Szibériai út – felkiáltójel a rohanó világban: Solymosi Zsolt szerint a világjárás általi feltöltődés semmihez sem hasonlítható

Szibériai út – felkiáltójel a rohanó világban: Solymosi Zsolt szerint a világjárás általi feltöltődés semmihez sem hasonlítható

Fotó: facebook.com/Transylvania to Magadan

Bár csak nemrég tért haza a hatvanöt napos szibériai expedícióról, akár holnap újraindulna Solymosi Zsolt, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium aligazgatója, aki volt diákjával bejárta a világnak a háromnegyedét. A több mint harmincezer kilométeres útról, a veszélyekről és látványosságokról a kincses városi unitárius lelkész számolt be a Krónikának.

Bede Laura

2018. szeptember 15., 15:122018. szeptember 15., 15:12

2018. szeptember 17., 11:192018. szeptember 17., 11:19

– Magadanból, Szibéria legtávolabbi, autóval megközelíthető városából tért haza nemrég volt diákjával. Kinek volt az ötlete ez a kissé merész expedíció?

– Én betöltöttem a negyven évet, és olyan mérföldkövet kerestem, amelyre nemcsak idén gondolhatok, hanem valóban emlékezetes marad. Úgy éreztem, hogy szükségem van egy rendhagyó útra, utazásra. Az Ohotszki-tenger partján fekvő Magadan Szibéria utolsó autóval megközelíthető települése, és én már évekkel ezelőtt kinéztem magamnak ezt a helyszínt. Körülbelül tíz éve szeretnék eljutni a csontok útjára, főként a Gulag-horror helyszíneit szerettem volna saját szememmel látni.

Az expedíciót másfél éves tervezés előzte meg, amelybe beletartozott az autó felszerelése, az útvonal megtervezése, biztonsági pontok keresése, iratok előkészítése. Az útra 77 napot szántunk, amely egy tanár teljes nyári szabadsága, ebben volt 19 nap, amit problémák esetén vezetés nélkül töltöttünk volna. Végül egyetlen „szabadnapot” sem vettünk ki: 65 nap alatt hazatértünk, és azt kell mondanom, hogy minden tervszerűen, pontosan úgy alakult, ahogy szerettük volna.

A 31 ezer kilométeres út során természetesen nemcsak Magadanba jutottunk el. Közép-Ázsián, tehát a selyem útjának – az antik világ egyik leghíresebb kereskedelmi útvonala – nagy részén áthaladtunk: Kazahsztán, Üzbegisztán, Kirgizisztán, Mongólia.

Érdekesség, hogy egyik országon sem keresztbe, hanem hosszába mentünk át, úgyhogy ez külön élményt jelentett. Visszafele pedig a világ legnagyobb országán keresztül szintén hosszába jöttünk, és a legkeletibb ponttól, Magadantól az északnyugati Szentpétervárig vezettünk.

 – Miért nem vágott neki egyedül az útnak?

– Lehetne egyedül menni, de azt gondolom, hogy akkor jóval hosszabb ideig tartana az út. Találkoztunk egy bukaresti motoros fiúval, aki egyedül vágott neki, és motorbiciklin tízszer nehezebb, mint terepjárón, viszont annak is megvan a maga szépsége. Viszont az idő szempontjából és alapvetően a biztonság miatt is jó volt, hogy ketten mentünk. Mátyás-Metz Dávid volt diákommal utaztam, aki autómérnöki pályára készül, tehát neki köszönhetően biztonságban érezhettünk magunkat, hiszen bármi gond adódott a terepjáróval, helyben megszerelte.

 – Adódott-e ilyen jellegű probléma?

– Ilyen hosszú úton nyilván adódott, viszont az autó rendkívül szépen teljesített. A Csontok Útján, ahol a kereket is ellepte a sár, elég komoly fékgondjaink voltak. Néha letört a pótkeréktartónk hátul, és azt hegeszteni kellett, illetve fékcsöveket cseréltünk. Tehát voltak apróságok, de a motort nem kellett szétszedni, a futóműhöz nem nyúltunk, és az autó azóta is tökéletesen működik.

