lomkatonák „eleveníthetik meg” terepasztalokon Erdély történelmét Erdővidék Múzeumában. Demeter László, a baróti múzeum igazgatója lapunknak elmondta, idén őszre a Háromszéken meghirdetett Gábor Áron-emlékév égisze alatt a kökösi csata jeleneteit építik fel a hat négyzetméteres terepasztalon.
2014. február 27., 20:012014. február 27., 20:01
Összesen 2500 ólomkatonát használnak, ebből eddig mintegy 800 készült el. A terepasztal mellett a kiállításon két diorámával Gábor Áron halálát és a bodvaji ágyúöntést szemléltetik.
Rekonstruálják a nagy ágyúöntő korát
Háromszéken öt évvel ezelőtt mutatták be a tahitótfalusi Homoki Gyula Miniatűr történelem az őskortól az 1848–49-es szabadságharcig című ólomkatona-vándorkiállítását, annak a sikerén felbuzdulva határozták el, hogy Homoki segítségével Erdély történelmét is bemutatják terepasztalokon – idézte fel Demeter László.
Homoki Gyula kézzel festi az ólomkatonákat, és a magyar történelem híres csatajeleneteit már rekonstruálta terepasztalon. A baróti kiállítás jelenetei csapatmunka eredményeként kerülnek majd terepasztalra, Demeter László történész mellett Bordi Zsigmond Loránd régész is segít a csatajelenet részleteinek felidézésében.
A Gábor Áron életéhez köthető mozzanatok bemutatása csak az első lépés, a tervek szerint a következő tíz év alatt Erdély történetének több híres csatáját rekonstruálják, így például a piski csatát, a kenyérmezei csatát, de megépítik a középkori városok főtereit, fejedelem-választások jeleneteit vagy például a tordai országgyűlést láthatják majd az érdeklődök a múzeum alagsorában.
Az országban egyedülálló kiállítás lesz
A kezdetekhez a Kovászna Megyei Tanács a Székely Nemzeti Múzeumon keresztül biztosította a támogatást: húszezer lejjel járul hozzá a kivitelezéshez. Az országban is egyedülálló ólomkatona-kiállítás növelheti Erdővidék turisztikai vonzerejét, ugyanakkor iskolák számára pedagógiai segédanyagként is használható – szögezte le Demeter László. Tudomása szerint csak Fehéregyházán a Petőfi-múzeumban található egy kisebb terepasztal, de az országban máshol nincs hasonló látványosság.
Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós 2025. május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére – jelentette be kedden a Facebookra feltöltött videójában Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos.
Hagyományteremtő szándékkal, első ízben szerveznek bor- és rózsafesztivált Nagyenyeden. A május 23. és 25. között tartandó fesztivál a Fehér megyei település turizmusát lendítené fel, a város nemrég megkapta a rózsák városa címet is.
Hiába a digitális világ térnyerése, 2024-ben az európai olvasók többsége továbbra is a klasszikus, kézbe fogható könyveket részesítette előnyben, amikor online vásárlásra került sor.
Pillanatok alatt összedobható ez a jamaicai ínyencség, amely főleg a fűszerezése miatt a megszokott eltérő ízkavalkádot nyújt fogyasztásakor.
Virágba borult hétvégén a mezőzáhi bazsarózsa-rezervátum. A Maros megyei vadvirágos védett terület közösségi oldalán közölte, az időjárás miatt a korábbi éveknél valamivel később nyíltak ki az első virágok, így idén húsvéttól várják a látogatókat.
Húsvétra hazalátogatott gyermekkora családi fészkébe az egyik magyarfenesi gólya, de nem volt része szívélyes fogadtatásban. A fészket épp birtokló magányos gólya nem engedte leszállni, sőt utána is csípett a hegyes, éles csőrével.
Ferenc pápa halála után 283 százalékkal nőtt a Konklávé című film megtekintéseinek száma a fizetős streaming platformokon – jelentette kedden a Variety című szaklap.
A katasztrófavédelmi felügyelőség a mobiltelefonos RO-Alert rendszerrel hívta fel a figyelmet, hogy a településre két egymást követő napon „ellátogatott” a medve.
Meghiúsult Varga Csaba nagyváradi hegymászó csúcstámadása a hatalmas hó miatt – közölte a Hazajáró.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
szóljon hozzá!