Makkay József
2020. március 31., 09:02
2020. március 31., 09:02
Ennyi bírálat évek óta nem érte az Európai Unió intézményrendszerét, mint a koronavírus-járvány kitörése óta eltelt hetekben. A legnagyobb megpróbáltatással szembenéző két dél-európai állam – Olaszország és Spanyolország – lakossága talán minden eddiginél jobban ki fog ábrándulni az agyonbürokratizálódott brüsszeli központból, hogy a kelet-európai országokról ne is beszéljünk, ahova most gyűrűzik be a járvány java.
Az egyre hangsúlyosabb uniós válság persze nem most kezdődött. Megvoltak ennek már hosszú évekkel ezelőttről az előjelei, amikor az ultraliberális gondolkodású uniós grémium – a brüsszeli és strasbourgi elefántcsonttoronyból – saját képére akarta formálni a tagországokat. Egyre kevésbé tűrte meg a konzervatív oldalt, amely a családpolitika hangsúlyozásában és a migráció elutasításában mondott ellent neki. Ezért próbálta szégyenpadba ültetni Magyarországot és Lengyelországot, illetve minden más renitenskedőt, akinek Brüsszeltől eltérő elképzelése van a jövőről.
Nagy-Britannia távozása volt az első nagy fordulópont Brüsszel életében. Az angolok kilépésével keletkezett pénzügyi űr a feje tetejére állította a bürokratákat. Az Európai Unió következő hétéves költségvetése még a vírusjárvány beköszönte előtt patthelyzetbe jutott. A gazdag északi országok vezetői hallani sem akarnak a Nagy-Britannia kilépésével keletkezett pénzügyi hiány arányos pótlásáról, inkább a költségek megnyirbálásában látják a kiutat. Ami a jóval szegényebb és kiszolgáltatottabb kelet-európai országoktól vonna el uniós alapokat, elsősorban a mezőgazdaság és vidékfejlesztés területéről. Európának éppen abból a régiójából, amely már eleve sokat szenvedett a kommunizmus ideje alatt. Utána pedig azoknak a nyugati országoknak vált a hatalmas piacává és bevételi forrásává, amelyek most elzárkóznak a közös teherviselés növelése elől. Jól látszik tehát, hogy a szolidaritás vállalása és a közös érdekek hangsúlyozása csak szómágia az Európai Unió életében. Ami válságok idején katasztrofális következményekkel járhat.
Nem csak az EU jövőre életbe léptetendő, hétéves költségvetése a kérdés, hanem a mostani járvány által megkövetelt közös teherviselés is. A gazdagabb északi országok startból elutasítottak mindenféle plusz segítséget a legnagyobb bajban levő déliek számára. Sőt az is kiderült, hogy a beharangozott 37 milliárd eurós különalap tulajdonképpen smafu. Olyan értelemben az, hogy a tagállamok nem többletpénzhez jutnak, hanem a meglévő uniós keretből még el nem költött pénzeket próbálják szétosztani a tagországok között. Amiből a tagállamok legalább fele – közöttük Magyarország is – nem fog kapni plusz forrásokat. Gyakorlatilag a még létező költségvetési keretből a neki járó beruházási pénzek utolsó részleteit csoportosíthatja át. Ennek a tagországok azért sem örülnek, mert ha a gazdasági és infrastrukturális beruházásoktól újabb pénzeket kell elvonni, az a járvány utáni időszak gazdasági gondjait fogja tetemesen növelni. Magyarán szólva: az Európai Unió brüsszeli központja ma ott áll, ahol a part szakad. És mindenki boldog lehet, ha a válságos állapot nem rántja magával a szakadékba a 27 tagállamot.
És akkor még nem beszéltünk az európai sajtóban egyre jobban felkapott uniós intézményi felelősségről, amely a válság elhatalmasodásának okait firtatja. Brüsszel nagyon későn ismerte fel a Kínából elindult vírusjárvány veszélyeit. Hosszú ideig nem volt semmiféle fellépése, de még szándék sem rá. Vuhanból és a többi fertőzött kínai tartományból akkor is ékeztek a menetrend szerinti repülőjáratok az uniós tagállamok röptereire, amikor ott már tombolt a kór. Mire észbe kaptak, késő volt. Ebből könnyen levezethető, hogy nem csak a határokat zárták le túl későn, hanem mindenfajta más felkészülés elkésett. Ennek issza most a levét Nyugat-Európa.
Csak abban reménykedhetünk, hogy a keleti végeken talán többet tanultak a hatóságok, így megelőzhető a közös katasztrófa. Ugyanis csak magunkra számíthatunk. Mostanra bebizonyosodott, hogy az Európai Unió csak papíron létezik.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
2 hozzászólás