a képzetet kelti, hogy éppen a demokrácia lényegét nem érti.

Aki számára létfontosságú, hogy ne Georgescu győzzön, az a szavazófülkében tehet ellene – akár megismétlik az első fordulót, akár nem.

Az látható, hogy a két (eddig) legnagyobb alakulat, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) annyiban megértette a választók üzenetét, hogy a csúfosan leszerepelt jelöltjeik, akik történetesen a pártelnökök voltak, vették a kalapjukat. A PNL ráadásul abban a szerencsés helyzetben van, hogy van egy olyan személyisége, akinek annyira erős volt a marketingje az elmúlt tíz évben, hogy

immár egy egész ország hiszi el, képes csodákat véghez vinni, és ugyanúgy felfuttatni Romániát, ahogy azt – legalábbis a gondosan megkomponált legenda szerint – szűkebb pátriájában tette.

Ő természetesen nem más, mint Ilie Bolojan volt nagyváradi polgármester, a Bihar megyei közgyűlés jelenlegi elnöke, akit most messiásként vár a PNL többi vezetője és megmaradt szavazói mellett az ország számos polgára is, miután az ellenfelek elnökjelöltjei egymást túllicitálva ígérgették, hogy őt kérik fel miniszterelnöknek, ha győznek, hogy kormányfőként is kamatoztathassa város- és megyefejlesztési tapasztalatait.

A PNL ügyvivő vezetőjeként máris hozzáfogott a válságmenedzsmenthez. Jelezve, hogy a párt megértette a választók üzenetét, bejelentette: előzetes feltételek nélkül beáll a második helyezett Elena Lasconi mögé, ami nem kis megalázkodás azt követően, hogy amíg koalíciós partnerek voltak, majd azt követően is a nagyobb párt pozíciójából bánt nem egyszer lekezelően annak pártjával, az USR-rel.

A PSD nehezebb helyzetben van, hiszen a felmérések alapján már előre zsebében érezhette legalább az első fordulós győzelmet, most pedig iszonyatosat koppant azzal, hogy 1990 óta először a jelöltje nem jutott be az államelnök-választás második körébe. Ráadásul

nem is látszik olyan karizmatikus politikus, aki átvehetné a pártelnöki tisztséget

– talán Sorin Grindeanu exkormányfő, jelenlegi közlekedési miniszter lehetne ez a személy, de semmiképpen sincs akkora ázsiója, mint Bolojannak. Mindenesetre érdekes, hogy a párt egyelőre nem állt ki egyértelműen Georgescuval szemben Lasconi mellett, hanem a hivatalos közlés szerint megvárja a parlamenti választás eredményét – ez a taktikázás azonban visszaüthet vasárnap azon szimpatizánsok részéről, akik elutasítják Georgescut.

Persze nem árt sokadszor jelezni, hogy a politikában a 2+2 nem biztos, hogy mindig 4, és attól, hogy a pártok többsége Lasconi mellett áll, nem borítékolható, hogy a választópolgárok többsége is ugyanígy tesz. Lehet, hogy éppen fordítva sül el a taktika: a rendszerpártokkal elégedetlen választók csakazértis arra a jelöltre szavaznak, aki ellen a rendszerpártok felsorakoznak, és akire a fősodratú sajtó vasárnap óta teljes tűzerővel „lő”.

Ráadásul Georgescunak is jelentős tartalékai vannak.

Miután a romániai „mainstream” szélsőjobb eddigi vezetője, George Simion még a dobogóra sem került fel az első fordulóban – ami annak tudható be, hogy a kampány során sikeresen „összeoroszozták”, és a választópolgárok nagy része elhitte, kapcsolatban áll az orosz hírszerzéssel –, és betolta a pártját Georgescu alá, már a saját párt nélküli független jelöltnek is van parlamenti képviselettel rendelkező bázisa. Emellett ott van az SOS Románia és a semmiből felbukkant Fiatal Emberek Pártja (POT) is, ez a három erő pedig az eddigi mérések alapján jó 35-40 százalékot jelent.

Mindeközben az RMDSZ számára rövid távon, a parlamenti választás kampányában főnyeremény az eredmény, hiszen magyar szempontból egyik jelölt sem tekinthető kedvezőnek. A magyarokat belső ellenségnek tekintő romániai fasiszta diktatúra „élcsapatát” és vezetőjét éltető, veszélyes, áltudományos ostobaságokat terjesztő TikTok-huszár Georgescu – akinek a döbbenetes sikerében amúgy egyáltalán nem kizárható sem az orosz hírszerzés, sem a hárombetűs bukaresti szervezetekkel összefonódott román mélyállam szerepe –

értelemszerűen nem lehet opció, nem csupán magyar szempontból, hanem egyetlen józanul gondolkodó ember számára sem.

