Páva Adorján

Páva Adorján

A következő cél: Erdély

2020. június 08., 09:052020. június 08., 10:17

2020. június 08., 09:052020. június 08., 10:17

Klaus Iohannis államfő ne várjon köszönetet azért, mert alkotmányossági óvást emelt pénteken a trianoni békeszerződés évfordulóját román ünnepnappá nyilvánító törvény ellen.

A bukaresti parlament nagyágyúi se számítsanak piros-fehér-zöld tömjénfüstfelhőre azért, mert május végén, a nagy magyarellenes szavazáshullám közepette, meglepetésre elhalasztották a képviselőházban annak a törvénytervezetnek a vitáját, amely szerint a romániai magyar közösség ünnepnapjává nyilvánítanák március 15-ét. No meg azt sem érdemes túlértékelni, hogy hétvégén elhatárolódott a belügyminiszter a csendőrség azon javaslatától, miszerint be kell tiltani többek között az olyan nyilvános rendezvényeket, amelyek az ország és a nemzet befeketítésére törekszenek, támadják a román állam nemzeti, szuverén és független, egységes és oszthatatlan jellegét, területi szeparatizmusra bujtanak fel – azaz például az autonómiatüntetéseket. Nem, nem és nem, mert Klaus Iohannis április 29-ei, Erdély „kiárusításáról” tett nyilatkozata történelmi sértés, amely azonos súlycsoportban edződött hozzáállást, válaszlépéseket kíván.

Nem tudjuk, hogy az államfő – aki a 2014-es elnökválasztás kampányában még kreténségnek, más évszázadból előrángatott, ártalmas, PRM-es emberek által szavazatszerzésre használt hamis témának nevezte az Erdély elszakításával történő riogatást – és stábja mennyit dolgozott az ominózus nyilatkozat előkészítésén. Viszont mi úgymond szerencsésebbek vagyunk, hiszen bőven van időnk. Száz év alatt rengeteget tanultunk, és – nem érheti szó a ház elejét: – az elmúlt harminc évben türelmesen esélyt adtunk a Bukarestben fabrikált demokráciának arra, hogy elfogadjon, megértsen, megbízható partnerként kezeljen. Azonban, mit ad Isten, micsoda román államférfiak: egy szintén kisebbségi, szász származású államfő és egy szinte félig magyar kormányfő hatalomgyakorlása idején ki kell mondanunk: ebből elég.

Mert Bukarest – legyen szó a Cotroceni- vagy a Victoria-palota, a parlament épületének lakóiról – folyamatosan, szemrebbenés nélkül hazudik, hazudnak. Nemcsak nekünk vagy rólunk, de az elmúlt időszak legégbekiáltóbb lódításának is szereplői vagyunk. Mert ha ma, 2020-ban bárki is elhiszi, hogy egy román parlamenti párt a magyaroknak adná a bő háromnegyed részben románok által lakott Erdélyt, az egyszerűen nem normális. Ha pedig egyszerűen nem normális emberek irányítják ezt az országot – mint ahogy már számtalanszor bebizonyosodott –, akkor egész egyszerűen hátat kell fordítani nekik. Igen, ott kell lenni, de nem így, többségbiztosító pofozógépként, királycsináló céltáblaként. Fel kell venni a kesztyűt, és buktatni kell. Destabilizálni, összeugrasztani. Hogy érezzék a súlyát. Mert ezek nem normálisak: harminc év alatt bebizonyosodott, egyik sem érdemli meg az adott szót, a kitartó támogatást. De ami még ennél is fontosabb: normális partnereket kell keresni. Azok pedig nem a Dâmbovița-parti bársonyszékek között rejtőznek.

Láttuk, tudjuk, hogy Iohannis példátlan kirohanása és az azt követő magyarellenes túllicitálás, haddelhadd megmutatta, kik azok a román közszereplők, véleményformálók, akik normálisan gondolkodnak, és megbotránkoztak, elítélték azt, amit láttak. És akkor a mindennapjainkra jóval nagyobb hatással lévő normális hétköznapi emberekről, szomszédokról, munkatársakról, barátokról, családtagokról még nem is beszéltünk.

El kell hinnünk, hogy ők is sokan vannak. Csak fel kell adnunk azt az egyoldalú megközelítést, hogy értsenek meg minket és kész, fogadják el, amit akarunk, punktum. Bizony, nekünk is másképpen kell fogalmaznunk. Nekünk is még sokat kell tanulnunk: meg kell értenünk a bukaresti abnormalitástól megcsömörölt többségiek gondolkodásmódját, fájdalmait. Hogy végre egy nyelvet beszéljünk.
És akkor baráti beszélgetések során elkezdhetünk dumálni, vitatkozni, lehetőségeket felvázolni román barátainkkal Erdély autonómiájáról. Ami előbb-utóbb közös álma lehet az érmelléki, a kolozsvári, a székelyföldi, a szórványban élő magyarnak ugyanúgy, mint a román szomszédnak, munkatársnak, barátnak, családtagnak. Aztán majd, valamikor, helyi szinten elkezdődhet a politikai szervezkedés. Hogy – tegyük fel – egy hosszan elhúzódó, botrányos baloldali kormányzás, erős ellenzéki önkormányzati irányítással társulva kialakítsa azt a kritikus erdélyi tömeget, amelynek tényleg elege lesz. És nem száz év múlva, nem bizony.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Határtalan román frusztráció

Van abban valami szimbolikus, hogy a román külügy éppen akkor ad ki rosszalló nyilatkozatot egy, a Trianon előtti Magyarországot ábrázoló atlasz miatt, amikor hathatós magyar közreműködéssel gyakorlatilag eltűnik a két ország közötti trianoni határ.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ugyanott vagyunk, mint másfél éve, de legalább most rosszabb a helyzet

Gratulálunk a PSD-nek és a PNL-nek: másfél év után sikerült ismét tető alá hozniuk ugyanazt a koalíciót, amelyet tavaly az RMDSZ kipenderítésével ők maguk robbantottak szét – csak éppen kitartó munkájuk eredményeként támogatottsága gyengébb, mint akkor.

Balogh Levente

Balogh Levente

A fősodratú pártok most épp a Georgescuknak dolgoznak

Alaposan keresztbe tettek a zökkenőmentes kormányalakítási és államfőjelölt-állítási terveknek a Szociáldemokrata Párt (PSD), valamint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) aktuális és expolitikusai.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Így riogasd a polgárokat

Előszeretettel ringatjuk magunkat abban az illúzióban, hogy mennyi tanulságot vontunk le a koronavírus-járvány történéseiből. Pedig dehogy.

Balogh Levente

Balogh Levente

Választás, káosz, összeesküvés és gyanús terelés

Szép fejlődés: alig néhány nap alatt a választási manipulációtól a szélsőjobboldali összeesküvésig jutott a romániai elnökválasztási káosz forgatókönyve. És innentől már azért egy kicsit gyanúsabb az egész ügy.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A választások érvénytelenítése: várjuk a VAR-kamera visszajátszását

Az alkotmánybíróság úgy járt el, mint a futballpályán az utolsó védő, aki buktatja az ellenfél kapura törő csatárát. Tudja, hogy nem szabályos, amit csinál, de úgy ítéli meg, hogy csak így hárítható el az azonnali veszély.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elhárult vagy még csak most jön az igazi káosz?

Ez közel volt: az alkotmánybíróság az utolsó pillanatban meghozott példátlan döntéssel elejét vette annak, hogy a romániai polgároknak vasárnap két rossz közül a kisebbikre kelljen szavazniuk az államfőválasztás második fordulójában.