Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Dâmboviţa-parti víziótlanság

2018. január 16., 23:192018. január 16., 23:19

Vajon hány politikai öngyilkossági kísérletet képes túlélni egy politikai alakulat? Meddig teheti kockára büntetlenül a saját hitelét a választói előtt egy olyan párt, amely nem is olyan rég, tizenhárom hónappal ezelőtt simán megnyerte a parlamenti választásokat?

Nagyjából ezek a kérdések fogalmazódnak meg most mindenkiben azok után, hogy a román szociáldemokraták bő fél év leforgása alatt ismét lábon lőtték magukat, és a második miniszterelnöküket dobták ki a kormánynak otthont adó Victoria-palotából.

Szó se róla, hibát bárkiben lehet találni, Sorin Grindeanuról és Mihai Tudoséról pedig nagyon hamar kiderült, hogy túl nagy kalap számukra a miniszterelnöki poszt. (Előbbi esetében jellembeli kérdéseket is felvet, hogy a tavaly nyári keménykedése után hagyta megvásárolni magát egy zsíros állami állással. Utóbbi pedig bebizonyította, hogy intellektuális és civilizációs szempontból az égvilágon semmi nem predesztinálja magas rangú állami tisztség betöltésére.)

Csakhogy a hét hónap alatt elfogyasztott kormányfők alkalmatlansága nem pusztán az ő magánügyük, ugyanilyen mértékben a PSD és mindenekelőtt az alakulat elnökének a felelőssége. És óriási kudarca. Bármennyire is igyekszik bagatellizálni az ügyet („nem volt szerencsés kezem a kormányfőjelöltek kiválasztásában”), a kialakult tragikomikus helyzet első számú felelőse Liviu Dragnea, akinek úgyszintén viselnie kellene döntései és a két kormányfőbuktatás következményeit.

Merthogy a PSD-elnök nem alkalmatlanságuk okán akart megszabadulni a két miniszterelnöktől, hanem személyes és pártérdekekre tekintettel: konfliktusba keveredtek a hozzá kö­zelálló emberekkel, ugyanakkor nem vállalták fel az igazságügyi törvények módosítását, amelynek köszönhetően az igazságszolgáltatás célkeresztjébe került Dragnea megúszhatná az újabb bírósági ítéletet.

A legnagyobb baj az, hogy Drag­nea irányítása alatt a PSD még elég sokáig űzheti ezt a politikai kamikazét, addig legalábbis, amíg a pártelnök egy esetleges újabb ítélet nyomán eltűnik a politikai süllyesztőben. A jobbközép ellenzék nem képes többséget kialakítani a parlamentben, reális alternatíva híján pedig a balliberálisok legfőbb ellenfelének számító Klaus Johannisnak is szűk a mozgástere, a következő mandátumára gyúró államfő legfeljebb ideig-óráig tud keresztbe tenni a hatalomnak, mint ahogy tette azt Sevil Shhaideh kinevezésének visszautasításával a 2016. decemberi választások után.

Jöhet a teljesen ismeretlen (ráadásul teleormani!) EP-képviselő, akinek borítékolhatóan az lesz a legfőbb érdeme, hogy ő lehet Románia első női miniszterelnöke. Az ország továbbra is kénytelen lesz elviselni a PSD–ALDE-koalíció uralkodását és kísérletezéseit annak minden járulékos következményével együtt. A csapongó, koncepciótlan adó- és gazdaságpolitikával, az elhibázott intézkedések sorozatával az eddigi kormányoknak lassan, de biztosan sikerült veszélybe sodorni az ország rekord gazdasági növekedésének előnyeit, és ennek a kártékony hatalomgyakorlásnak még csak ezután jön a böjtje (Tudose kierőszakolt menesztése miatt tegnap újabb csúcsot döntött a lej-euró árfolyam).

Bánná a fene, ha csak Dragneáék és a PSD sorsa forogna kockán, ám itt tulajdonképpen valamennyiünk zsebére megy a játék. És arról se feledkezzünk meg, hogy történik mindez egy olyan év kezdetén, amikor a többségi nemzetnek elvileg ünnepelnie, előremutató stratégiákon, országprojekteken kellene munkálkodnia. Ehelyett marad a parttalan és kilátástalan politikai csatározás, a víziótlanság, a Dâmboviţa-parti posvány. Pedig ha a politikai osztály nem is, ennek az országnak a lakói igazán többet érdemelnének.

korábban írtuk

Viorica Dăncilă miniszterelnök-jelölt: optimista és kiegyensúlyozott vagyok
Viorica Dăncilă miniszterelnök-jelölt: optimista és kiegyensúlyozott vagyok

Viorica Dăncilă európai parlamenti képviselő bevallása szerint kellő tapasztalattal rendelkezik ahhoz, hogy átvegye a miniszterelnöki tisztséget, és nem tart a megbízatástól.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.