– A rossz útviszonyokon kívül milyen nehézségekbe ütköztek, milyen veszélyekkel néztek szembe az úton?

– Alapvetően csak annak a veszélyével, hogy sikerül-e ekkora távot balesetmentesen megtennünk. Amióta hazatértem, folyamatosan olvasom a helyi balesetekről szóló híreket, miközben a teljes expedíció során összesen két balesetet láttunk, egyiket Törökországban, a másikat Oroszországban. Talán ez volt a legveszélyesebb, ugyanis a vidékkel kapcsolatos előítéleteink nem igazolódtak be. Dagesztán, Ingusföld, Csecsenföld politikailag instabil helyzetben van, és bár az orosz katonaság jelenléte ijesztő volt, nem hordozott semmilyen veszélyt magában.

Tíz kilométerenként ellenőriztek minket, de mosolyogva továbbengedtek, és senki sem akart bántani bennünket.

Egyébként minden ország valamennyi nemzete kedvesen fogadott, segítette az utunkat, illetve még él bennük ez a természetszerű viszonyulás, hogy a vándorokat, utazókat segíteni kell.

– Ki segített még útközben, például az elszállásolásban vagy étkezésben?

– Az autónk volt a lakásunk, elég gyakran aludtunk benne, hiszen ezt belül átalakítottuk, hűtőszekrényt helyeztünk el benne, illetve tisztálkodásra is nyílt lehetőség. Nyilván, ahol tehettük, és olcsó szállást találtunk, kihasználtuk a lehetőséget, az utak mentén pedig tudtunk meleg ételt enni. Az emberek tanácsokkal láttak el, biztosításokat intéztek, kommunikáltak helyettünk ott, ahol a nyelv akadályt jelentett. Azt is megtanultuk az út során, hogy nem gond az, ha valaki nem beszéli az orosz nyelvet, mert teljesen jól körül lehetett írni mindent, és jól egyeztünk egymással. Az emberek önzetlensége fogott meg, hiszen nem vártak el semmit a segítéségért, mindent szeretetből, természetszerűen tettek.

– Hogyan finanszírozták az utat?

– Évek óta gyűjtünk rá, és nem volt egy óriási összeg. Nagyon kedves barátaim is segítettek szintén önzetlenül és reklám nélkül. Amikor szembesültem azzal, hogy azon a vidéken, ahol az expedíció 90 százaléka zajlik 1,8 lej a gázolaj, 20 bani egy tea és 2 lej a legdrágább étel, akkor a költségvetés szempontjából nem aggódtam. Úgy érzem, hogy minimális összegből bejártuk a világnak a háromnegyedét.

Galéria

Fotó: facebook.com/Transylvania to Magadan

– Milyen országokon mentek keresztül, illetve melyik volt a legemlékezetesebb?

– A donyecki feszültségek miatt úgy döntöttünk, hogy dél felől indulunk, Bulgárián, Törökországon és Grúzián áthaladva jutottunk Oroszországba. Először megnéztük Ingusföldet, ahol a beszláni merénylet volt a 2000-es évek elején. Jártunk abban az iskolában, amelyet a terroristák felrobbantottak, és több száz diák vesztette életét. Az újonnan épített intézménybe sportfelszereléseket és írószereket vittünk – nagyon megható pillanat volt. Utunkat folytatva lementünk a Kaszpi-tenger legdélibb pontjára, Derbentbe, amely egy 5 ezer éves város, talán a legrégebbi városa Oroszországnak. A tenger mentén felmentünk Asztrahán városába, amely különösen érdekes, hiszen ezer nemzet él ebben a városban.

Ha egy igazán multikulturális települést szeretnénk látni, akkor Asztrahánba érdemes menni. Sőt itt az összes világvallás jelen van, és mindegyik felépítette a maga templomát.

