Balogh Levente

Balogh Levente

December 1. hazugságai

2023. december 01., 09:492023. december 01., 09:49

Ismét eljött december elseje, a hivatalos Románia pedig ismét csak a szokásos külsőségek mellett, a szokásos lózungokkal tömjénezi önmagát a „Nagy Egyesülésnek” nevezett 1918-as gyulafehérvári román népgyűlés évfordulóján.

Bár az udvariasság és a jóérzés általában azt parancsolja, hogy ne irigykedjünk, és ne rontsuk el mások örömét, december elseje mégis más kategóriát jelent. Hiszen a hivatalos román nemzeti ünnep kapcsán nem lehet elégszer elmondani: igenis problémás, hiszen az valójában ellenünk szól, a magyarok – akik közül egymillió az ország polgára – rovására ünnepelnek.

Ennek nyomán arra sem árt felhívni a figyelmet, milyen hazugságokon is alapszik a tél első napjára időzített román nemzeti ünnep.

Az első hazugság mindjárt arra vonatkozik, hogy bármit is ért volna a nagygyűlésen a kelet-magyarországi területek elszakításáról és Romániához való csatlakozásáról a kizárólag román küldöttek által kimondott, egyoldalú döntés.

Nem lehet elégszer leírni: hiába állt elő a valós közép-európai helyzetet nem ismerő, a státusához képest megengedhetetlenül naiv Woodrow Wilson amerikai elnök a nemzetek önrendelkezéséről szóló tizennégy ponttal, az új határokat a világháborúban győztes hatalmak húzták meg a sajt érdekeik alapján. Így az Erdély, a Partium és a Bánság egy részének az anyaországtól való elszakításáról szóló döntésre vajmi kevés befolyása volt a bukaresti unszolásra összehívott gyulafehérvári román dzsemborinak – arról Párizs és London döntött a saját geopolitikai, gazdasági érdekei alapján. Pontosan úgy, ahogy például az afrikai gyarmatokon, vagy – ha már az első világháború utáni helyzetnél tartunk – a török uralom alól felszabadult közel-keleti területeken osztoztak meg.

Nem véletlen, hogy az Egyesült Államok végül nem is kívánt részt venni a „rendezésben”.

A második hazugság a Romániához csatolandó területen élő, nem román őshonos közösségeknek az önrendelkezésről tett ígéret volt.

A nagygyűlésen elfogadott dokumentumban hiába szerepelt az autonómia, azt a román állam illetékesei egy pillanatig sem szándékoztak biztosítani.

Ehelyett – miközben ironikus módon szovjet nyomásra a kommunista diktatúra idején működhetett rövid ideig egy autonómnak mondott régió –, Erdély 1918-as román megszállása óta folyamatos az őshonos magyar közösség elleni üldözés, a román állami szervek a mai napig változatos eszközökkel próbálják ellehetetleníteni.

Gondoljunk csak az elrabolt ingatlanok visszaszolgáltatásának megtagadására, az anyanyelvi oktatás elleni támadásokra, a hivatalos magyar nyelvhasználat következetes elutasítására, illetve elszabotálására.

De ugyanennek a stratégiának a részét képezi az is, hogy elvették Hargita megyétől a Békási-szorost, ami egyértelműen a magyar közösség életterének, illetve gazdasági lehetőségeinek szűkítését célzó lépés.

És ehhez jönnek még az olyan kezdeményezések, mint a parlamenti küszöb emelését célzó törvényjavaslat, amelynek egyetlen célja volt: hogy a magyar közösség ne juttathasson be képviselőket a törvényhozásba.

Ne feledjük a soviniszta, szélsőséges román szervezetek ismétlődő provokációit sem, amelyek során a magyarlakta régiókba hirdetnek gyűlöletkeltő megmozdulásokat – mint például ma is Sepsiszentgyörgyön, de ebbe a sorba illeszkednek az úzvölgyi katonatemetőben megtartott magyarellenes gyűlöletszeánszok is.

De ide sorolható az a gyakorlat is, hogy az erdélyi és partiumi városok jó részében a belvárosi oszlopokat a hétköznapokon is román zászlók százaival díszítik, hogy ha már az épületek az őket építő magyar közösség jelenlétét hirdetik, legalább a piros-sárga-kék zászlóorgia jelezze, hogy ma kik is az urak.

Közben pedig a mélyromán nemzeti érzés által elborított agyú illetékesek fel sem fogják, hogy a nevetségesség menő „túlhasználattal” csupán elértéktelenítik, devalválják a nemzeti jelképeiket.

Arról nem is beszélve, hogy Románia általában véve sem lett jobb hely: miközben a kormány azon ügyködik, hogy a növekvő költségvetési hiány ellenére is osztogatni tudjon a jövőre esedékes választási szuperév előtt, az ország polgárai közül legalább négymilliónyian továbbra is inkább külföldön keresik a boldogulást, a közhangulatot pedig jól jelzi, hogy egyre erősebb támogatottsággal bírnak a szélsőjobboldali, a magyarellenességet politikájuk egyik központi elemeként „művelő” pártok.

Mindezek alapján kijelenthető: az egyik legnagyobb hazugság az Romániában, hogy az ország lakosai mindenféle diszkrimináció nélkül egyformán hazájuknak érezhetik Romániát, és együtt örülhetnek a nemzeti ünnepen.

Hiszen amíg az ország létének és a mai román nemzeti identitásnak az alapját a magyarok legyőzésében, megalázásában látják, ezt ünneplik, és nem hajlandóak egy olyan eseményt találni, és nemzeti ünneppé kinevezni, amely a mai ország összes polgára számára pozitív tartalmat hordoz – 1989. december 21-e például ilyen lehet –, addig nincs előrelépés. Sem az őshonos magyar nemzeti közösség államalkotó tényezőként való elismerése és a neki járó jogok szavatolása, sem általában véve a magyar-román közeledés terén.

Addig a román nemzeti ünnep nem egyesíti, hanem nemzetiségi alapon szétválasztja az ország polgárait, és jelentős részüket kizárja a közös országprojektből.

Persze előfordulhat, hogy éppen ez a cél.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.