Balogh Levente

Balogh Levente

A kirekesztés emlékművei

2021. február 09., 10:00

2021. február 09., 10:00

A sovinizmus több formában is megnyilvánulhat: a primitív provokáció szintjén, mint Marosvásárhelyen, ahol a napokban valakik piros-sárga-kék román nemzeti színekre pingálva gyalázták meg a székely vértanúk emlékművét. De megmutatkozhat rafináltabban is, mint a szintén Maros megyei Zágorban, ahol a ma már román többségű egykori szász település önkormányzata egyszerre hazug és kegyeletsértő emlékművet állított az első világháborús elhunytaknak.

Az oszlopon csak a román elesettek nevét tüntették fel, míg az akkor többségi lakosság soraiból származó hősi halottakat annyival intézték el: „Meghalt 29 szász is”. Az első világháborúban az osztrák–magyar hadseregben szolgáló románok kapcsán pedig azt hazudják: azok Erdély Romániához csatolásáért adták az életüket.

De függetlenül attól, mennyire primitív vagy kifinomult a megnyilvánulási forma, az eredmény ugyanaz: fokozza a gyűlölködést, egyúttal legitimálja a többi nemzeti közösség elleni uszítást. Mondhatnánk azt is, hogy emlékművet állít a kirekesztésnek.

De mindez persze nem csak Maros megyében érvényes. Néhány hete Nagyváradon zajlott meglehetősen primitív színvonalú vita egyes internetes felületeken annak kapcsán, hogy fölvetődött: szobrot kellene állítani Kabos Endrének, a város egyetlen olimpiai bajnokának, aki 1932-ben Los Angelesben, majd 1936-ban Berlinben szerzett olimpiai aranyérmet kardívásban Magyarország színeiben. Az alaphangot az egyik, magyarbarátnak semmiképp sem nevezhető helyi román hetilap adta meg, amikor már eleve azzal a címmel adott hírt a kezdeményezésről, hogy egy olyan olimpikonról van szó, aki Trianon után a magyar állampolgárságot választotta – mintha ez valamilyen lenézendő, megvetendő döntés lenne. Pláne úgy, hogy Kabos 1906-ban született, tehát a döntést vélhetően nem ő maga hozta meg, hanem a családja.

Az olvasói kommentárok azonban még messzebbre mentek: természetesen elvitatták a település jeles fiának jogát attól, hogy szülővárosában szobra állhasson. Sőt volt, aki csak azért, mert a 30-as években magyar színekben Berlinben nyert aranyat, egyenesen lenácizta – még az sem zavarta, hogy a cikkben is rögzítették, hogy egyébként zsidó vallású volt.

Ennek kapcsán két következtetés is levonható. Egyrészt ennyire hat még ma is az 1989 előtti romániai fasiszta kommunizmus hazug, történelemhamisító narratívája a „horthysta fasizmusról”, amely akkoriban a román „történetírás” illetékesei szerint Magyarországon tombolt. Másrészt az, hogy – akárcsak a zágori emlékmű esetében – a településen csupán az elmúlt évtizedekben többségbe került román közösség tagjainak jó része egyszerűen illegitimnek tart minden olyan lépést – legyen az a hivatalok kétnyelvűségének biztosítása vagy egy nem román személyiség szobrának felállítása, esetleg csak annyi, hogy nem román polgárok nevét is feltüntessék egy emlékművön –, amely arra emlékeztet: a várost nem csupán románok lakták és lakják. Ezért megbotránkoznak, amiért a kisebbségek még ilyen nyilvános emlékjelekkel is meg kívánják mutatni, hogy nemcsak múltjuk, hanem jelenük és jövőjük is van az adott településen, régióban. Hiszen ezzel megzavarják a konkrét és szimbolikus román térhódítást is.

Benne van ebben a gyarmatosító mentalitás is, amely furcsa, tudathasadásos elegyet alkot a román társadalomban még mindig uralkodó, hazug narratívával, amelynek szellemében már kisgyermek koruktól indoktrinálják az embereket, hogy Nagyvárad vagy Kolozsvár, illetve Erdély és a Partium egésze 1920-ig „idegen megszállás” alatt állt, és úgy kellett „felszabadítani” őket az „elnyomók” uralma alól.

Márpedig ilyen közegben a tolerancia is relativizálódik. Határozottan el bírjuk képzelni, hogy a zágori önkormányzat román illetékesei rendkívül toleránsnak és kisebbségbarátnak érzik magukat, amiért az obeliszken egyáltalán feltüntették, hogy azért a település 29 szász polgára is hősi halált halt. Hiszen akár el is hallgathatták volna a tényt, hogy a faluban szászok is éltek, hasonlóan a klasszikus vicchez, amely szerint Lenin elvtárs szelíden hazaküldte a hivatala előtt játszadozó gyerekeket, miután labdájukkal betörték az ablakát, pedig főbe is lövethette volna őket.

Nos, ilyen viszonyok között kell értelmezni azt, ahogyan a román kormányok és egyéb állami intézmények, illetve az egyszerű román polgárok jelentős része viszonyul az országban élő őshonos, nem román közösségekhez. A saját szemükben Románia a kisebbségvédelem mintaországa, a kisebbségek paradicsoma. Hiszen még vannak magyar iskolák – bár néha el-ellop a román állam egyet-egyet –, vannak kulturális intézményeink – bár néha azok önállóságát is megkísérlik felszámolni –, és vannak emlékműveink is, még ha néha meg-meggyalázzák is őket. És egyáltalán, élhetünk az egységes román nemzetállam területén.

Pedig akár pogromot is szervezhetnének ellenünk, mint 1990-ben Marosvásárhelyen.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.