Fotó: Szabó József
Romániában eddig még soha nem látott madárfajt, a fehércsőrű búvárt azonosították az Olt folyón a Román Madártani Egyesület munkatársai.
2018. január 25., 12:232018. január 25., 12:23
Első alkalommal figyelte meg január 19-én a fehércsőrű búvárt az Olt megyei Ulmi helység közelében, nem messze Slatinától ifj. Szabó József székelyudvarhelyi ornitológus, a Román Madártani Egyesület tagja, Ciprian Fântână, az egyesület igazgatója, Pál Lajos és Simó Imre madarász.
„Európa-szerte január 10–20. között megszervezik a nemzetközi madárszámlálást, amely során az ornitológusok különböző területeken megszámolják a madarakat. Mi általában az Olt folyó alsó szakaszán végezzük ezeket a megfigyeléseket már körülbelül 15 éve.
– mondta el a Krónika megkeresésére ifj. Szabó József ornitológus.
A fehércsőrű búvár az északi sarkköri Oroszországban, Alaszkában és Kanadában költ, de eljut egészen Ázsia keleti partjaiig, Japánba, Dél-Koreába, Észak-Koreába és Kínába is. A hideg időszakban a melegebb vizek felé vándorol. A becslések szerint körülbelül 1000 példány jut el Európába telenként.
Mint a madarász kifejtette, ez a faj télen lejár Norvégia északi részére, évente megfigyelik Németországban és Angliában, de nagyon ritkán kerül ennél délebbre, és szintén nagyon ritkán jelenik meg szárazföldön. „Tavaly télen két példányt figyeltek meg, az egyiket Ausztriában, a másikat Bulgáriában, úgy tudom, hogy mindkét országban akkor látták először a fehércsőrű búvárt. Romániában ez volt az első megfigyelése ennek a madárfajnak” – részletezte a székelyudvarhelyi ornitológus. Hozzátette, a megfigyelést megelőző napokban Európa északi részén hatalmas viharok voltak, talán ez „hozta el” hazánkba a madarat – „de ez természetesen csak találgatás”.
A fehércsőrű búvár Romániában való tartózkodásáról elmondta, a marosvásárhelyi munkatársai keresik a madarat, egyelőre még nem jött hír, hogy megtalálták-e, vagy sem. „Általában teljesen változó, hogy adott madárfajok mennyi ideig tartózkodnak egy helyen, mert vannak olyanok, amelyek tulajdonképpen megállnak, táplálkoznak, megerősödnek, majd továbbmennek, és vannak olyan egyedek, amelyek csak átmennek az adott területen – ez értelemszerűen fajfüggő, sőt egyedfüggő is. Ilyen ritka madárfajoknál nem lehet következtetést levonni” – magyarázta az ornitológus.
A fehércsőrű búvár populációját 16 000–32 000 egyedre becsülik. A legnépesebb csoport (mintegy 20 000 egyed) Kanadában található. A búvárfajok között ez a legnagyobb termetű, jellegzetes fehéres-sárgás csőréről lehet megismerni. Testhossza elérheti a 90 centimétert, szárnyainak fesztávolsága 135–150 centiméter.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
szóljon hozzá!