Részletekben tökéletes a kézdivásárhelyi séf: szülőföldjén nyitna saját éttermet Veres István Michelin-csillagos mesterszakács

Alkotás. Veres István szerint a helyi és szezonális alapanyagok a legjobbak •  Fotó: Facebook/Babel Budapest

Alkotás. Veres István szerint a helyi és szezonális alapanyagok a legjobbak

Fotó: Facebook/Babel Budapest

A művészethez hasonlítja a főzést a kézdivásárhelyi Veres István, aki múlt héten vált Michelin-csillagos szakáccsá. A budapesti Babel étterem séfje a rangos kitüntetésről, külföldi tapasztalatairól, az erdélyi és magyarországi konyha közötti különbségekről beszélt a Krónikának.

Bede Laura

2019. április 03., 18:502019. április 03., 18:50

2019. április 03., 19:092019. április 03., 19:09

– A szüleid kézdivásárhelyi éttermében, a Vadrózsákban indult a pályafutásod. Hogyan jutottál el innen, milyen út vezetett a friss Michelin-csillagos budapesti Babelig?

– Nagyon hosszú út. Mindig is ebben a környezetben mozogtam, így nőttem fel. A szüleim vendéglőjén kívül csak Michelin-csillagos éttermekben dolgoztam. Párizsban, Európa legismertebb szakácsiskolájában, az École Supérieure de Cuisine Française Grégoire-Ferrandiban tanultam, később pedig a kontinens legdrágább és legelismertebb éttermében, a három Michelin-csillagos L’Arpege-ben kezdtem el dolgozni. Itt kéthavonta cserélik a személyzetet, a konyhán legalábbis. Nekem sikerült másfél évet kibírnom. Utána hazamentem a szüleimhez fél évre, de éreztem a pörgés, pezsgés hiányát, így Írország egyetlen két Michelin-csillagos éttermében vállaltam munkát. Ott egy évet töltöttem, majd részt vettem a Top Chef című, az Antena 1 tévécsatornán sugárzott műsorban, ahol egyedüli magyarként harmadik helyezést értem el. Utána sok ajánlatot kaptam Romániában, de nem szerettem volna otthon maradni, inkább tovább akartam tanulni. Angliába utaztam, egy kis faluban található Michelin-csillagos étteremben dolgoztam – az egyik kedvenc vendéglőm volt, mivel nem szeretem a nagyvárosokat. Ennek ellenére Londonba költöztem, és Gordon Ramsey  Michelin-csillagos éttermében vállaltam munkát. Ezt követően kerültem a budapesti Babelbe, ahol harmadik éve dolgozom. Itt a saját álmaimat követem, nem a másokét. Azt szoktam mondani, hogy két fajta ember létezik: akinek vannak álmai, és aki tesz is érte, hogy valóra váljon.

– Múlt héten jelentették be, hogy a szakácsművészet tökéletességének nemzetközi szimbólumaként számontartott Michelin-csillagot érdemelte ki a Babel, amely tavaly is az esélyesek között szerepelt. Hogyan fogadtad a hírt?

– Az egész életemet erre tettem fel. Az elmúlt év csalódás volt, az akkori eredményhirdetés után egy héttel összehívtam a csapatot, és volt, akitől megváltunk. De a cél érdekében muszáj volt. Utána elkezdtünk keresni új embereket. Én mindig bizakodtam, és tudtam, hogy megkapjuk az elismerést, csak az volt a kérdés, hogy mikor. És most eljött az idő.

– Amikor értesültél a kitüntetésről, elmentél a templomba.

– Délelőtt is elmentem templomba, az eredményhirdetés előtt. Nem vagyok templomba járó ember, de nagyon hiszek Istenben. Délelőtt bementem imádkozni, és amikor megkaptuk a csillagot, az első dolgom az volt, hogy megháláljam. Az étterem melletti templomban voltam, és az öreg bácsi a bejáratnál – akinek kellett fizetni – kérdezte is, hogy egy nap kétszer jövök? Azt mondtam neki, hogy délelőtt kértem, és most meg szeretném köszönni.

– Az ilyen magas szintű főzéshez, vagy ahhoz, hogy valaki Michelin-csillagos séffé váljék, sokat kell tanulni, vagy kell valamilyen szintű alaptehetség hozzá?

– Én ezt a szakmát mindig a művészethez hasonlítom, és ahhoz nyilván kell egy adottság, viszont kitartás és sok munka is szükséges hozzá.

Idézet
Engem semmi sem tud eltántorítani attól, amit egyszer a fejembe vettem. Mindig úgy képzelek el egy kudarcot, hogy bár hihetetlennek tűnik, olyan mint egy film: a vége mindig hepiend lesz.

A Michelin-csillaggal pedig inkább a séf személyiségét díjazzák. A személyiséget pedig az ételek jellemzik, ízükben, állagukban, tálalásukban, de persze az egész étterem összhangban kell hogy legyen a szerviztől az utolsó villáig, ami szintén a séf feladata ellenőrizni mindennap. Bátran kimondhatom, hogy a Michelin-csillag jellemzője a részletekben a tökéletesség.

– Általában milyen szempontokat veszel figyelembe, amikor összeállítod a menüt?

– Nem úgy találok ki egy ételt, hogy leülök, és gondolkodom. Akkor nem jut eszembe semmi. Sokszor szokatlan életpillanatokban hirtelen beugrik egy ötlet. Hazamegyek, és lejegyzem a füzetembe. Volt már olyan is, hogy álmodtam valamit, felébredtem és lejegyzeteltem. Ez egy hosszú folyamat, lehet, van olyan ötletem is, ami két éve szerepel a füzetben, és még nem készítettem el.