Ugyanakkor Lasconi pártja, az USR politikája is tartalmaz szélsőséges elemeket, főleg a magyarokat érintő ügyekben. Mint ismeretes, a párt által kidolgozott közigazgatási átszervezési tervezet megszüntetné a jelenlegi megyéket, helyettük nyolc óriásmegyét hozna létre, ami jelentős központosítást jelentene, és amely nyomán mindenütt vészesen lecsökkenne a magyarok aránya, ez pedig egyenes út az asszimiláció felé.

Vagyis semmivel sem jobb vagy demokratikusabb, mint bármely újfasiszta szervezet centralizált államberendezkedése.

Maga Lasconi pedig olyan kijelentést tett, amely egy magát demokratának tartó politikus részéről igencsak vállalhatatlan: közölte, hogy fontolóra venné Orbán Viktor kitiltását Romániából csak azért, mert a magyar miniszterelnök egyes kijelentéseivel nem ért egyet.

Vagyis

az RMDSZ szempontjából mindkét jelölt második fordulóba jutása mozgósító erővel hathat a magyarokra a parlamenti választáson, hiszen azzal kampányol, miszerint szükséges az RMDSZ parlamenti jelenléte ahhoz, hogy megvédje a magyar közösséget a szélsőségektől.

Ettől függetlenül nagyjából borítékolható, hogy a parlamenti megmérettetés után az RMDSZ is besorol majd a Lasconit támogató erők sorába, mivel ő a kisebbik rossz – már persze ha a szavazatok újraszámolása nyomán még aktuális lesz. Ám ha tényleg Lasconi lesz az egyik jelölt, azért nem ártana lehetőleg írásos ígéretet kicsikarni tőle arra, hogy az USR közigazgatási átalakításról szóló tervezetét kukázzák, és

a magyar kormányfővel kapcsolatos kijelentése miatt sem ártana bocsánatot kérnie – ha másért nem, azért, mert igencsak sokat tett annak érdekében, hogy megszülessen a megállapodás, amely nyomán Ausztria visszavonja a Románia schengeni csatlakozásával szembeni vétóját.

Az RMDSZ amúgy már csak azért is szurkolhat annak, hogy az elnökválasztás első fordulójának eredménye miatt a magyarok is a korábbiaknál nagyobb arányban menjenek majd el vasárnap szavazni, mert ha a románok körében nagy lesz a mozgósítás, és nagyobb arányban mennek voksolni, az a magyar szervezet parlamenti jelenléte eddigi formájának végét jelentheti, hiszen az alternatív küszöbbel megszerezhető 6 képviselő és 3 szenátor jelentősen csökkentené az RMDSZ súlyát.

Váratlanul nagy lett tehát a vasárnapi parlamenti megmérettetés tétje.

A nagy kérdés az, hogy a Georgescuval szemben felsorakozó rendszerpártok eléggé hitelesek-e még ahhoz, hogy képesek legyenek meggyőzni a polgárok többségét: Georgescu egzisztenciális veszélyt jelent, vagy a másik oldal annyira felszívja magát a szélsőjobbos jelölt váratlan sikere nyomán, hogy még nagyobb befolyásra tesz szert a parlamentben.

Izgalmas napok következnek.

Az egészségesnél jóval izgalmasabbak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Páva Adorján

Páva Adorján

Hahó, Georgescu-hívők: nem akarok többé átpisilni Magyarországra!

JEGYZET – Gyermekkorom nyári vakációiban több hetet nagyszüleim tanyáján töltöttem, a román–magyar határ közvetlen közelében. Gyerekkorom egyik „legmerészebb” tetteként átpisiltem Magyarországra.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Elnökválasztás sorshúzással

Romániában mintha egyre inkább messiásválasztásra hívnák urnákhoz az embereket. Az eredményt pedig az algoritmus adja.

Balogh Levente

Balogh Levente

Második hely kiadó, Simion a befutó?

A precízen, az elnökválasztás előtti utolsó napokra időzített, egy ügyfeleit átverő ingatlancég által bérelt géppel való utazással megszorongatni próbált Marcel Ciolacu számára valóban nem jött jól a leleplezés.

Makkay József

Makkay József

A tehenek bélgáza zavarja leginkább Brüsszelt

Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.

Páva Adorján

Páva Adorján

Koszovó és Székelyföld kötényt ad Romániának

A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.

Kiss Judit

Kiss Judit

Hírfolyamunkban a hó – Semmi különös, csak egy csoda

Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki menti meg a magyarokat az eszement közigazgatási átszervezéstől és az asszimilációtól?

Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.