Onnan átmentünk Kazahsztánba, és a Kaszpi-tenger másik felén lementünk délre Üzbegisztánba, majd Kirgizisztánba, a hegyeken keresztül vissza Kazahsztánba, és újra beléptünk Oroszországba, ahol azon a festői útvonalon haladtunk, amelyet a múlt század elején építettek az oroszok az Altaj-hegységen keresztül. Beérkeztünk Mongóliába, ezen hosszában átmentünk, és elértünk a végcélunkat, Szibériát, és a csontok útjáig még 3500 kilométert kellett vezetni. A csontok útja 2000 km hosszú, Magadan az utolsó állomás, és onnan ugyanazon az úton keresztül a Bajkál-tóig visszavezettünk, és innen Szibéria nyugati felén Moszkváig, majd Szentpétervárig, illetve a balti államokon haza.

A teljes útvonal fotókkal kiegészítve a Transylvania to Magadan nevű Facebook-oldalon megtekinthető. 

És a kérdésre pontosabban válaszolva három pontot emelnék ki: Közép-Ázsiát egységében, az egzotikusságát, különlegességét, az emberek kedvességét; Mongóliát, amely ősi energiákat őrző ország, itt nem igazán változott semmi az utóbbi száz esztendőben, de „sajnos” már épülnek az aszfaltos utak; és Szibéria a harmadik pillér, különösen Jakutföld, hiszen ott az év két-három hónapja nevezhető nyári időszaknak, azonkívül az örök fagy birodalma, mínusz 50 fok alatt van a hőmérséklet télen.

– Milyen érzés volt hazatérni: öröm, megkönnyebbülés vagy még szívesen folytatták volna az utazást?

– A hazatérés nem jelentett megkönnyebbülést, sokkal inkább sóhajt, hogy nem folytathattuk az utazást. Borzasztóan irigykedtünk azokra a nyugati vándorokra, világutazókra, akiknek nem számított, hogy mikor ér véget az expedíció. A hazatérés után azt kérdezte tőlem egy francia pár, hogy milyen visszatérni a realitásba, nagyon kínlódunk, szenvedünk? Hát, igen, nagyon. Kolozsváron rohangáltak az emberek az utcán, fásultak voltak, zajos volt minden.

Elég nehéz volt visszailleszkedni a szibériai csendből, ahol az ember reggel nyolckor elindult, és délután hatkor látta az első házat vagy az első embert, akivel szóba állhatott volna.

Őrzöm magamban az emberek békéjét, nyugalmát. Ebben a rohanásban, amiben élünk, ez az út egy jó felkiáltójel volt, hogy lehetne másként is. Jó tanulság volt, de ha lehetne akkor holnap indulnék vissza.

– Ha nem is holnap lesz az indulás, de a legközelebbi út hova vezet majd?

– Igazából ezt most nem tudnám megnevezni, de tény, hogy megrövidültek a távolságok. Miután az ember egy ültő helyében levezet kétezer kilométert, vagy bejár 31 ezer kilométert egy 65 napos expedíció során, már nem jelent különösebb akadályt, hogy a világ bármely pontjára eljusson. Szeretnék eljutni autóval Darzsilingbe, vagy Dél-Amerikába, de még nem tudok időpontot mondani, mert az iskolai munkám és hivatásom mindennél fontosabb. Ezért nem lehet csak úgy „meglógni”, de ha egyszer sikerül az életben, akkor ajánlom mindenkinek, hogy éljen a lehetőséggel, mert ez olyan feltöltődés, amit semmi más nem tud megadni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 09., kedd

Bemutatták III. Károly királynak az őt ábrázoló új fontbankókat

Bemutatta kedden a brit uralkodónak az őt ábrázoló új fontbankókat a Bank of England kormányzója.

Bemutatták III. Károly királynak az őt ábrázoló új fontbankókat
2024. április 08., hétfő

Határon túli diákok is népszerűsíthetik természeti értékeiket a nyíregyházi honismereti akadémián

Határon túli diákok jelentkezését is várják a magyarországi Honismereti Szövetség Látható csodák című, 7–12. osztályosok számára meghirdetett pályázatára.

