2011. október 24., 08:182011. október 24., 08:18
Egyszerűen csak állapítsuk meg, hogy az, amiben mi élünk, nem fedi minden kis apró ízében a normalitás fogalmát. Mindenekelőtt azért nem, mert a szóban forgó két fogalom mellett nálunk felé működik egy harmadik is, az úgynevezett előjog. Ami aztán kegyetlenül megnehezíti a dolgok állásáról alkotandó véleményeket.
Anyanyelvünk csodálatos leleményeinek egyik terméke ez a bizonyos előjog: árnyalt, sokszínű és sokarcú. Akinek a leghalványabb köze sincs a nyelvtudományokhoz, az is határozottan érzi rokonságát előny szavunkkal. Ami ugyebár világosan arra utal, hogy másokhoz viszonyítva... Hát ez az! Vagyis az előjog több jogot biztosítana, ha a formális logika szerint működne minden. Mert ez ugyanis egyáltalán nem ilyen egyszerű. Mondom is a példát, mindnyájan találkoztunk hasonlóval, s így könnyebben érthető lesz ez a látszólag nyakatekert okoskodás. Ha bármiféle fizetnivalónk akad, a számlán nemcsak a határidőt tüntetik fel, de drákói szigorral megszabják azt is, mi történik, ha késünk a fizetéssel: késedelmi kamatos kamatok, végül pedig fejünknek porba hullása. Ez utóbbi természetesen jelképes fenyegetés, de sok esetben sokan inkább ezt vállalnák, mint az „adminisztratív” büntetést. A másik oldalról nézve viszont mindez egészen másként áll: épp nemrég jelentették be, hogy akik törvényes úton pert nyertek az állammal szemben, és vissza kellene kapniuk elsíbolt fizetésüket, közel öt évig ne számítsanak a jognak semmiféle alkalmazására. Merthogy az államnak nincsen pénze! Íme az „előjog” szabatos magyarázata!
Csodálkozásra senkinek semmi oka, ez a gyakorlat ugyanis nagyon régi.
A városi zsargonban régóta meg is van az idevágó – egyeseket és ketteseket emlegető – fordulata. Végső soron mindegy, hogy melyik csoportba soroljuk magunkat, a hiúbbak mondhatják, hogy a többmilliós tömeg az egyeseké (legalább ennyi örömük legyen!), a szerényebbek ugyanezt a sokaságot csak kettesnek, másodlagosnak tartják (mondván, hogy ez már úgyis mindegy). Tény, hogy nekünk, a balekek hadának ez az előjoga: vannak kötelezettségeink, azoknak viszont, akik mindezt megállapították, nincsenek. Örvendezzünk hát előjogainknak, mutassuk meg büszkén a világnak, hogy mégsem vagyunk éppen olyan csórók!
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.