Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Világjárvány, oroszországi és közel-keleti háborúk, valamint az éghajlatváltozással kapcsolatos félelmek közepette a világ gazdagjai és hatalmasai földalatti bunkerekbe fektetnek be, hogy megvédjék magukat egy esetleges atomháború vagy éghajlati katasztrófa esetén. A kevésbé tehetősek csak készleteket halmoznak fel. Romániában is működnek olyan cégek, amelyek bunkerek gyártására szakosodtak, és évente többet el is adnak belőlük.
2024. február 18., 16:412024. február 18., 16:41
Nem csak az Amerikai Egyesült Államokban, hanem Romániában is terjed a bunkerépítési láz, tény viszont, hogy egy 70 ezer eurós beruházásból nem olyan látványos óvóhelyeket alakítanak ki, mint amilyeneket a filmekben láthatunk – derül ki a Profit.ro gazdasági portál összeállításából.
Hiszen a hírek szerint Mark Zuckerberg, a többek között a Facebook és az Instagram közösségi oldalakat birtokló Meta óriáscég vezetője fél négyzetkilométeres bunkert épít a Hawaii-szigetek nyolc szigetének egyikén, Kauain lévő birtoka alatt.
Példája pedig ragadós. Egy ilyen óvóhelyeket építő cég, az Atlas Survival Shelters tulajdonosa a Hollywood Reporternek nemrég úgy nyilatkozott, hogy
Egy másik milliárdos, aki érdeklődik a bunkerek iránt, Peter Thiel, a PayPal korábbi vezetője. Ő 2022-ben megpróbált egy nagyobb óvóhelyet építeni Új-Zélandon, de nem kapta meg a szükséges engedélyeket.
Források szerint Bill Gates, a Microsoft egyik alapítója minden háza alatt található bunker.
Zack Nelson, a több mint 8,46 millió feliratkozóval rendelkező, technológiával foglalkozó JerryRigEverything YouTube-fiók tulajdonosa is megépítette saját házi bunkerét. Az építkezés lépéseit pedig megmutatta követőinek is.
Robert Vicino, egy, bunkereket készítő kaliforniai vállalkozás illetékese a Financial Timesnak elmondta, hogy a megrendelések száma 500 százalékkal nőtt 2020-ban 2019-hez képest, és 2000 százalékkal nőtt azoknak a száma, akik a Vivos nevű cégével kapcsolatba léptek, hogy érdeklődjenek a termékekről.
Fotó: Pixabay
A cikkben említett óvóhelyeket azonban ne úgy képzeljük, mint például a nemrég megjelent, Julia Roberts és Ethan Hawke főszereplésével forgatott Távol a világtól (Leave the World Behind) című film zárójelentében megjelenő bunker, hanem jóval szerényebb óvóhelyekről beszélünk.
Egy 16 négyzetméter alapterületű, bútorzat és szaniterek nélküli bunkerről van szó. És az ára még így is 70 000 euró a Smits Industry-nél. Amelynek ügyvezető igazgatója, Sorin Bălan elmondta, hogy ezeket az óvóhelyeket az átlagosnál magasabb jövedelemmel rendelkező emberek alakíttatják ki. „A legtöbben az üzleti szektorból érkeznek, és a legtöbbjük építési vállalkozó” – mutatott rá.
A szakember beszélt arról is, hogy az olyan nagyvárosokban, mint Bukarest, a jobb anyagi lehetőségekkel rendelkező emberek érdeklődnek ugyan a bunkerek iránt, de nem tudják megépíteni, mert nincs elég hely a kertjükben. Az óvóhellyel ellátott otthonok általában a városok peremén vagy a városokon kívül található területeken épülnek.
Van ugyanakkor egy másik kategória is, amely felkészült akar lenni egy esetleges apokalipszis esetén, de nem feltétlenül rendelkezik bunkerrel vagy földalatti óvóhelyekkel, mert nem engedheti meg magának. Ők pincékben és/vagy az éléskamrákban halmoznak fel készleteket és felszereléseket, hogy minél tovább kitartsanak, ha esetleg kitörne egy újabb világjárvány vagy világháború.
Számuk gyorsan nőtt a világjárvány idején, és valószínűleg tovább fog nőni a most zajló két nagy háború nyomán, és ma már tanfolyamokat is hirdetnek, amelyeken el lehet sajátítani a túlélési technikákat, praktikákat.
65 éves korában elhunyt Val Kilmer, az 1986-os Top Gun és az 1995-ös Mindörökké Batman című filmek sztárja.
Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
Erdélyi turnén lép fel április elején a népszerű Parno Graszt zenekar: Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában lépnek fel.
Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.
Az Egyesült Királyság legismertebb és legkedveltebb tradicionális étele a fish and chips, azaz a panírozott sült hal hasábburgonyával körítve.
Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.
Szombaton kora délután részleges napfogyatkozás látható majd. A különleges égi jelenség során a Hold a Napnak egy kis szeletét takarja el – a napfogyatkozás a Partiumban lesz megfigyelhető a legjobban, és Szatmárnémetiben tart a leghosszabb ideig.
szóljon hozzá!