lomkatonák „eleveníthetik meg” terepasztalokon Erdély történelmét Erdővidék Múzeumában. Demeter László, a baróti múzeum igazgatója lapunknak elmondta, idén őszre a Háromszéken meghirdetett Gábor Áron-emlékév égisze alatt a kökösi csata jeleneteit építik fel a hat négyzetméteres terepasztalon.
2014. február 27., 20:012014. február 27., 20:01
Összesen 2500 ólomkatonát használnak, ebből eddig mintegy 800 készült el. A terepasztal mellett a kiállításon két diorámával Gábor Áron halálát és a bodvaji ágyúöntést szemléltetik.
Rekonstruálják a nagy ágyúöntő korát
Háromszéken öt évvel ezelőtt mutatták be a tahitótfalusi Homoki Gyula Miniatűr történelem az őskortól az 1848–49-es szabadságharcig című ólomkatona-vándorkiállítását, annak a sikerén felbuzdulva határozták el, hogy Homoki segítségével Erdély történelmét is bemutatják terepasztalokon – idézte fel Demeter László.
Homoki Gyula kézzel festi az ólomkatonákat, és a magyar történelem híres csatajeleneteit már rekonstruálta terepasztalon. A baróti kiállítás jelenetei csapatmunka eredményeként kerülnek majd terepasztalra, Demeter László történész mellett Bordi Zsigmond Loránd régész is segít a csatajelenet részleteinek felidézésében.
A Gábor Áron életéhez köthető mozzanatok bemutatása csak az első lépés, a tervek szerint a következő tíz év alatt Erdély történetének több híres csatáját rekonstruálják, így például a piski csatát, a kenyérmezei csatát, de megépítik a középkori városok főtereit, fejedelem-választások jeleneteit vagy például a tordai országgyűlést láthatják majd az érdeklődök a múzeum alagsorában.
Az országban egyedülálló kiállítás lesz
A kezdetekhez a Kovászna Megyei Tanács a Székely Nemzeti Múzeumon keresztül biztosította a támogatást: húszezer lejjel járul hozzá a kivitelezéshez. Az országban is egyedülálló ólomkatona-kiállítás növelheti Erdővidék turisztikai vonzerejét, ugyanakkor iskolák számára pedagógiai segédanyagként is használható – szögezte le Demeter László. Tudomása szerint csak Fehéregyházán a Petőfi-múzeumban található egy kisebb terepasztal, de az országban máshol nincs hasonló látványosság.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
szóljon hozzá!