Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Csak forint ne legyen?

2019. október 15., 08:102019. október 15., 08:12

2019. október 15., 08:102019. október 15., 08:12

Isteni szerencse, hogy felívelő pályán a román gazdaság, amelynek rövid és középtávú kilátásait nem lengik körül semmiféle baljós árnyak.

Gondoljunk csak bele, milyen kedvezőtlen helyzetben is futna neki az ország a három választást is felölelő következő egyéves periódusnak, ha mondjuk a nyakló nélkül, meggondolatlanul odaítélt bér- és nyugdíjemelés miatt odajutnánk, hogy az állam adóbevételeinek 80 százalékát felemésztené a bér- és nyugdíjzsák betömése, nominális értékben pedig a közadósság 25 milliárd euróval emelkedett volna az elmúlt öt évben. Bizonyára az is kellemetlen lenne, ha Románia kizárólag a fogyasztásra alapozta volna a gazdaságpolitikáját az elmúlt időszakban, ami köztudottan felpörgeti az inflációt, eközben pedig elmaradtak volna a stratégiai beruházások, például az autópálya-építés. Arról nem beszélve, milyen rosszul is állnánk, ha a rendelkezésére álló közel tízmilliárd eurós uniós költségvetési keretből mindössze 2,3 milliárdot lenne képes lehívni az ország nagy infrastrukturális beruházásokra.

Ha így lenne, bizonyára sokakat aggasztanának a honi gazdaság kilátásai, és mondjuk mindenki örülne annak, ha egy idegen állam gazdaságfejlesztési programot hajtana végre Románia területén. Ráadásul több száz millió euró értékben. Valószínűleg azzal se lenne baj, ha ez az idegen állam mondjuk az Egyesült Államok, Németország vagy történetesen Kína lenne. A lényeg ugyanis az, hogy bárki, csak ne Magyarország legyen, amelyik támogatást nyújt Románia állampolgárainak, még akkor is, ha ezt etnikai megkülönböztetés nélkül teszi. Az anyaország által a külhoni magyar közösségek számára nyújtott gondoskodásra – legyen az oktatási, pénzügyi-gazdasági vagy erkölcsi jellegű – különösen érzékeny bukaresti G4Media portál sokadik megkeresésére a román külügyminisztérium úgy foglalt állást, hogy semmilyen szintű kétoldalú egyezmény nem létezik Magyarország és Románia között a Pro Economica Alapítvány révén magyar állami támogatással működtetett gazdaságfejlesztési programról. A portál természetesen újfent kifogásolta az Erdélybe irányuló magyarországi támogatást, a külügyi tárca pedig azt a látszatot igyekszik kelteni, mintha ez áthágná az uniós szabályokat, továbbá etnikai alapon diszkriminálna. Mindez újfent ékes bizonyíték a román állam, a bukaresti média magyarfóbiájára, a magyarokkal szemben alkalmazott kettős mércére.

A valóság ugyanis az, hogy a magyar kormány által 2016-ban elindított, a külhoni nemzetrészek megmaradását szolgáló gazdaságfejlesztési program romániai „változata” a Saxonia-Transylvania Alapítvány modellje alapján működik, amelynek keretében a német állam nyújt pénzügyi támogatást nyolc erdélyi megye kis- és egyéni vállalkozóinak, családi vállalkozásainak. Nem mellékes, hogy amiként a német állam támogatása sem kizárólag az erdélyi szászokat célozza, úgy a Budapest által nyújtott gazdaságfejlesztési projekt pályázati felhívásaiban nincs különbségtétel nemzetiséghez való tartozás vagy nyelvtudás alapján. Bukarest nem akar tudomást venni róla, hogy a Pro Economica Alapítvány magyar és román nyelven is teljes körűen tájékoztatott minden érdeklődőt a pályázatokkal, pályázási lehetőségekkel kapcsolatban, ennek köszönhetően román nyelven is nyújtottak be pályázatokat, és valamennyi ilyen pályázat támogatást is nyert. Arról nem beszélve, hogy az erdélyi magyar és román gazdáknak, vállalkozóknak nyújtott, több százmillió eurós támogatásnak köszönhetően további beruházások valósultak meg, a támogatási pénzeket a pályázók Romániában költik el, itt adóznak, vagyis az egész a román összterméket gyarapítja.

A jelek szerint azonban nem számít, milyen állapotban van a román gazdaság, a lényeg, hogy forinttámogatások ne érkezzenek. Miközben a romániai rendszerváltást követő években még az volt a szlogen, hogy „nem adjuk el az országot” (és aztán persze mégis mindent eladtak, ami mozdítható), manapság a következő a jelszó: „ki a magyarokkal és a nekik nyújtott támogatással az országból!”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.