Makkay József

Makkay József

Atomenergia helyett gyertyavilágítás

2022. március 28., 10:50

2022. március 28., 10:50

Az Európai Unió vezetői számára szép álom marad a megújuló energiaforrásokra történő gyors és hatékony átállás. A kitűzött cél az átlagos európai ember számára nem csak megfizethetetlenné tenné a a mindennapi életet, hanem krónikus energiahiányt is okozna.

A brüsszeli célokat azonban keresztül húzta az orosz-ukrán háború. Az Unió számára a legfontosabb oroszországi energiahordozók – földgáz, kőolaj és kőszén – gyors beszerzése más forrásokból gyakorlatilag olyan nehéz feladat, mintha pár éven belül nap-, bio-, víz- és szélenergiából akarnánk előállítani energiaszükségleteinket.

Az európai sajtóban elképesztő tudósítások jelennek meg a fűtéshez használt földgáz árrobbanásának következményeiről. A drágulás előjelei nem most kezdődtek, de az Ukrajnában zajló háború rátett egy lapáttal az eddigi gondokra. Az energiaár-robbanás hátterében ott áll a jóval korábbi európai uniós döntés, hogy 2030-ra vagy 2035-re nagyságrendekkel megnöveljék a megújuló energiaforrások arányát, jelentősen csökkentve ezzel a fosszilis tüzelőanyagok szerepét. Mindez szépen hangzik a zöld ideológiák által vezérelt politikusok szájából, a valóságban azonban a gyors átállás negatív következményeit mélyen elhallgatták. Pedig ezekre számos szakember figyelmeztetett.

Már jóval a háború előtt az elektromos autók gyártása körül felmerülő nyersanyaghiány jelezte, hogy a Földünkön futó mintegy 1,1 milliárd benzinnel, gázolajjal vagy cseppfolyósított földgázzal üzemelő gépjármű gyors lecserélése gyakorlatilag kivitelezhetetlen. A világ hatalmas gépjárműparkjában az elektromos autók részaránya durván egy százalék. Amióta viszont kiderült, hogy az elektromosautó-gyártás gyors felfuttatásának gátat szab a kocsik akkumulátor-gyártásához szükséges nyersanyagok – lítium, nikkel, mangán és kobalt – kitermelése, a felső határt nem ismerő lendület alábbhagyott. Több elektromosautó-gyártó nagyvállalat már leszállítási határidőt sem tud mondani ügyfeleinek a megrendelt kocsihoz, a leendő eladási árról nem is beszélve...

Habár ezeknek az értékes nyersanyagoknak a fő forrása nem Oroszország, egy részük itteni bányákból származik. Ha egy szűkös nyersanyagpiacról nagyobb termelőt próbálnak kizárni, az törvényszerűen egekbe emeli az árakat. Példa erre a nikkel világpiaci árának az elszabadulása, amitől az átlagember számára szinte megfizethetetlenné válik az elektromos autók akkumulátorának az ára. És ez csak a kezdet, amivel a ,,tiszta energiára” történő átállást levezénylő ideológusok nem számoltak.

Nem kell energetikában dolgozó tudósnak lenni ahhoz, hogy az ember kiszámolja, hasonló kifutása lesz a megújuló energiák terén jelentkező egyéb gondoknak is. Ma a világ energiaszükségletének töredékét állítják elő megújuló energiaforrásokból. Ahol erre lehetőség van, hatékony forrás a vízierőművek termelése, illetve a nap- és a szélenergia, de ezek együttesen sem közelítik meg az utóbbi években sokat gyalázott atomenergia-termelést. Szomorú példa erre a német zöldek ámokfutása: Európa eddigi legerősebb gazdasága a szomszédos országokból importál méregdrágán villamos energiát, miután az ideológiavezérelt környezetvédelem leállította az ország biztonságos energiaellátását szavatoló atomerőműveket. A választási kampányban most éppen Magyarországon dúl a retorikai háború a paksi atomerőmű jövőjéről: a baloldal valószínűleg itt is azt szeretné, hogy a magyarok megérezzék a Ceaușescu-rendszer ,,aranykorát”, amikor az áramfogyasztás luxusnak számított.

Az Európai Unió vezetőivel az a legnagyobb gond, hogy semmihez nem értő baloldali ideológusok próbálják az élet minden területét saját kényük-kedvük szerint szabályozni. Egyik legveszélyesebb ámokfutásuk az energetika területén csúcsosodik ki. Miközben felszámolják a világ egyik legerősebb és leghatékonyabb iparának a versenyképességét, az elszegényedés útjára taszítják a tagállamok lakosságát. A folyamatot nem az orosz-ukrán háború indította el, de a szomszédunkban dúló fegyveres konfliktus nagyban hozzájárul a meglévő válság súlyosbodásához.

Kérdés, lesz-e újratervezés, vagy az ideológiai harc mindannyiunkat maga alá gyűr?

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.