Pataky István

Pataky István

Amerikai álmatlanság

2020. június 03., 13:19

2020. június 03., 13:19

Nem könnyű Amerikát megérteni Európából. A történelem folyamán jónéhányszor bebizonyosodott már, hogy a hollywoodi szaftos sztori és a valóság között hajszálnyi a különbség csupán, de olykor az átjárás is működik.

Az Egyesült Államokban nem egyszerű dolog rendőrnek lenni. Állig felfegyverzett bűnözővel vagy késsel hadonászó bedrogozott hülyegyerekkel hadakozni mindennapos történet egy amerikai egyenruhás számára. Szabálytalankodó autóvezetőnek lenni sem leányálom. Az igazoltatástól a bilincsig egyetlen rossz mozdulattal el lehet jutni. Ha fekete vagy, talán egy kisebb félreértett lépés is elég.

Barack Obama elnökké választásakor, majd újraválasztásakor milliós tömegek hitték el azt a tengerentúl, hogy a rasszizmus már a múlté. Igaz, a naivak és idealisták sokasága inkább Európából került ki. Amerikában eközben Obamával egy méretes lepel került a hosszú évtizedek óta zavartalanul jelen lévő, olykor emberáldozatokat is szedő rasszizmusra, finomabban fogalmazva: a fehérek és színesbőrűek között létező kölcsönös bizalmatlanságra.

Miközben a washingtoni külügyminisztérium évente több oldalas jelentéseket készített különböző országok gonosz kormányzatainak jogtipró gyakorlatairól, addig az Egyesült Államokban rendületlenül szakadt egyre lejjebb egy többnyire feketékből álló réteg. Ezek az európai ésszel nehezen felfogható szegénységbe csúszó nagyvárosi tömegek talán éppen Obama idején vesztették el minden reményüket a felemelkedésben. Mert természetesen nem igaz, hogy Amerika a lehetőségek országa. A szerencsétlen George Floyd halála csak az a szikra volt, amelyik bármikor, bárhol kipattanhatott volna.

De miért tudott ilyen méreteket ölteni a fosztogatással egybekötött lázongás? A szegénység miatt elkeseredett és a valóban létező rasszizmus miatt dühös, de kellőképpen fel is dühített tömegek joggal érzik úgy: eljött az ő idejük. Az új koronavírus néven futó pszichózis, az ezáltal kissé megbénult ország különösen jó terep az anarchiához. Az Európában az utóbbi időben visszaszoruló szélsőbaloldali mozgalom, az antifasiszta jelige alatt balhézó Antifa soha nem látott játszótérre lelt az amerikai nagyvárosokban. Választási év lévén, a „lázadókat” biztatók mögött nyíltan vagy titokban felsorakozik mindenki, akit zavar Donald Trump. A politikában bakanccsal lépegető elnök éppen annak a posványos, belterjes, a hatalmat egymás között leosztó, de magát nagyon demokratikusnak nevező washingtoni rendszernek adott fricskát négy évvel ezelőtti megválasztásával, amelyik most az antirasszizmus jó öreg jelszava mögé bújva szurkol a randalírozóknak.

Az amerikai álom ezekben a napokban élőben közvetített csúnya végjátéka drámai és kiszámíthatatlan fordulatot is vehet abban az esetben, ha a nemzeti gárda, vagy a későbbiekben bevetett hadsereg valamilyen okból kifolyólag hibázik, esetleg arra kényszerül, hogy lőjön. Ennél valószínűbb forgatókönyv a lázongás lassú elhalása, visszaszorítása. Ez utóbbiért szorít az amerikaiak többsége. Számukra az antirasszizmus csak addig szimpatikus, érdekes, amíg arról egy fotelben ülve lehet vitatkozni.

A mostani felfordulás azt hozza ki végső győztesnek, aki nagy erőfeszítések árán visszaállítja a rendet. Ezt kezdik felismerni Trump demokrata párti ellenfelei is, akik egyre riadtabb arccal próbálják nyugtatni szavazóbázisuk felhevült részét. A rasszizmus elleni agresszív szlogenektől kicsit, a gyújtogató harcosoktól viszont nagyon ideges amerikai többség közben készül az újabb csendes bosszúra: Trump megszavazására.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.