Pataky István

Pataky István

Ébresztőt fújó háború

2022. március 10., 08:53

2022. március 10., 08:53

Évtizedeken keresztül meg voltunk győződve arról, hogy itt, Európában a háború örökre a múlté. Erről beszéltek a politikusok, ezt mondták a katonai szakértők, erről tájékoztatott a média. Generációk nőttek fel ebben a tudatban.

Egy új politikusi elit jelent meg, amely számára a legsúlyosabb kérdést a klímaváltozás jelentette. A cseppet sem lebecsülendő problémát egy szélsőségesen liberális réteg hisztérikus radikalizmussal igyekezett kezelni, olykor nevetségessé téve az ügyet. A szarvasmarhák veszélyesen nagy mennyiségű szellentésétől a jobb sorsra érdemes kislány, Greta Thunberg hőssé emeléséig egyre szélesedett a „harcterep”. Ezzel párhuzamosan a német zöldek elérték az összes németországi nukleáris erőmű bezárását, az Európai Parlament ötletek hiányában egyre többször bonyolódott transzgender, vagy más fura, az átlagpolgár számára felfoghatatlanul jelentéktelen témákba.

Közben lassan elindult a sokak által a világrend átrajzolásának nevezett folyamat. Oroszország túlságosan magabiztossá vált, a minden szempontból gyengülő Egyesült Államok egyre több háttérből irányított, de az ő céljait szolgáló konfliktust kreált. Kína pedig feltornászta magát a világ gazdaságának csúcsára. Igazi európai háborúra azonban senki nem számított. A tétek emelésére igen, egyfajta új hidegháborúra talán.

Vlagyimir Putyin ukrajnai agressziója aztán mindenkit felébresztett. Csúnya ébredés volt, nem a kezünk ért bele a bilibe, az éjjeliedény tartalma zúdult a fejünkre épp, amikor a sokáig szintén elképzelhetetlennek hitt járványtól szabadultunk. A nagy kérdés az, hogy az orosz randalírozás észhez téríti-e Európát? A mostani háború, a putyini rombolás, az ukrajnai menekültek mellettünk, köztünk zajló drámája azt üzeni: a legfőbb emberi érték ma is a béke, a biztonság, a stabilitás, a mindennapi élethez szükséges feltételek megléte. A meleget adó gázfűtés a lakásunkban, a villanyáram biztosítása, amely nélkül az égvilágon semmi nem működik, az élelmiszer, amelynek bőségét oly könnyen megszoktuk. Ma a NATO-tagok higgadtsága, kimaradása a háborúból, az atomerőművek működtetése, a sok európai ország számára nélkülözhetetlen orosz gáz érkezésének biztosítása, a megfelelő mennyiségű gabona beszerzése legalább annyira fontos, mint Putyin hatalmának szankciók általi gyengítése.

Közhely ugyan, de érdemes ismételgetni, mert rendkívüli a helyzet: háborús fenyegetés idején minden szónak, intézkedésnek súlya van. Az utóbbi időben meggyengült, időről időre csődöt mondó román állam vezetőinek most kiemelten nagy a felelőssége. Egyelőre a kormányzatra – a nyilatkozatok szintjén is – a megfontoltság a jellemző egy olyan háború kapcsán, amelynek Románia semmilyen szinten nem részese. A korábban úton útfélen cirkuszt produkáló, sokak szerint moszkvai támogatást is élvező Románok Egyesüléséért Szövetség is csendben van. A szintén ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetségnek pedig vélhetően akkora sokkot okozott a szomszédos országban zajló háború, hogy még ha akarna sem tudna szóhoz jutni.

Magyarországon a választási kampány véghajráját írta át az orosz támadás. Az addig alaposan felépített stratégiát a kormányon lévők és az ellenzék is mellőzni kénytelen. A jobboldali kabinet a háború kitörésének pillanatától alapvetően biztonságteremtő üzemmódra váltott. A többpárti ellenzék ezzel szemben elsőre lefagyott, aztán miniszterelnök-jelöltje révén kezdett vagdalkozó, a kárpátaljai magyarokat is sértegető, álláspontján egyik napról a másikra változtató kijelentésekbe. Márki-Zay Péter magyar katonákat és fegyvereket is küldene Ukrajnába, de Fekete-Győr András is arról írt: Magyarországnak fegyverekkel kell támogatnia Ukrajnát. Ezekre reagált úgy a Fidesz iránti elfogultsággal nehezen vádolható újságíró, Hont András, hogy „kell-e megőrült buszsofőröket a volánhoz engedni?”.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Kinek adja át a stafétát Iohannis?

Kialakult az év végi romániai államfőválasztás részvevőinek mezőnye, immár tudjuk, hogy a parlamenti pártok kit küldenek harcba a Cotroceni-palotáért, illetve kik indulnak kisebb alakulatok színeiben vagy függetlenként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Útban a polgárháború felé

Immár kijelenthető: Donald Trump egyszerre hihetetlenül szerencsés és hihetetlenül peches ember.

Makkay József

Makkay József

Az európai migrációs válság „szárnyas kapuja”

Európa forrong a migránsáradat miatt. Nem csak az éppen lecsengett nagy-britanniai tömegtüntetések jelzik, hogy a hatóságoknak sürgősen lépniük kell, hanem az Európai Unió területén egyre sűrűbben bevezetett határellenőrzés is ezt mutatja.

Ábrám Zoltán

Ábrám Zoltán

Paralimpia Párizsban: nálunk kihívás a fogyatékossággal élők eredményeinek elismerése

A korlátozások, a hátrányos helyzetük ellenére a fogyatékossággal élőknek éppen úgy joguk van a sportoláshoz, mint a makk egészségeseknek. Csakhogy ők a fogyatékosságuk típusa figyelembevételével, a részletesen lerögzített kategória alapján versenyeznek.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hergelnek a szavazatunkkal

Bár Magyarországon majd csak két év múlva rendezik a következő országgyűlési megmérettetést, hirtelen választási láz lett úrrá az anyaországi politikai osztály és sajtó bizonyos részén.

Tóth Gödri Iringó

Tóth Gödri Iringó

Mi már megszoktuk, de parasportolóink mivel érdemelték ki, hogy nem szurkolhat egy egész nemzet nekik?

Szép dolog, hogy az M4 Sport megannyi tudósítóval kint van a párizsi paralimpián, csak ebből mi Erdélyben semmi sem látunk, hallunk.

Balogh Levente

Balogh Levente

A nagy romániai koalíciós haragszomrád-kutyakomédia

Mintha az éjszaka során, egyik napról a másikra felbomlott volna a kormánykoalíció – ez az érzése támadt az embernek a PSD szombati tisztújító kongresszusán elhangzott kirohanásokat olvasva.