2011. március 07., 10:512011. március 07., 10:51
Inni is kellett rendesen, legalább a havi fizetés egynegyedét. Mivel minden faluban volt buli, éjfél után át lehetett gyalogolni a szomszédba és kérni pár pofont. Manapság már más a módi. Csak városon és egy-egy magát városnak képzelő faluban van klub, mert a diszkó már nem menő, azt nem lájkolják a fiatalok. Taxival mennek oda s vissza, mert az presztízskérdés. Útközben az éjjelnappaliban bevásárolnak innivalóból, mert a nagypapa pincéjében áll a víz, a klubban pedig a csillagos eget veri az árlista. A bulira hangolódva aztán fű alatt jól lerészegednek, és fejest ugranak a banzájba. A zenéről nem tudunk érdemben beszélni, mert azt jobb, ha nem is hozzuk szóba.
A falusi diszkóérzés és létforma végleg megszűnt, és sajnos már a házibulik hangulata sem idézi. Nem vagyok vén csont, aki réveteg tekintettel a múltat siratja, de akkor azért mindennek megvolt a maga szertartásos jellege. A legjobb, Magyarországról csempészett metálos pólónkat vettük fel, amelyet még kimosni sem engedtünk, nehogy lekopjon róla a kedvenc együttesünk emblémája. Jól bekölniztük magunkat, és szétvagdaltuk a frissen vásárolt farmernadrágunk mindkét szárát. Nagymamánk csaknem szívszélhűdést kapott, amikor meglátott, hiszen a kis kollektivista nyugdíjából ruházott minket, a farmert pedig a szomszéd unokahúgának nagybátyjával hozatta, aki Magyarban volt kifliárus.
Boldog idők! Aztán hajnalban, amikor a kebelbarátunkat befektettük az előttük lévő árokba – majd az apja beviszi, ha vasárnap reggel a templomba menet meglátja –, hazatántorogtunk, de a házba csak alsónadrágban volt szabad belépni. Nem, egyáltalán nem volt perverz a család, csak annyira beleitta magát a ruházatunkba az alkoholgőz és a többtonnányi elszívott cigaretta füstje, hogy még a kutya sem volt hajlandó a szárítókötél alá feküdni, ahol a friss szellő lengette őket.
Bőrünkbe véste magát a hangulat! Mert hangulat az volt, amikor a lassú metálballadák hevében minden feketébe öltözött rocker sírva térdepelt a régi óvoda konyhájában, ahol szombatonként a diszkót rendezték. Ott értünk férfivá! Kiskorunkban a tejbegrízt tálalták fel nekünk azon az asztalon, amelyiken később a bort mérték. Minden a régi maradt, az épület is, csak a felhasználási módját dekonstruálta az idő. A legszebb pedig az, hogy a szemben álló raktárból hamarosan klub lesz.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.