2011. június 02., 10:042011. június 02., 10:04
Még mielőtt valaki rázendítene a „te is olyan vagy, hogy az állatokat pátyolgatod, az embereket meg nem szereted” kezdetű nótára, leszögezném: magam és minden épeszű állatvédő azt akarja, hogy felszámolódjék végre a kóborkutya-jelenség, hisz az embertől leginkább függő állatoknak, a kutyáknak rossz elsősorban, hogy a városok utcáin kell tengődniük.
Viszont annak ellenére, hogy nyilvánvalóan az ivartalanítás jelenti az egyedüli célravezető megoldást (aki ezt nem hiszi, azt kérem, hogy tájékozódjék, például látogasson el Nagyváradra, ahol az ivartalanítási és örökbefogadási programmal igen jó eredményeket értek el), a román parlament ismét olyan törvényt akar hozni, amely megengedi a korábban alkalmazott és bizonyítottan eredménytelen módszert: az állatok befogását és leöldösését. Hogy miért? Mert egy rohadt jó üzlet. Szép kis summákat lehet ugyanis leakasztani az önkormányzatokról például a sintérszolgálatok fenntartása révén. Melyeket, furcsamód, sehol nem ellenőriznek olyan szigorúan, mint a többi úgynevezett szolgáltatót. Meg aztán képben van a Protan nevű vállalat is, melynek tulajdonosi körébe igen befolyásos politikusok tartoznak.
A cég kormányzati segítséggel olyan kiváló helyzetbe hozta magát, hogy például a Szatmár megyei önkormányzatok nem szállíttathatnak máshová állattetemeket, csakis a vállalat dési telephelyére. Annak ellenére, hogy Szatmárnémetiben is van állatkrematórium. Nemrég hallottam egy vidéki polgármestertől, hogy egy elhullott tehén megsemmisítési költségei címszóval a Protan egy temetés árát, azaz körülbelül 2500 lejt számolt fel az önkormányzatnak. Mivel testsúlykilogramm után kell fizetniük, 15–20 kóbor leölt kutya után ugyanez az összeg kérhető. Hacsak nem papíron megy az egész, mert mégiscsak kár volna a kóborkutya-állományt felszámolni, amikor ilyen kitűnő jövedelemszerzési lehetőséget jelent. Egyszóval: ha a parlament úgy dönt, hogy az állatvédők helyett ismét a sintérekre és a dögszállítókra bízza a gazdátlan ebek ügyét, azzal egy dolgot ér el: biztosítja, hogy ne tűnjenek el a kutyák az utcáról. Hisz egyetlen cég sem ellensége a saját kasszájának, és nem lesz hülye felszámolni a fő jövedelemforrását.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!