Gazdag, változatos felhozatallal várja az érdeklődőket a kincses városban a február 17. és 19. között szervezendő Szalonnafeszt, amelyre több kategóriában lehet benevezni füstölthús-termékekkel – fejtette ki a Krónikának Molnár Attila, a rendezvény főszervezője.
2017. február 04., 10:192017. február 04., 10:19
Sokkal több kiállító jelentkezett az idei Szalonnafesztre, mint a korábbi években. Többek között Brassó megyéből, Máramarosból, Mezőségről és Magyarországról is érkeznek árusok, így gazdag lesz a felhozatal – fejtette ki a Krónika megkeresésére Molnár Attila, a rendezvénysorozat főszervezője. A múlt évhez hasonlóan idén is a Mărăşti negyedi Expo Transilvania kiállítócsarnoka ad otthont az eseménynek: az évek során a népszerű fesztivál kinőtte a belvárost, ezért 2016-ban a szervezők megváltoztatták a rendezvény helyszínét.
Molnár Attila elmondta, a kiállítócsarnok jobban illik a szalonnafesztivál stílusához, mint a kávézók teraszai, a kiállítótérnek nagyobb a befogadóképessége, idén 30-40 árusra számítanak. A főszervező arra is felhívta a figyelmet, nemcsak hentesárut fognak értékesíteni, hanem a kínálatban megtalálhatják az érdeklődők a különböző mézfajtákat, tejtermékeket, illetve almát, szörpöt és levendulát is. Egyik újdonsága a rendezvény idei kiadásának, hogy három kategóriában lehet benevezni a versenyre: az egyikben füstölt, főtt vagy érlelt sós szalonnával; a másikban kolbásszal vagy füstölt, érlelt sonkával és a harmadikban disznóbelsőségekből készült felvágottakkal.
Sok különleges díjat osztanak ki, és a jótékonykodás is újra szerepet kap a fesztiválon, ezúttal a tombolajegyek árából a szervezők csomagot állítanak össze a zsűrizésre hozott szalonnából és a termelők által felajánlott tartós élelmiszerekből, ezeket két kolozsvári szociális segélyező alapítványnak adományozzák. A tombola kisorsolása után a nyertes egy 7 kilogrammos mangalicasonkával térhet haza.
A főszervező arra is kitért, szintén újdonságnak számít, hogy a termelőkön kívül ezúttal kézművesek is részt vesznek a fesztiválon. Makó Csaba Kovászna megyei faragómester az esemény díszvendégeként lesz jelen. A vásár a kiállítócsarnokban folyamatos a három nap alatt, a verseny szombaton 17 órakor kezdődik. A Szalonnafeszt részletes programja három nyelven olvasható az erdélyi kézművesek és termelők számára létrehozott Transsylvanicum.info szakportálon. „Ez a portál közösségi és üzleti is egyben, ugyanis elvárják a portékájukat hirdető gazdasági szereplőktől, hogy profiloldalukon közösségi értéket népszerűsítsenek. Lehet ez a környékükön található műemlék templom, különleges kirándulóhely vagy akár egy védett növény is” – fejtette ki Molnár Attila.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
szóljon hozzá!