Határon túli diákok is népszerűsíthetik természeti értékeiket a nyíregyházi honismereti akadémián
2024. április 08., hétfő

Erdélyi település a legélhetőbbnek tartott városok topjában, egy magyarországi megyeszékhely a legrosszabb helyek listáján

Erdélyi város is felkerült a lakosai által élhetőnek tartott európai városok listájára, miközben egy magyarországi megyeszékhely a legrosszabb helyek topjában kapott helyett.

Erdélyi település a legélhetőbbnek tartott városok topjában, egy magyarországi megyeszékhely a legrosszabb helyek listáján
2024. április 07., vasárnap

Videósorozattal helyezik történelmi kontextusba a Kibic online kvíz tanulságait

Magyarázó videósorozat készült az Erdély tematikájú, Kibic elnevezésű online tesztből. A kvíz tizennégy részes sorozatának első két epizódja már elérhető az ötletgazda Ferkó Zoltán YouTube-csatornáján.

Videósorozattal helyezik történelmi kontextusba a Kibic online kvíz tanulságait
2024. április 06., szombat

Megjelöli májustól a mesterséges intelligencia által előállított tartalmakat a közösségi portálokon a Meta

A Meta amerikai internetes óriásvállalat májustól megjelöli a közösségi portálokon a mesterséges intelligencia (MI) által előállított hangokat, képeket és videókat – derül ki egy friss blogbejegyzésből.

Megjelöli májustól a mesterséges intelligencia által előállított tartalmakat a közösségi portálokon a Meta
2024. április 06., szombat

Hétvégétől az erdélyi mozik műsorán az új Bogyó és Babóca animációs film – M. Tóth Géza rendezővel beszélgettünk

A hagyományokat követve a Bogyó és Babóca 6. – Csengettyűk című mozifilmben is tizenhárom mesét láthatnak a gyerekek, akiket újdonságokkal is meglepnek a KEDD Animációs Stúdió által forgalmazott alkotásban.

Hétvégétől az erdélyi mozik műsorán az új Bogyó és Babóca animációs film – M. Tóth Géza rendezővel beszélgettünk
2024. április 05., péntek

Tavaszi koncerteket tartanak Szatmárnémeti felújított történelmi központjában, hétvégén rajtol a rendezvénysorozat

Útjára indítja a Szatmári tavasz elnevezésű, koncerteket felsorakoztató rendezvénysorozatot a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal, amely ezzel a programmal felpezsdítené a felújított és nemrég átadott történelmi városközpont életét.

 

Tavaszi koncerteket tartanak Szatmárnémeti felújított történelmi központjában, hétvégén rajtol a rendezvénysorozat
2024. április 04., csütörtök

Szijjártó Péter a feszültségoldás reményében Teqball-asztalt ajándékozott a szülinapos NATO-nak

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Teqball-asztalt adott át a NATO részére az észak-atlanti szövetség alapításának 75. évfordulója alkalmából csütörtökön Brüsszelben.

Szijjártó Péter a feszültségoldás reményében Teqball-asztalt ajándékozott a szülinapos NATO-nak
2024. április 04., csütörtök

Hamarosan fizetőssé válik a belépés Velencébe, a polgármester bejelentette a részleteket

Velencében április 25-től bevezetik egyelőre kísérleti jelleggel és 29 különböző napon a napi 5 eurós belépőjegyet. Ennek részleteiről Luigi Brugnaro polgármester számolt be csütörtöki római sajtótájékoztatóján.

Hamarosan fizetőssé válik a belépés Velencébe, a polgármester bejelentette a részleteket
2024. április 04., csütörtök

A TikTokon terjedő álhír miatt törik össze a csokinyuszikat és -tojásokat a boltokban

Az emberek elkezdték összetörni a csokoládé nyuszikat, abban a reményben, hogy pénzt találnak bennük, miután hamis információk terjedtek el az interneten. A gyártók és a kiskereskedők kénytelenek arról kommunikálni, hogy az édességek belseje üres.

A TikTokon terjedő álhír miatt törik össze a csokinyuszikat és -tojásokat a boltokban