Pataky István

Pataky István

Az AUR úttörői

2021. szeptember 09., 09:032021. szeptember 09., 09:03

Az optimista vagy tán naiv elemzők 2023 végére, 2024 elejére jósolták mindazt, ami most zajlik a bukaresti koalíció romjai körül. Azt az első pillanattól kezdve tudtuk, hogy ez a három párt nem fog egyazon hajóból nekivágni a következő választásoknak, de a kilenc hónap utáni szakítás minden várakozást alulmúlt.

Lehet-e bármilyen következtetést levonni az örök romániai politikai instabilitás újbóli megerősítésén kívül? Az most már tényleg kijelenthető, hogy Románia alkalmatlan terep a kormányzati koalíciók számára. Minden alkalommal, amikor a magukat jobboldalinak, liberálisnak nevező pártok, pártocskák nagyreményű együttműködésbe kezdtek a szociáldemokraták ellenében, leszámolás, felszalámizás, szétesés, összeomlás lett a szövetség vége. Pedig mindig Európa és a professzionalizmus jeligére indult az összebútorozás.

Mindegy is, hogy ki kezdte a végső balhét, s van-e főbűnös a történetben. Érdekesebb a várható közeljövőt fürkészni. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) az ősz végére talán valóban maga mögött tudhatja a fergeteges kongresszusokat. A bukottak újrahelyezkednek, esetleg sértődötten továbbállnak, a győztesek viszont taktikázhatnak ismét.

Florin Cîțunak, a PNL erős emberei által előretolt bábnak nincs más feladata, mint legyőzni Ludovic Orbant. Az imázs kedvéért a kongresszusi csatára miniszterelnökként kellene jelentkezzen, ezért megy ez az izzadságszagú igyekezet a bizalmatlansági indítvány halasztásáért. Viszont attól a pillanattól, hogy Cîțu PNL-elnökké lép elő, jöhet a klasszikus forgatókönyv a mórral meg a kötelességgel. Valahol már készülhet az Orbant a trónról letaszító új pártvezér nyilatkozatának munkavázlata, melynek végkifejleteként az egész embert kívánó új feladat követelné meg a miniszterelnöki pozíciótól való megválást.

Magyarán Cîțu szeptember 25-e után kormányfőként elegánsan beáldozható lesz. Hogy pontosan mikor, az USR berkeiben zajló folyamatoktól is függ. Eközben Dacian Cioloș agilisabbnak, agresszívebbnek, de főleg a háttérből hatékonyabban megtámogatott jelöltnek tűnik az USR-elnökségre Dan Barnánál. Az üdítően és végtelenül demokratikusan megújuló két pártvezetés feledheti a mostani kölcsönös vádakat, s akár egy régi-új koalíciós szerződés sem kizárt.

Amíg ez az esetleges vidám szcenárió megvalósul, a bukaresti politikai parádé egyetlen szereplőnek hoz csak folyamatos pluszpontokat. A Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) a válság kirobbanása előtt stabilan 15–16 százalékos támogatottságot mértek a közvélemény-kutatások. A koalíció romba dőlésével George Simion AUR-vezér elé piros szőnyeg került. Rendszerellenes üzenetei soha nem voltak ennyire életszerűek a politikából teljes joggal kiábrándult közönség számára, miközben a párt szélsőségességét az USR tette erősen kétségessé a bizalmatlansági indítvány kapcsán kötött egyezséggel.

A román politikum szánalmas teljesítményével egy szörnynek vág utat a hatalom felé. Az AUR további erősödése mostantól már nem meglepetés.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.