2010. november 08., 10:212010. november 08., 10:21
Hogy a PDL megriadt a szövetség esetleges távozásától, azt jól mutatja, hogy maga a PDL igazi irányítója, Traian Băsescu államfő is részt vett Emil Boc pártelnök-kormányfő mellett azon a megbeszélésen, amelyen a koalícióban maradásról próbálták az RMDSZ vezetőit meggyőzni.
Fölmerülhet persze a kérdés, hogyan lehetne felelős egy párt az alkotmány tiszteletben tartatására hivatott független testület döntéséért, de nem leszünk álnaivak: a taláros testület tagjait is politikai alapon nevezik ki, így döntéseiket az esetek zömében ennek szellemében hozzák.
Ezen lehet ugyan háborogni, de kár: a modern demokrácia őshazájában, az Egyesült Államokban is előre beárazhatók az alkotmánybíróság szerepét is betöltő Legfelsőbb Bíróság ítéletei a testület személyi összetétele alapján. Ha például a kilenc alkotmánybíró közül ötöt republikánus kormányzatok idején neveztek ki, akkor szinte bizonyosra vehető, hogy az ítéleteket a konzervatív oldal fogja megtapsolni, míg ellenkező arányú összetétel esetén a demokraták örülhetnek. Hogy ez távol áll a fékek és ellensúlyok szerepéről vallott idealista felfogástól, az tény, de nem az ideák világában élünk, és egyetlen ember által alkotott és működtetett rendszer sem tökéletes.
Nem is az alkotmánybíróság átpolitizáltsága az RMDSZ igazi problémája az oktatási törvény kapcsán, hanem az, hogy a jelenlegi koalíció mögött álló államfő által kinevezett alkotmánybírák egyike is a felelősségvállalás alkotmányossága ellen szavazott, így kaszálhatta el a taláros testület a szándékot. Ezért kiált árulást az RMDSZ néhány politikusa, mondván: ha Băsescu nem akarta volna, hogy a felelősségvállalás bukjon, akkor ilyen szellemben utasította volna kinevezettjét.
Ebben persze nem kevés logika van, de az államfő reakciója alapján arra is következtethetünk, hogy az illető bíró önjáróvá vált. Nem példa nélküli esetről lenne szó: amikor három évvel ezelőtt EP-képviselővé választották Nagyvárad román polgármesterét, az RMDSZ előzetes megállapodást kötött az önkormányzat két pártjával, hogy a magyar alpolgármestert választják ideiglenes elöljáróvá. A voksoláson aztán két román képviselőben is felülkerekedett a „nemzeti elkötelezettség”, és a megállapodással ellentétesen voksolt. Szóval bármikor megeshet ilyesmi: a háttéralkuk könynyen befuccsolhatnak – főleg olyan közegben, ahol az ígéretek betartása nem képezi a politikai kultúra részét.
Az RMDSZ most úgy tűnik, a szokottnál határozottabban lép fel érdekei védelmében, ami nem is csoda, hiszen a kormány eddigi teljesítménye miatt megítélése meredeken zuhant, és a népszerűségvesztést legfeljebb az oktatási törvény kisebbségek számára kedvező cikkelyeivel kompenzálhatná. Ha viszont ez is meghiúsul, akkor valóban öngyilkosság továbbra is fenntartani a koalíciót. Persze az oktatási jogszabály kapcsán vigyázni kell a kommunikációra: nem szabad engedni, hogy a vita csak a magyarkérdésről szóljon, komoly szakmai érvrendszert is ki kell dolgozni amellett, miért is fontos a jogszabály jelenlegi formában történő elfogadása. Ha pedig még így sem sikerül a törvényt elfogadtatni év végéig, januárban tényleg távozni kell a kormányból. Bár az elvesztett hitelesség visszaszerzése szempontjából már ez sem biztos, hogy segítene.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.