Pataky István
2021. szeptember 09., 09:032021. szeptember 09., 09:03
Az optimista vagy tán naiv elemzők 2023 végére, 2024 elejére jósolták mindazt, ami most zajlik a bukaresti koalíció romjai körül. Azt az első pillanattól kezdve tudtuk, hogy ez a három párt nem fog egyazon hajóból nekivágni a következő választásoknak, de a kilenc hónap utáni szakítás minden várakozást alulmúlt.
Lehet-e bármilyen következtetést levonni az örök romániai politikai instabilitás újbóli megerősítésén kívül? Az most már tényleg kijelenthető, hogy Románia alkalmatlan terep a kormányzati koalíciók számára. Minden alkalommal, amikor a magukat jobboldalinak, liberálisnak nevező pártok, pártocskák nagyreményű együttműködésbe kezdtek a szociáldemokraták ellenében, leszámolás, felszalámizás, szétesés, összeomlás lett a szövetség vége. Pedig mindig Európa és a professzionalizmus jeligére indult az összebútorozás.
Mindegy is, hogy ki kezdte a végső balhét, s van-e főbűnös a történetben. Érdekesebb a várható közeljövőt fürkészni. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) az ősz végére talán valóban maga mögött tudhatja a fergeteges kongresszusokat. A bukottak újrahelyezkednek, esetleg sértődötten továbbállnak, a győztesek viszont taktikázhatnak ismét.
Florin Cîțunak, a PNL erős emberei által előretolt bábnak nincs más feladata, mint legyőzni Ludovic Orbant. Az imázs kedvéért a kongresszusi csatára miniszterelnökként kellene jelentkezzen, ezért megy ez az izzadságszagú igyekezet a bizalmatlansági indítvány halasztásáért. Viszont attól a pillanattól, hogy Cîțu PNL-elnökké lép elő, jöhet a klasszikus forgatókönyv a mórral meg a kötelességgel. Valahol már készülhet az Orbant a trónról letaszító új pártvezér nyilatkozatának munkavázlata, melynek végkifejleteként az egész embert kívánó új feladat követelné meg a miniszterelnöki pozíciótól való megválást.
Magyarán Cîțu szeptember 25-e után kormányfőként elegánsan beáldozható lesz. Hogy pontosan mikor, az USR berkeiben zajló folyamatoktól is függ. Eközben Dacian Cioloș agilisabbnak, agresszívebbnek, de főleg a háttérből hatékonyabban megtámogatott jelöltnek tűnik az USR-elnökségre Dan Barnánál. Az üdítően és végtelenül demokratikusan megújuló két pártvezetés feledheti a mostani kölcsönös vádakat, s akár egy régi-új koalíciós szerződés sem kizárt.
Amíg ez az esetleges vidám szcenárió megvalósul, a bukaresti politikai parádé egyetlen szereplőnek hoz csak folyamatos pluszpontokat. A Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) a válság kirobbanása előtt stabilan 15–16 százalékos támogatottságot mértek a közvélemény-kutatások. A koalíció romba dőlésével George Simion AUR-vezér elé piros szőnyeg került. Rendszerellenes üzenetei soha nem voltak ennyire életszerűek a politikából teljes joggal kiábrándult közönség számára, miközben a párt szélsőségességét az USR tette erősen kétségessé a bizalmatlansági indítvány kapcsán kötött egyezséggel.
A román politikum szánalmas teljesítményével egy szörnynek vág utat a hatalom felé. Az AUR további erősödése mostantól már nem meglepetés.
Balogh Levente
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Páva Adorján
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
szóljon hozzá!