Pataky István
2021. április 08., 08:522021. április 08., 08:52
Jól indult Romániában az oltási folyamat, az ország egy hónappal ezelőtt még az Európai Unió éllovasai közé tartozott ebben a tekintetben. Aztán lassult a lendület, mostanra pedig kezd vészesen rossz statisztikákat produkálni a vakcinálás. Az oltóközpontok tevékenységének, ellátottságának a megszervezése nem tökéletes, ebből adódott az úgynevezett vakcinaturizmus, amikor az oltásra vágyó állampolgárok akár több száz kilométeres utat is bevállaltak a védelmet nyújtó szúrásért.
A döcögősre váltó oltás mégis inkább az eredetileg vártnál kevesebb vakcinával magyarázható. Ezért kivételesen nem a kormány a felelős, hanem az az Európai Bizottság, amely tavaly ősszel elmulasztott megfelelő mennyiségű Pfizer-vakcinát vásárolni, miután a „diverzifikált vakcinaportfólió beszerzése mellett döntött”, azaz gazdaságpolitikai szempontok miatt különböző cégek oltóanyagait akarta eljuttatni a tagállamokba. Határtalan szervilizmusuk eredményeként Iohannisék inkább hallgatólagosan magukra vállalják az időről időre fellépő vakcinahiányt, mintsem említést tegyenek arról, hogy az oltóanyagok vásárlását célzó rossz uniós megállapodásért csak elhanyagolhatóan kis mértékben hibásak a tagállamok kormányzatai.
Közben a román szociáldemokraták (PSD) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) alkalmi koalíciót hozott létre a vakcinát elutasítók bizalmának megszerzéséért, azaz politikai képviseletre találtak a járványtagadók, a korlátozásokat ellenzők és az oltásokat feleslegesnek és veszélyesnek tartók. Kedvezett nekik az AstraZeneca mellékhatásairól szóló hadjárat, amely mögött nem túl nehéz felfedezni a konkurens gyógyszercégek médiaaktivitását. A brit–svéd gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett, koronavírus elleni védőoltás a legolcsóbb a nagy mennyiségben előállított vakcinák közül, ráadásul rendkívül sikeresen lassította le a drámai mértékű nagy-britanniai járványt. Az AstraZeneca nagy valószínűséggel jól kitervelt lejáratása célba ért, a vakcina mára úgy vált nemkívánatossá, hogy közben az oltásellenesek érveit is felerősítette.
A vakcinahiány miatti átmeneti gondokat hamarosan felválthatja az oltás iránti tömegesebb bizalmatlanság vagy érdektelenség. Nem segíti a folyamatot a beoltottak „elhanyagolása” sem. Nagyon sok vakcinálásra jelentkező polgár – a védettség megszerzésén túl – a járványügyi korlátozások következtében elvesztett szabadságjogainak visszaszerzése miatt is döntött a mielőbbi oltás mellett. Csakhogy valamiféle nehezen értelmezhető diszkriminációra hivatkozva Iohannis, Cîțu és a liberális párti miniszterek ellenzik a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) illetékes tárcavezetőinek azon terveit, amelyekkel a már vakcinált – és ezáltal nemcsak védett, de a fertőzés szempontjából gyakorlatilag veszélytelen – állampolgárok számára biztosítanák a normális élethez valamivel közelebbi állapotot. A járványtól kevésbé tartó fiatalok, de a vírusban kételkedők körében is komoly motiváció lenne, ha az oltásigazolás legalább részben feloldaná a több területet érintő jogfosztottságot.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!