2009. március 30., 11:232009. március 30., 11:23
Az e hétvégi meglepetés viszont éppen az, hogy kiderült: ez nem így van. Gyurcsány egyszerűen fejest ugrott a semmibe, és alaposan elszámította magát: az MSZP képtelen volt olyan kormányfőjelöltet találni, aki alkalmasnak is tűnt, és vállalta is volna a hálátlan feladatot, az SZDSZ pedig láthatóan nem igyekezett véget vetni a szocialisták – és Gyurcsány – agóniájának.
Sőt gerjesztette is azt azáltal, hogy egyetlen jelöltet sem talált alkalmasnak. Gyurcsány blöffje tehát nem jött be, és ezt már nem nyelhették le az MSZP másodvonalbeli vezetői. Miután a zseniálisnak gondolt húzás bedőlt, rájöttek, hogy Gyurcsánnyal az élen csak még mélyebbre süllyedne a párt, ezért gyorsan léptek, és a ballaszttá vált leszerepelt vezért átdobták a korláton. Így most úgy tűnik, Gyurcsány Ferenc politikai karrierje gyakorlatilag véget ért – szombati, a hazaárulózó tüntetők gyűrűjében történő, vesszőfutásszerű távozása az elnökségi ülésről, amelyen a leváltásáról döntöttek, sorsszerű és jelképértékű lezárása annak a korszaknak, amely egy agilis, bizonyítási vágytól hajtott, rögeszmés reformlázban égő, ám az országot kilátástalan gazdasági és politikai helyzetbe manőverező politikusról, a soha meg nem valósuló ígéretekről marad emlékezetes.
A megoldás kulcsa az SZDSZ kezében van: a Gyurcsánytalanított MSZP jelöltjének támogatásával biztosíthatja a balliberális oldal kormányon maradását. Ezzel ugyan csak a vergődést hosszabbítaná meg, de az Orbán visszatérésétől való félelem elegendő ok lehet arra, hogy a támogatás mellett döntsenek. Amire Orbán amúgy a kettős állampolgárság biztosításának az SZDSZ szemében vörös posztónak számító ígéretével rá is játszott. Nem kizárt, hogy Orbán elhamarkodott hétvégi nyilatkozata is sokat nyom majd a latban az SZDSZ döntésének meghozatalakor.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.