– Ezt a füzetet nem szeretnéd szakácskönyvként kiadni?

– Ezen a füzeten valójában csak én igazodom el. A Babel előtt nem dolgoztam magyar konyhában. Én a francia és angol szakkifejezéseket tanultam meg, ahogy idekerültem, néhány magyart is elsajátítottam. Így amikor hirtelen valamit le kell jegyeznem, három nyelven írom össze-vissza. Volt már rá példa, hogy a konyhán valaki belenézett a füzetbe, és semmit nem értett. Plusz a kézírásom sem a legszebb. De egy szakácskövet lehet, hogy kiadok a közeljövőben.

– A Babel Budapest alapanyagainak hetvenöt százalékát Magyarországról és Erdély tájairól szerzed be, helyi termelők hagyományőrző gazdaságaiból vagy a természetből. Miért fontos ez?

– Főleg a Michelinnek az a kritériuma, hogy helyi és szezonális alapanyagokat használjon, mert mindig az a legjobb. Nem próbálok mangót vagy ananászt használni, mivel az importáru. Annak nem olyan az íze, mint egy itteni almának vagy körtének.

– Mi a kedvenc ételed, amit a legszívesebben fogyasztasz?

Idézet
– Anyukám csirkepaprikását emelném ki. Szerintem az a legjobb. Amikor hazamegyek, mindig azzal fogad. Otthoni, házi csirkéből – igazi székely ízek.

– Sokan elítélik azokat, akik még mindig ragaszkodnak a hagyományos ételekhez.

– Nekem semmi problémám a hagyományos ételekkel. Egyetlen kikötésem van: az elfogyasztott ételnek legyen íze. Az íz mindenekfelett áll.

A menüben a magyar ízek találkoznak a tenger élővilágával  is •  Fotó: Facebook/Babel Budapest Galéria

A menüben a magyar ízek találkoznak a tenger élővilágával is

Fotó: Facebook/Babel Budapest

– Mi a specialitásod?

– Mivel most már elmondhatom, hogy Michelin-csillagos séf vagyok, szerintem mindent tökéletesen elkészítek. Nyilván még számos dolgot kell tanulni, ez egy olyan szakma, ahol halálodig tanulsz.

Idézet
Aki azt mondja ebben a szakmában, hogy mindent tud, az valójában nem tud semmit, hiszen nincs tisztában azzal, mi mindent kellene még elsajátítania.

– Ha párhuzamot vonunk az erdélyi és budapesti konyha között, milyen hasonlóságok és különbségek fedezhetők fel?

– Az erdélyi és magyar konyhával kapcsolatban azt szoktam mondani a kollégáknak, hogy jó a magyar konyha, csak a jó ízek hiányoznak belőle (kacag). Nem igazán szeretik, amikor ezt mondom. De tény, hogy az erdélyi konyha sokkal ízesebb, jobb alapanyagot használunk. Szerintem sokkal jobban tudunk főzni (jegyezte meg viccesen).

– Szerepel a terveid között, hogy itthon is vezess egy Michelin-csillagos éttermet?

– Mindenképpen ez a vágyam, a következő álmom. Az ember, amikor elér egy szintet, mindenképp saját éttermet szeretne. Olyat szeretnék, amiről világszinten beszélnek, és egyedi. Ezt Kézdivásárhelyen vagy környékén tervezem, mert imádom a szülővárosomat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 05., szombat

35 fok az autóban? Olyan, mintha ittasan vezetnénk

A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.

35 fok az autóban? Olyan, mintha ittasan vezetnénk
2025. július 04., péntek

Meghaladta az egymilliót Hogyan tudnék élni nélküled? nézőinek száma

Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.

Meghaladta az egymilliót Hogyan tudnék élni nélküled? nézőinek száma
2025. július 04., péntek

Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába

Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.

Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába
2025. július 04., péntek

Idén is sokan öltöttek magukra székely ruhát a székely népviselet napján

A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.

Idén is sokan öltöttek magukra székely ruhát a székely népviselet napján
2025. július 03., csütörtök

Bölényborjút kapott lencsevégre az erdészet kamerája

Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.

Bölényborjút kapott lencsevégre az erdészet kamerája
2025. július 03., csütörtök

Elkezdődött a VIBE fesztivál a Maros-parton

Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.

Elkezdődött a VIBE fesztivál a Maros-parton
Elkezdődött a VIBE fesztivál a Maros-parton
2025. július 03., csütörtök

Elkezdődött a VIBE fesztivál a Maros-parton

2025. július 02., szerda

Virágzik az erdélyi havasszépe, nem szabad leszedni

Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.

Virágzik az erdélyi havasszépe, nem szabad leszedni
2025. július 01., kedd

Nápolyban temethették el Drakulát a legújabb kutatások szerint

A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.

Nápolyban temethették el Drakulát a legújabb kutatások szerint
2025. június 30., hétfő

Mozivászon a csillagos ég alatt – Függőségek Nicolas Cage-dzsel és Meryl Streeppel a Somostetőn

Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.

Mozivászon a csillagos ég alatt – Függőségek Nicolas Cage-dzsel és Meryl Streeppel a Somostetőn
2025. június 29., vasárnap

Magával rántotta a jet ski az autót a Dunába

Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.

Magával rántotta a jet ski az autót a Dunába