2010. november 17., 10:532010. november 17., 10:53
Ha a Főnővér a maga oldalára tudná állítani, sikeresen összefognák a csapatot, hiszen az egyik érvei, stratégiái, a másik hatalomvágya és a mindenbe beleavatkozás kényszere jól kiegészítené egymást. Csakhogy ők ketten soha nem tudnak együttműködni, elfogadhatatlannak tartják nemcsak egymás módszereit, hanem szemléletét is.
Így a Főnővér dühkitörésekre ragadtatja magát, hiábavalóan kísérletezik, hogy magához ragadja az irányítást, felkiáltó módban kommunikál a többiekkel, nagyjából ilyeneket mond, hogy fejezd be, legyen már elég, soha nem tanulsz semmiből. Közben a Rendszergazda hátradől, mosolyogva szemlélődik, és minél nagyobb a káosz, annál magvasabbak a gondolatai. Ő valójában nem beszél a többiekkel, csak viszonyokra, helyzetekre, összefüggésekre világít rá, és a legkevésbé sem érdekli, hogy a többiek mit szólnak a megállapításaihoz.
A többiek pedig egyáltalán nem alkalmasak a vezetésre, mindegyiket lefoglalja, hogy élje saját életét. Dunbar a túlélésre rendezkedett be, kerüli a vitákat, kibújik a munka, a kaland és a felelősség alól, reggel mindig tovább aludna. Legnagyobb ellenfele Róza, aki mindig sikál, mosogat, felmos, főz, gépel, nincs egy perc nyugta, ha leül is csak azért, hogy mohó tekintetével újabb tennivalókat térképezzen fel.
A Démon elég sekélyes, folyton a parfümökön, márkás cuccokon járnak a gondolatai, gyakran flörtöl, koktélokat iszik, duzzog, ha úgy ítéli, a többiek miatt nem tölthet elég időt a fodrásznál, ruhapróbával vagy a reggeli sminkeléssel. Werther használhatatlan, mert álmodozik és olvas, ennél többre nincs igénye, összemosódik számára a képzelet, az irodalom és a valóság, korlátoltnak tartja a többieket, ők pedig mosolyognak rajta. Orlando szabad és bátor, előretekint, utazni szeret, a kaland, a kihívás a lételeme, munkahelyet változtat, ha megunja a régit, átszeli az óceánt, és ott próbál szerencsét. És ott van még Anya, Lamentáló, Diplomata, Jóbarát, Forradalmár s a többiek, mind, mind itt laknak a fejemben, és a gyűjtőnevük: Bíró Blanka.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.