2011. szeptember 06., 08:092011. szeptember 06., 08:09
Nos, a hatalmon lévő pártok tegnapi döntése értelmében a két megmérettetést 2012-ben bizonyára egy időben rendezik úgy, hogy valószínűleg az önkormányzati választást halasztják őszre. Mindez a romániai magyar politikai kiegyezés szempontjából azt jelenti, hogy a sokat hangoztatott, de nem mindenki által egyformán szorgalmazott összefogás tekintetében el lehet felejteni azt az elképzelést, miszerint a magyar politikai alakulatok a helyhatósági választásokon versenyeznének, az itt felmutatott eredmények alapján pedig a parlamentin összefognának egymással. Az összevonás miatt nem lehet tesztként, szabad politikai versenyként tekinteni az önkormányzati megmérettetésre. Éppen ezért elmondható: az egy időben tartandó választásig vagy létrejön az együttműködés valamilyen formája helyi – például a szórványban és a stratégiai fontosságú városokban – és országos szinten is, vagy sehogy. Fogas kérdés azonban, milyen kritériumok alapján alakítható ki az összefogás, születhet megegyezés a közös jelöltekről.
A címzettek korábban elutasították Tőkés László Krónikában tett javaslatát, miszerint a magyar alakulatok előválasztás útján indítsanak közös jelölteket, már a tanácsosi és polgármesteri tisztségekért is. Az RMDSZ a jelek szerint kihasználja a hatalmi pozíciója jelentette helyzeti előnyét, és a választások összevonásának támogatásával zavarba akarja hozni az előversenyen alapuló összefogást szorgalmazó ellenzékét. E tekintetben a szövetség malmára hajtja a vizet, hogy a vele szemben alternatívát felmutató oldalon sem körvonalazódnak az összefogás jelei, az EMNT ugyanis eddig nemigen mutatott hajlandóságot az MPP által vizionált „nemzeti alternatíva” kialakítására. Tőkésék táborának ugyanakkor még vennie kell a pártbejegyzés elé a román igazságszolgáltatás által gördített akadályt is, ami az alapfokon született elutasító döntés indoklása ismeretében egyáltalán nem tűnik könnyűnek. Egyértelmű tehát, hogy a 2012-es választások egybeesése nem kedvez a magyar–magyar összefogás esélyeinek, legalábbis a kiegyezés megvalósulásához az eddiginél hangsúlyosabb politikai akaratra van szükség.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.