2012. június 04., 08:292012. június 04., 08:29
A fiatalember ugyanis leült, kinyitotta a táskáját, kivett belőle egy könyvet, a könyvjelzőnél kinyitotta és olvasni kezdett. Igen, bármennyire is hihetetlen, de így történt. Igazi könyvet vett elő, papírlapokból összefűzött kötetet, a lapok pedig teli a valaha nyomdafestéknek nevezett feketével rányomtatott sorokkal. A könyvjelző is igazi volt – jaj, bocsánat, most kapok észbe, hogy ezt a szót már jó ideje nem használják. Ez a tárgy nem azt jelzi, hogy vigyázat, könyv közeledik a láthatáron: ezt oda tettük, ahol az olvasást abbahagytuk. Olyan, aki ismeri a papírlapokból összefűzött kötet „titkát”, tudja, mi az a sok fekete sor, ráadásul olyan szavakat is ismer, hogy nyomdafesték és könyvjelző. Akkor meg miért álszenteskedem, miért hüledezem a fiatalember láttán úgy, mintha egy valódi óriáshüllő mászott volna fel az egyetem felé tartó autóbuszra?! De lám, csodálkozásom magyarázatát is beleszőttem az előbbi mondatba: az egyetem felé ment a fiatalember. S mivel én is arra lakom, ezt is tanúsítom: a közeli és távolabbi jövő értelmiségijeit igazán nem érheti az a gyanú, hogy igazi, papírlapokból összeállított könyvet olvasnának tanórára menet vagy onnan jövet. Ők legföljebb ordítoznak egymásnak a busz egyik végéből a másikba, csókacsácsogással tárgyalják ki az előző napi randevú sikereit és kudarcait, felfekvő terpeszülésben elnyúlva telefonálnak... de olvasni?! Ugyan már! Vagyis a csudabogár-kövület fiatalember tettének más magyarázata lehet. Talán az, hogy a buszjárat végállomása a városi köztemetőnél lévén, oda igyekezett, egy szeretett hozzátartozójának a nyughelyéhez, s az áhítatba így, előre bedolgozta magát, némileg megváltoztatva a hiedelmet, miszerint az eltávozott hozzátartozónak időnként nem árt kedvenc ételeiből kóstolót vinni a sírhoz. Ő lehet, hogy gyerekkorát bearanyozó nagyszüleinek kedvenc foglalatosságát idézve rótta le emlékük előtt a kegyeletét: ahogy annak idején ők tették, igazi könyvet, nyomdafesték-illatú betűkkel teleírt sorokat olvasott a buszon, könyvjelzővel jelölve meg, hol is tart a történetben.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.