Balogh Levente
2021. július 02., 09:392021. július 02., 09:39
Vidéki forrásaink szerint előbb megkönnyebbült sóhaj, majd kitörő, kotkodácsolás, csipogás, hápogás, gágogás és bőgés kakofóniájából összeálló örömujjongás fogadta az érintett tojótyúkok, fürjek, nyulak, sertések, ludak, kacsák és borjak részéről az Európai Bizottság szerdai bejelentését, miszerint a testületet olyannyira megérintette az End the Cage Age elnevezésű állatvédő polgári kezdeményezés – amelynek célja a haszonállatok ketrecben tartásának betiltása –, hogy jogalkotási folyamatot kezdeményez a gyakorlat betiltása érdekében.
Persze a brüsszeli testület a maga komótos, bürokratikus tempójában halad, így aztán a közlemény szerint 2023-ig áll majd elő a jogszabály javaslatával, amely fokozatosan korlátozná, majd betiltaná a tenyészállatok ketrecben tartását.
A viccet félretéve: alapvetően persze önmagával a hangzatos nevű, magyarul Vessetek véget a ketreckorszaknak! elnevezésű kezdeményezéssel nem is lenne sok problémánk. Amely elindítói most joggal jubilálnak, hiszen a polgári kezdeményezés intézményének bevezetése óta – amelynek lényege, hogy az EU állampolgárai is javaslatokat tehetnek uniós szintű jogszabályok kidolgozására, ha ehhez elegendő számú tagállamból legalább egymillió támogató aláírást összegyűjtenek – ez az első olyan javaslat, amely esetében az EB úgy döntött: felvállalja azt, és elkezdi a jogalkotási folyamatot.
Ugyanakkor az Európai Bizottsággal kapcsolatban annál több ellenérzésünk támadt. A jeles testület ugyanis az állatbarát kezdeményezéssel ellentétben korábban egyáltalán nem viszonyult empatikusan az őshonos nemzeti kisebbségek jogainak uniós szintű szavatolását előirányzó Minority SafePack elnevezésű kezdeményezéshez: a jórészt magyar projektet egyszerűen lesöpörte az asztalról, arra hivatkozva, hogy a kisebbségi ügyek szabályozása nem Brüsszel hatásköre.
Ennek fényében a mostani döntés igencsak rossz színben tünteti fel a Bizottságot. Azt sugallja ugyanis, hogy az uniós fórumok számára fontosabb egy szopós malac jólléte egy emberéhez képest. Hogy mindent megtenne azért, hogy egy szomorú szemű bocit kimentsen a rácsok mögül, de a kisujját se mozdítja annak érdekében, hogy például két, petárdabirtoklás miatt letartóztatott, majd egy, az önrendelkezést követelő erdélyi magyar közösség megfélemlítése céljával megrendezett koncepciós perben terrorizmus abszurd vádjával elítélt székely férfi végre kiszabadulhasson a börtönből.
Persze normális kultúrember az állatkínzás minden formájától viszolyog, de azért nem ártana prioritáslistát felállítani: a rácsok mögé kényszerített nyuszik előtt talán mégsem ártana az emberekkel, konkrétan pedig a jogaikban korlátozott őshonos nemzeti közösségek helyzetének megnyugtató rendezésével foglalkozni.
Tudjuk ugyanakkor jól, mi áll a brüsszeli illetékesek döntésének hátterében. Miközben ugyanis a mostani döntés jó alkalmat ad arra, hogy az egyre inkább egyes, magukat „zöldnek” tituláló, szélsőséges, szektás dogmákat hirdető radikális csoportok fogságába eső zöld gondolat jegyében jóemberkedjenek egy kicsit – persze az érintett gazdákra, akikre a döntés várhatóan súlyos anyagi terheket ró, ismét csak nem gondol jóformán senki –, a nemzeti kisebbségek ügye már macerásabb. Elvégre ebben a témában konfrontálódni kéne azon tagállamokkal, amelyek amúgy önmagukat minden kisebbség barátjának és toleranciabajnoknak hirdetve egy-két-három évszázada azon ügyködnek, hogy eltüntessék, asszimilálják a területükön élő őshonos nemzeti közösségeket.
A bolyhos nyuszik és aranyos kismalacok sorsa nemzetiségtől függetlenül mindenkiben felkelti a részvétet – a saját szülőföldjükön élő elnyomott magyarok, katalánok vagy görögországi muzulmánok, macedónok ügye azonban már kényesebb, hiszen régóta tartó konfliktusok rendezését kéne felvállalni, valódi, kényes döntéseket kellene meghozni. Ami nem olyan egyszerű, mint a ketrecbe zárt ludak bátor szabadítójának szerepében tetszelegni. Egyébként is, az őshonos kisebbségek tagjai örüljenek, hogy olyan Unióban élhetnek, amely bátran kiáll a diszkrimináció minden formája ellen – már persze addig, amíg az állítólag diszkriminált kisebbség tagjai szivárványos zászlót lobogtatnak a saját szűkebb pátriájuk központilag betiltani akart zászlaja helyett.
Ez is jelzi, hogy az EU intézményrendszere, főleg pedig központi irányító szervei sürgős reformra szorulnak, hogy valóban az uniós polgárok érdekeit szolgálják. Hogy ne jöhessen el az idő, amikor például egy őshonos nagyváradi magyar csak akkor számíthat arra, hogy Brüsszelben érdemben foglalkoznak a jogainak korlátozására vonatkozó panaszaival, ha transznemű, szíriai bevándorló gyökerekkel rendelkező angóranyúlként határozza meg magát.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1 hozzászólás