Makkay József

Makkay József

A vírus áruházban nem fertőz, csak a piacon

2020. november 09., 12:142020. november 09., 12:18

2020. november 09., 12:142020. november 09., 12:18

A román miniszterelnököt is meglepte a mezőgazdasági kistermelők felzúdulása a kormány legújabb intézkedése nyomán, amely mától bezáratja a zárt térben működő zöldségpiacokat. A hatalom emberei rögtön elkezdtek magyarázkodni, hogy a helyi hatóságok növelni fogják a szabad térben működő ideiglenes piacok számát, hogy a vásárlókat ne tegyék ki a vírusveszélynek.

Ha Ludovic Orban következetes lenne önmagához, akkor a nagy multinacionális üzletláncok hiper- és szupermarketjeinek felhozatalát is ki kéne pakolnia az üzletek melletti parkolókba, a szabad ég alá, hogy az embereket megvédje a zárt térben terjedő vírustól.

Amikor a bukaresti hatóságok ominózus bejelentése megtörtént, arra gondoltam, érdemes szétnézni Kolozsváron, mitől is félti Raed Arafat és Ludovic Orban a romániai élelmiszer-fogyasztókat. Pénteken egy rögtönzött korúton szétnéztem a város néhány zöldségpiacán és a nagyobb áruházakban. A Széchenyi téri piacon a szokásos vásárlói mozgással találkoztam: nem volt tülekedés, az eladók a megkövetelt távolságra álltak egymástól, mindenki viselt maszkot, és az asztaloknál több helyen láttam fertőtlenítőszert. A Monostor negyedi Flora piacon a termelői asztalok között alig lézengett valaki: rajtam kívül hét embert számoltam össze, a Donát negyed végében lévő piacon pedig összesen tízet, szóval itt sem volt vásárlói roham.

Ezt követően léptem be a Kaufland üzletlánc monostori üzletébe, ahol a bejárattól eltűnt a fertőtlenített bevásárlói kosarak zónája, így a mindenki által használt kosarakból akasztottam le egyet. A zöldséges standok körül akkora volt a tömörülés, hogy ha Kolozsváron lenne elfogulatlan hatósági ellenőrzés, az üzlet vezetőségét azonnal meg kéne bírságolnia. Az élelmiszerpolcok közötti szűk „sétányokon” is mindenhol áru állt, így nem véletlen, hogy a vásárlók összetömörültek, sok helyen sem előre, sem hátra nem lehetett mozogni.

Kolozsvár más nagy üzleteiben is – többek között a Lidl két áruházában – megtapasztaltam, hogy a hétvégi bevásárláshoz semmiféle óvintézkedés nem történt, ami a megfelelő távolságtartásra késztette volna az embereket. Szó sincs már a tavaszi előírásról, amikor a vásárlókat csak rendre engedték be az üzletekbe annak függvényében, hogy benn hányan tartózkodtak. A román hatóságok is könnyűszerrel elvégezhetnének egy ilyen terepszemlét, hogy tisztában legyenek a nagyáruházak és a termelői piacok lehetséges veszélyforrásaival.

Persze, nem vagyok annyira naiv, hogy ne tudjam, nagyon is tudják, hogy mi történik a kereskedelemben. Ezeknek a döntéseknek igazából sok közük nincs a vírusmegelőzéshez, inkább annak a brüsszeli elvárásnak próbálnak megfelelni, amely „az egységes európai élelmiszerpiac” elve alapján Nyugat-Európából még több eladhatatlan árut dobna át Romániába is. A különböző hatósági machinációkkal behozhatatlan előnybe hozott áruházláncok romániai piacába rondít bele a maga szervezetlenségében is élni akaró erdélyi, romániai kistermelői réteg. A hazai gazdákat nemcsak állatvásáraitól fosztották meg a hatóságok, hanem immár kistermelői piacait is felszámolnák.

Sok településen készülnek tiltakozásra az őstermelők, a virtuális térben óriási a felháborodás. Nemcsak a halmokban rothadó, eladhatatlanná váló káposzta sínyli meg az újabb korlátozó intézkedéseket, hanem hasonló sorsra jut minden más áru is, amit kisgazdaságokban állítanak elő. A jobb minőségű kistermelői felhozatalt kedvelő vásárlók is arra fognak kényszerülni, hogy a nagyáruházakban nagy tételben külföldről behozott és agyonvegyszerezett zöldséget és gyümölcsöt vásárolják. A hazai termékek ötvenszázalékos részesedéséről szóló korábbi előírás már rég eltűnt a múlt ködében az üzletláncok polcairól...

Hiába mentegetőzik Ludovic Orban miniszterelnök, hogy a termelői piacokon sok a viszonteladó, akiknek nincs saját termőföldjük. Ez a gyerekes kifakadás a hatóságok inkompetenciáját mutatja, aminek kiszűrésére bőven volna törvényes lehetőség. Ehelyett arra kényszerítik a más megélhetéssel nem rendelkező gazdákat, hogy a ránk köszönő fagyos időszakban a szabad ég alatt kínálják portékájukat. Ahova a vásárlók sem szívesen mennek ki.

A vírusjárvány oldalvizein úgy tűnik, sikerül padlóra küldeni a hazai gazdatársadalom még megmaradt részét is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Démonizálástól a ravasz meghúzásáig

Vélhetően sokan örülnénk annak, ha Donald Trump esélyei az idei elnökválasztás megnyerésére nem attól nőttek volna meg, hogy a rá kilőtt puskagolyó éppen csak a fülét súrolta, így túlélte az ellene elkövetett merényletet.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar EU-elnökség: erős diplomáciai kezdés, erős ellenszél

Sikerült elérni, hogy igencsak nagyot szóljon a soros magyar EU-elnökség első hete, Orbán Viktor Kijevtől Moszkván és Pekingen keresztül Washingtonig tartó körútja és a Patrióták Európáért EP-frakció megalakítása azóta is vezető téma a világsajtóban.

Makkay József

Makkay József

Többet ér a medve élete, mint az emberé

Szappanoperához hasonlít a romániai politikai osztály viszonyulása a túlszaporodott medveállományhoz. Miközben a környezetvédők bagatellizálják a problémát, újabb és újabb emberáldozatok jelzik, hogy a vadgazdálkodást kivették a szakemberek kezéből.

Ábrám Zoltán

Ábrám Zoltán

Foci-e a futball?

Egy korábbi, a 2018-as világbajnoki döntő után megszülető írásomban feltettem az első látásra ügyefogyottnak tűnő kérdést: Kik nyerték meg a focivébét?

Balogh Levente

Balogh Levente

Konzultációs színjáték, elnökválasztási figyelemelterelés

A közmondásból ismert helyzetbe hozta magát Macrel Ciolacu miniszterelnök az elnökválasztás időpontjáról kezdeményezett egyeztetéssel: megásta a vermet a koalíciós partner liberálisoknak, majd ezt követően határozott, peckes léptekkel belegyalogolt.

Makkay József

Makkay József

A zöld álmok és a való élet viszonya

Nem fogjuk túlélni ezt a ,,zöld őrületet” – fakadt ki idén tavasszal egy francia traktoros tüntető Párizs külvárosában, amikor az újságírók arról faggatták, mi a gazdákra leselkedő legnagyobb veszély.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Bukás

Mint általában oly sokszor, a nemzeti kisebbségek nyelvén tanuló diákok román nyelv és irodalomból írt érettségi dolgozatainak javítása körüli mizéria közepette sem könnyű rámutatni a felelősökre, viszont azért mégsem annyira bonyolult a képlet.