Pataky István
2021. április 08., 08:52
2021. április 08., 08:52
Jól indult Romániában az oltási folyamat, az ország egy hónappal ezelőtt még az Európai Unió éllovasai közé tartozott ebben a tekintetben. Aztán lassult a lendület, mostanra pedig kezd vészesen rossz statisztikákat produkálni a vakcinálás. Az oltóközpontok tevékenységének, ellátottságának a megszervezése nem tökéletes, ebből adódott az úgynevezett vakcinaturizmus, amikor az oltásra vágyó állampolgárok akár több száz kilométeres utat is bevállaltak a védelmet nyújtó szúrásért.
A döcögősre váltó oltás mégis inkább az eredetileg vártnál kevesebb vakcinával magyarázható. Ezért kivételesen nem a kormány a felelős, hanem az az Európai Bizottság, amely tavaly ősszel elmulasztott megfelelő mennyiségű Pfizer-vakcinát vásárolni, miután a „diverzifikált vakcinaportfólió beszerzése mellett döntött”, azaz gazdaságpolitikai szempontok miatt különböző cégek oltóanyagait akarta eljuttatni a tagállamokba. Határtalan szervilizmusuk eredményeként Iohannisék inkább hallgatólagosan magukra vállalják az időről időre fellépő vakcinahiányt, mintsem említést tegyenek arról, hogy az oltóanyagok vásárlását célzó rossz uniós megállapodásért csak elhanyagolhatóan kis mértékben hibásak a tagállamok kormányzatai.
Közben a román szociáldemokraták (PSD) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) alkalmi koalíciót hozott létre a vakcinát elutasítók bizalmának megszerzéséért, azaz politikai képviseletre találtak a járványtagadók, a korlátozásokat ellenzők és az oltásokat feleslegesnek és veszélyesnek tartók. Kedvezett nekik az AstraZeneca mellékhatásairól szóló hadjárat, amely mögött nem túl nehéz felfedezni a konkurens gyógyszercégek médiaaktivitását. A brit–svéd gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett, koronavírus elleni védőoltás a legolcsóbb a nagy mennyiségben előállított vakcinák közül, ráadásul rendkívül sikeresen lassította le a drámai mértékű nagy-britanniai járványt. Az AstraZeneca nagy valószínűséggel jól kitervelt lejáratása célba ért, a vakcina mára úgy vált nemkívánatossá, hogy közben az oltásellenesek érveit is felerősítette.
A vakcinahiány miatti átmeneti gondokat hamarosan felválthatja az oltás iránti tömegesebb bizalmatlanság vagy érdektelenség. Nem segíti a folyamatot a beoltottak „elhanyagolása” sem. Nagyon sok vakcinálásra jelentkező polgár – a védettség megszerzésén túl – a járványügyi korlátozások következtében elvesztett szabadságjogainak visszaszerzése miatt is döntött a mielőbbi oltás mellett. Csakhogy valamiféle nehezen értelmezhető diszkriminációra hivatkozva Iohannis, Cîțu és a liberális párti miniszterek ellenzik a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) illetékes tárcavezetőinek azon terveit, amelyekkel a már vakcinált – és ezáltal nemcsak védett, de a fertőzés szempontjából gyakorlatilag veszélytelen – állampolgárok számára biztosítanák a normális élethez valamivel közelebbi állapotot. A járványtól kevésbé tartó fiatalok, de a vírusban kételkedők körében is komoly motiváció lenne, ha az oltásigazolás legalább részben feloldaná a több területet érintő jogfosztottságot.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
Balogh Levente
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
Rostás Szabolcs
Kialakult az év végi romániai államfőválasztás részvevőinek mezőnye, immár tudjuk, hogy a parlamenti pártok kit küldenek harcba a Cotroceni-palotáért, illetve kik indulnak kisebb alakulatok színeiben vagy függetlenként.
szóljon hozzá!