Balogh Levente

Balogh Levente

Arafaték arroganciája

2020. június 30., 08:392020. június 30., 08:39

2020. június 30., 08:442020. június 30., 08:44

Ha a járványhelyzet rosszabbra fordul, az semmiképp sem a koronavírus-válságot csöppet sem sorjamentesen kezelő kormány hibája lesz, hanem a lakosságé – ezzel a veretes gondolatmenettel örvendeztette meg a nyilvánosságot Raed Arafat katasztrófavédelemért felelős belügyi államtitkár annak nyomán, hogy az utóbbi napokban a hivatalos adatok tanúsága szerint ismét megnövekedett a fertőzések száma.

Ami meglehetősen nagy öngól részéről, mivel eddig még viszonylag sikeresen tartotta fenn azon imázsát, miszerint különböző színezetű kormányokon átívelő karrierjével, orvosként ő képviseli az állandóságot és a szakmai hitelességet a politikum által alaposan kisajátított kommunikációban. Mostani kijelentésével azonban ő is csatlakozott a Ludovic Orban vezette kabinet azon hangadóihoz, akik szerint a helyzet esetleges rosszabbra fordulásáért mindenki felelős – elsősorban az ellenzék, de a polgárok is –, csak ők nem.

Persze tény, hogy sokan valóban nem tartják be még a legminimálisabb elővigyázatossági intézkedéseket sem, az például még akkor is hajmeresztő felelőtlenség, hogy egy tengerparti szórakozóhely mellett a nyílt utcán többtucatnyian összekapaszkodva jártak körtáncot, ha figyelembe vesszük, hogy a kéthavi bezártság után elemi erővel tört ki az emberekből az öröm, hogy az élet végre elkezdett visszatérni a normális kerékvágásba, és ki akarták élvezni a szabadságot. Abban is van némi igazság, hogy az ellenzék egyes politikusai is hozzájárultak ahhoz, hogy az emberek ne vegyék komolyan a járványhelyzetet, az agyatlan összeesküvés-elméletek terjesztésével sokakat elbizonytalanítottak.

Azonban mindezek ellenére a legfőbb felelősség mégis a kormányt terheli a kialakult helyzet miatt. Elvégre – még ha amúgy a parlamentben kisebbségben is van – a kormány rendelkezik a járványhelyzet leküzdéséhez szükséges erőforrásokkal, a kormány az az intézmény, amelynek a különböző, az egészségügyi tárcának alárendelt intézmények révén, szakértők bevonásával ki kell dolgoznia a megfelelő védekezési, majd az élet biztonságos újraindítására vonatkozó stratégiát.
Nos ez a jelek szerint nem sikerült valami fényesen. A kormánynak ugyanis sikerült véghez vinnie azt a bravúrt, hogy jóformán egy pillanatig sem volt képes még a látszatát sem kelteni annak, hogy tudja, mit tesz, és hogy képes kézben tartani az eseményeket. Sokszor emlegettük már a rendkívüli állapot idején elkövetett belügyminiszteri balfogásokat, a veszélyhelyzetre való áttérés idején bemutatott szerencsétlenkedést.

Mindezt azonban felülmúlja Ludovic Orban és a kormány több tagjának felelőtlensége, akiknek sikerült lebukniuk, amint még a saját maguk által elfogadott szabályokat is megszegve, maszk nélkül tartózkodtak a kormányfői irodában. Sőt Orban még dohányzott is, pedig ez már évek óta tilos a zárt helyiségekben. Ezek után igencsak nagyfokú arroganciára vall, ha a kormányfő egyes politikusok felelőtlenségét ostorozza azért, mert a polgárok nem veszik komolyan a korlátozásokat. Hiszen ő maga volt az, aki elöl járt a rossz példával. De a jelek szerint még mindig nem fogta fel, hogy hiába igyekezett gyorsan kifizetni a kihágásért járó bírságot, ez az ügy nem arról a néhány ezer lejről szól. Hanem arról, hogy a miniszterelnök és kabinetje tagjai üzenték azt az embereknek, hogy nem kell olyan komolyan venni azokat a szabályokat. Ez pedig azóta is rányomja a bélyegét a polgárok magatartására.

Raed Arafat hétvégi kirohanása pedig mindennek fényében minimum vérlázító. Az ugyanis elfogadhatatlan, hogy jóformán megfenyegette az embereket, amikor arról beszélt: majd az orvosok döntik el, ki marad életben, kinek jut lélegeztetőgép, és kinek nem, ha megugrik a fertőzések száma.
Az ugyanis épphogy a kormány feladata lett volna, hogy a járvány kezdete óta eltelt időszakban mindent megtegyen annak érdekében, hogy mindenkinek jusson lélegeztetőgép.

A magyar kormány például így járt el: miután a szakemberek szerint e legrosszabb forgatókönyv megvalósulása esetén minimum 8000 ilyen berendezésre lenne szükség, legalább ennyien kerülhetnek egyszerre intenzív osztályra, mindent megmozgattak annak érdekében, hogy meglegyenek a gépek.

Ehhez képest a román egészségügyi miniszter azt mondja: Romániában jelenleg 4000 intenzív terápiás ágy áll rendelkezésre – de ebből is csak 3000 teljesen felszerelt a szükséges berendezésekkel.

Pedig a román kabinetnek legalább annyi ideje lett volna mindent megmozgatni annak érdekében, hogy felkészüljön az esetleges legrosszabb fejleményekre, és mindent megtegyen annak érdekében, hogy a lehető legtöbb emberéletet megmentse, mint a magyarnak. Igaz, az valamivel több kreativitást, felelősséget és hozzáértést igényel, mint a polgárokat tenni felelőssé a saját inkompetenciája miatt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.