2011. január 10., 10:092011. január 10., 10:09
A mai gyerekeknek más jutott. A minap egy nagyobb bevásárlóközpont játékrészlegén sétálgatva a malacperselyeken akadt meg a szemem. Illetve felakadt, amikor észrevettem, semmi közük a malachoz. Lehet, én vagyok túlzottan konzervatív, de az is lehet, a világ suhant el mellettem expressz sebességgel, és már magasak nekem a modern igények.
A perselyek oldaláról a legújabb amerikai mozisikerrajzfilmek hősei figyeltek kikerekedett szemekkel. Kezembe vettem, és a téglalap-dobozokon csupán egyetlen nyílás volt. Ezen az apró pénzérmék könnyűszerrel bejuttathatók, ám csak hihetetlen nagy kreativitást igénylő technikával lehetett volna kicsalni onnan őket. Azt elismerem, hogy takarékosságra tanítanak, és inkább megpakolni kell őket, mint kibányászni belőlük a kincseket, de azért az embergyerek is megkívánhat néhanap egy-két csokoládét. És ha épp nincsen közel senki a családból, aki kölcsönözne neki a malacpersely hivatalos kinyitásáig, akkor csak sarokcsiszolóval tud megszerezni pár fityinget.
Esetleg előkeríti a garázsból a nagy kalapácsot és a hidegvágót. Emellett nem is érdemes pénzt adni ki ilyen bádogdobozért, hiszen a Cirmos mindennapi ételét is ilyenbe tálaljuk, a gyereknek is csak kerül valahonnan egy szardíniásdoboz. Esküszöm, már semmihez sem társul az a jó régi, sajátos életérzés. Mirelit kutyagumi, előre becsomagolt tízórai, plüssmacikompót, instant gyerek. Internetről vásárolunk, mert ott olcsóbb, megspóroljuk a boltok által felszámolt pluszköltséget.
Elmarad a rég bevált tapogatás, szagolgatás, és tetszetős fotók alapján választjuk ki az áhított terméket, amelyért hónapokig gürcöltünk valamelyik multi futószalagja előtt. Aztán jó tágra nyílik a szemünk, amikor a hiperokos telefon helyett egy kiló pityóka pislog vissza a doboz aljáról. Elődeink a szalmazsák sarkába varrták a megtakarított pengőket. Megtörtént, hogy az egyik padláson egy Amerikából hozott kávésdobozban találtak több marék régi papírpénzt. Annak a nagymamának, aki az unokáinak kuporgatta azt, sajnos már nem volt ideje elmondani, hova rejtette az örökséget. Ez a malacpersely csak a múzeumot gazdagította, ám a történet még szolgálhat tanulsággal a következő generációknak.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.