Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Balázs Attila
Ahány oktatási intézmény, annyiféle szokás: a húsvétra való készülődés a legtöbb iskolában az oktatás szerves részét képezi, és valamennyi tanintézet sajátos módon közelíti meg az ünnepet. Míg a szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumban passiótörténettel, a Kovászna megyei Lisznyói Általános Iskolában pedig hagyományos tojásfestéssel készülnek a húsvétra, addig a sepsiszentgyörgyi Waldorf-osztályban a természetes alapanyagokra és a természettel való összhangra helyezik a pedagógusok a hangsúlyt az ünnepen is.
2022. április 15., 07:172022. április 15., 07:17
Bár elsősorban vallási ünnepként tartjuk számon, a húsvétot a népi hagyományban a természet újjászületésével, a termékenységgel, illetve a tavasz újjáéledésével is összefüggésbe szokták hozni. A tojásfestés hagyománya a legtöbb erdélyi térségben napjainkban is él, ám vannak olyan szokások, amelyek különböző oktatási formák mentén sajátos megközelítésben tűnnek fel. Az iskolákban történő húsvéti készülődésről Heinrich Andreát, a szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum tanárát, Váta Gyöngyvért, a Kovászna megyei Lisznyói Általános Iskola tanítónőjét, illetve Incze Beátát, a sepsiszentgyörgyi Waldorf-osztály pedagógusát kérdeztük.
A szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum profiljának megfelelően a diákokat a keresztény értékek követésére neveli, így a kereszténység legfontosabb ünnepére való készülődés az oktatás szerves részét képezi. Heinrich Andrea, a líceum magyar szakos tanárnője megkeresésünkre elmondta, az iskola programjának megfelelően, a diákok heti szentmisén vesznek részt, a nagyböjt hangulata így már eleve adott. Ezenkívül hittan és úgynevezett spirituális órák keretében történik a húsvétra való ráhangolódás. A líceumi diákok osztályfőnöke elmondta, idén a humán–teológia szakos kilencedikesekkel egy osztálydíszítő programba kapcsolódtak, amely keretében ünnepi dekorációt készítettek. Hozzátette,
„Többen szerették volna, hogy együtt olvassuk végig a szöveget, ami számomra nagyon megható volt, ugyanis személy szerint nagyon lényegesnek tartom, hogy foglalkozzunk Jézus passiótörténetével a nagyböjt időszakában. Különösen élményszerű, hogy a diákok részéről jövő kezdeményezés volt” – osztotta meg a pedagógus. Az iskolai hagyományt illetően, Heinrich Andrea elmondta, hogy a diákok nagycsütörtökön rendszerint egy krizmaszentelési misén vesznek részt, amelyet a püspök celebrál a szatmári székesegyházban.
Váta Gyöngyvér, a háromszéki Lisznyói Általános Iskola összevont osztályának tanítónője a Krónika megkeresésére elmondta, idén az osztályába mindössze hét tanuló jár, így elsősorban lelkiekben és kézműves foglalkozás keretében készülnek a húsvétra. Mint mondta, ebben nagy segítségükre van a református vallástanár, Nagy Hajnalka, aki bevezeti a diákokat a húsvét misztériumába.
„Amennyiben a gyerekek is nyitottan állnak a közös munkához, ez egy szép ráhangolódás lehet. Mivel kevesen vagyunk, az elkészült munkákból nehezebb összeállítani egy látványosabb kiállítást. Régen, amikor akár húsz gyerekünk is volt, a szülők is eljöttek az iskolába tojást írni, így együtt éltethettük a hagyományt” – tette hozzá Váta Gyöngyvér. A pedagógus ugyanakkor arról is beszámolt, hogy faluszinten még mindig él a locsolkodás hagyománya. Lisznyóban a kisebb fiúk, legények, de akár az idősebb férfiak is eljárnak még locsolni, ami rendszerint egy különleges szokással egészül ki.
