2011. január 04., 10:542011. január 04., 10:54
A költségvetési hiány helyrebillentése érdekében az állam megreformálásának jelszavával végrehajtott megszorítások, bércsökkentések, leépítések rengeteg család életét keserítették meg, ráadásul nemcsak a közszférában dolgozók esetében, hiszen például az áfaemelés – amellyel a megvétózott nyugdíjlefaragást váltotta ki a Boc-kormány – ugyanúgy érintette a magánszektort is. Ráadásul 2011 is számos termék és szolgáltatás drágulását hozta, többe kerül az üzemanyag, a kötelező gépjármű-biztosítás, a használt autók regisztrációs adója, várhatóan februárban pedig újabb drasztikus élelmiszerár-emelkedéssel szembesül a lakosság. 2011-ben az lesz a legnagyobb kihívás a bukaresti kormánykoalíció számára, hogy meggyőzze a lakosságot: valóban csak ez az egyetlen módszer kínálkozott a válságból való kilábalásra, és hogy a nadrágszíj-megszorító politika ténylegesen ki is vezeti az országot a gödörből. Erről ugyanis a társadalom többsége jelenleg homlokegyenest másképp vélekedik, mint a hatalmon lévők. Akik ugyanakkor eddigi csetlő-botló politikájukhoz képest végzetes bűnt követnének el, ha – tekintettel a 2012-ben esedékes helyhatósági és parlamenti választások kimenetelére – idén két kézzel, ész nélkül fognának neki osztogatni a választóknak mindazt, amit tavaly megvontak tőlük. Jelentős évnek ígérkezik ugyanakkor az idei a romániai belpolitikában is, hiszen miközben 18 év után új elnököt választ a szövetség élére az RMDSZ, az alakulatnak szembesülnie kell a minden eddiginél erősebb politikai konkurenciával, az új magyar párt megalakulásával. Másrészt a következő időszak nemcsak az erdélyi magyarság, hanem az egész magyar nemzet számára jelent kihívást, hiszen néhány évvel ezelőtt bizony sokan nem hittek abban, hogy az anyaország éppen attól az időponttól biztosítja a határon túli magyaroknak a könnyített honosítási eljárást, amikortól betölti az EU soros elnöki tisztségét is. Mindez kezdetnek egyáltalán nem rossz 2011-re.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.