2013. március 18., 07:012013. március 18., 07:01
A bajuszviselés szokása állítólag a magyaroktól származik – mondta el az első marosvásárhelyi bajusz- és szakállverseny házigazdája, Tóth Szabolcs. Mint kifejtette, a magyar bajusz világmárka, nemzetközi versenyeken évek óta indítanak „magyar bajusz” elnevezésű kategóriát. Ezt évekig nem is magyar ember nyerte, már csak azért sem, mert magyarok nem is vettek részt az úgynevezett világbajnokságokon.
Most már létezik Magyar Bajusztársaság, ők évről évre kijárnak a versenyekre, s így már évek óta magyar ember nyeri a kategóriát. A vásárhelyi versenyen három kategóriában nevezhettek a jelenlévők: a sima bajusz kategóriában, a bajusz-szakáll kategóriában, valamint a vendégbajusz, -szakáll kategóriájában. A nevezők bemutatkozásuk mellett igazi bajuszos, szakállas történetekkel tratktálhatták a Pilvax kávézóban összegyűlt közönséget. A nemzetközi szabálynak megfelelő bajusza két jelenlévőnek volt. Márton Lajos tudta, hogy arcszőrzete nem éppen hagyományos magyar, vagy székely bajusz, éppen ezért nem is törekedett a bajuszkirályi címre. A másik jelentkező Kirsch Attila volt, aki végül az első helyezettnek járó bajuszkirályi címmel térhetett haza. „Újhullámos bajuszom van, ami az élet forgatagára utal, különböző színű árnyalatokban virít, ez pedig az évek múlását mutatja. Összességében a mai világ rendezetlenségét tükrözi” – mondta némi önkritikával a nyertes. A szakáll-bajusz kategóriában többen jelentkeztek, és már az átlagéletkor is jóval alacsonyabb volt. Han Lóránd – aki arcszőrzetéről ihletődve a Fenyő becenévre hallgat – néhány centis szakállával szállt versenybe, na meg egy jó tanáccsal: sose igazgassa senki szakállhosszát másnaposan. Bíró Tamás hat éve növesztett szakállával szállt be a megmérettetésbe, ő családi békéről nem tudott beszámolni az arcszőrzet tekintetében, de bevallotta, amióta arcszőrzetet hord, nem bosszantják azzal, hogy szabaduljon meg hosszú hajától, elsődlegesen ugyanis a szakálltól való megszabadulásra koncentrál a család. A kategória abszolút győztesének számító Vadadi Loránd szakállfrizurával érkezett a megmérettetésre: két befonott copfban lógott le szakálla az álláról. A vendégbajusz kategóriának két jelöltje volt, az egyik a 6 éves Vadadi Nimród, aki a fekete, festett kackiás bajszával saját maga szerint is a legviccesebb bajuszt viselte. A legkreatívabb pedig a 28 éves Suba Csongor István, aki piros-fehér-zöld szalagból ragasztott magának ünnephez méltó bajuszt.
Szász Cs. Emese
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.