Lisznyóban piros tojást festettek a gyerekek
Fotó: Váta Gyöngyvér
Mint mondta, a különleges hagyomány a mai napig él a faluban.
Incze Beátát, a sepsiszentgyörgyi Nicolae Colan Általános Iskolában működő Waldorf-osztály tanítónőjét is megkérdeztük, hogyan készülnek a húsvétra a gyerekekkel az alternatív oktatás keretein belül. Mint mondta, a húsvétra már a tavasz kezdetével igyekeznek ráhangolódni, sőt a téli időszakban egy agyagozó foglalkozáson kis agyagtálakat készítenek a diákokkal, tudatosan készülve arra, hogy tavasszal abba csíráztassák a búzafüvet. A tálakat húsvét előtt előveszik, és búzafüvet ültetnek belé, és húsvétkor a piros tojásokat abban helyezik el.
A húsvét előtti héten a gyerekekkel vagy a sepsiszentgyörgyi Míves Ház hagyományos tojásírásos foglalkozásán vesznek részt, vagy az osztályban szerveznek hasonlót.
„A Waldorf-iskolákban az ünnepre való készülődéskor csak természetes anyagokat használunk, a dekoráció készítésekor sem műanyagot, sem olyan jellegű anyagokat nem használunk, amelyek nem a természetből származnak, emellett minden, ami elkészül, funkcionális. Ha mondjuk gyapjúfilcből készítünk egy nyuszit, azt a gyerekek saját kezűleg szabják ki, töltik meg gyapjúval és varrják ki. A kesicével írt hímestojás mellé szintén gyapjúfilcből hímzett piros tojást varrnak, nyuszit kötnek-horgolnak, ugyanakkor a hagyományokhoz illően, locsolóverseket tanulnak” – magyarázta a pedagógus.
A tanítónő megosztotta, hogy a Waldorf-pedagógia, az évkör ünnepeit alapul véve, törekszik arra, hogy minden a maga idejében történjen: az iskolai tanév a Szent Mihály és Szent Márton-nappal kezdődik, majd a karácsonnyal, a farsangi időszakkal és a böjt időszakával folytatódik. „A húsvéti megújulás szellemében közösen tisztítjuk ki az osztályt, úgy megyünk el vakációra, hogy mindent rendben hagyunk, aminek van egy szakrális jellege is” – tette hozzá. A Waldorf-osztályba járó diákokkal ugyanakkor a böjt fogalmát is körüljárják, kipróbálva, milyen, ha a kedvenc tevékenységükről, szokásukról vagy épp egy tárgyról mondanak le negyven nap erejéig. A pedagógus szerint ugyanis ha sikerül, ez óriási erőt tud adni a diákoknak a későbbiekben. „A húsvéti ünnepköri készülődéshez ugyanakkor az is hozzátartozik, hogy ilyenkor kezdjük el a kert művelését, kikerülnek a hagymás virágok, ültetünk és megszépítjük a környezetünket, ebben is igazodva a természethez” – tette hozzá Incze Beáta.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Egy fiatal férfi, aki nem vágyik reflektorfényre, csak a hajnali ködbe, a vízpart csöndjébe, az erdők-mezők szabadságába. Timár Zoltán Sepsiszentgyörgyön talált rá arra az útra, amely nem zajos, nincs tele tapssal, de valódi és emelkedett.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Jubileumi kiadásához érkezett a szilágysomlyói Báthory Feszt. A Báthory István erdélyi fejedelem korát hűen felidéző, 10. alkalommal szervezendő rendezvényről, Báthory örökségéről, hagyományok ápolásáról Szabó Ernő Csaba városgazda beszélt a Krónikának.
Színes programpalettával vár mindenkit Kalotaszeg legnagyobb kulturális seregszemléje, amelyet hetedik alakommal szerveznek meg július 12–13. között a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
szóljon hozzá!