2010. július 29., 10:362010. július 29., 10:36
A Román Kommunista Párt (RKP) főtitkára lapunknak elmondta, figyelemmel követte az elmúlt húsz év történéseit, sokat tanult belőlük, és hajlott kora ellenére kész ismét – a nép akaratának megfelelően! – a szocialista haza fejlődésének szolgálatába állítani géniuszát. Leszögezte: átfogó ötéves tervet dolgozott ki az utóbbi két évtizedben a tehetségtelen burzsoákapitalista vezetők által szétvert ország felvirágoztatása érdekében. Először is kifizetik az államadósságot az elnyomó tőkések elkobzott vagyonából. Korlátlanul biztosítják a fűtést a lakosságnak (egyelőre nyáron), és naponta kettőre csökkentik a villanyáram-megszakítások számát.
A racionális és tudományos táplálkozás módszerével segítik elő a közegészségi állapotok javulását: az élelmiszerek túlzott fogyasztásával járó elhízással fenyegetett milliókat jegyrendszerrel védik meg. Nem lesz munkanélküliség: hazafias brigádok építik meg többek között az észak-erdélyi autópályát, a körgyűrűket, az ipari parkokat stb. Figyelmet fordítanak az újrakollektivizált mezőgazdaságra is, a fölöslegessé vált falvakat felszámolják. Bővítik az oktatást, a pionírok tanulmányozhatják pl. a most méltatlanul mellőzött dialektikus és tudományos materializmus tanait is. Ismét lesz Megéneklünk, Románia fesztivál. Tudósaink az internetfigyelő és mobiltelefon-lehallgató rendszerek tökéletesítésén dolgozhatnak. Lehetővé teszik az állampolgárok kedvezményes kiutazását a baráti államokba, úgymint Szovje Oroszország, Kínai NK, Koreai NDK, Fehéroroszország vagy Kuba. Esetleg Irán. (Igényelni lehet máshová útlevelet.) Az imperialista veszély miatt visszaállítják a kötelező sorkatonaságot, mindhalálig harcolni fogunk a sokoldalúan fejlett szocialista társadalom megteremtéséért és a kommunizmus világméretű győzel...
Itt váratlanul megszakadt a Ceauşescu elvtárssal folytatott beszélgetésünk, a szerkesztőség bejáratán belépő úr elvtárs bejelentette, hogy a Krónika összes tulajdonát lefoglalja az RSZK nevében. „Az RSZK az RKP bölcs vezetésével maradéktalanul védelmezi a sajtó szabadságát” – tette hozzá. Erről két állambiztonsági (értsd: szekus) is biztosított minket egy-egy kalasnyikov segítségével... Hosszan tartó taps!
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.