Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Világjárvány, oroszországi és közel-keleti háborúk, valamint az éghajlatváltozással kapcsolatos félelmek közepette a világ gazdagjai és hatalmasai földalatti bunkerekbe fektetnek be, hogy megvédjék magukat egy esetleges atomháború vagy éghajlati katasztrófa esetén. A kevésbé tehetősek csak készleteket halmoznak fel. Romániában is működnek olyan cégek, amelyek bunkerek gyártására szakosodtak, és évente többet el is adnak belőlük.
2024. február 18., 16:412024. február 18., 16:41
Nem csak az Amerikai Egyesült Államokban, hanem Romániában is terjed a bunkerépítési láz, tény viszont, hogy egy 70 ezer eurós beruházásból nem olyan látványos óvóhelyeket alakítanak ki, mint amilyeneket a filmekben láthatunk – derül ki a Profit.ro gazdasági portál összeállításából.
Hiszen a hírek szerint Mark Zuckerberg, a többek között a Facebook és az Instagram közösségi oldalakat birtokló Meta óriáscég vezetője fél négyzetkilométeres bunkert épít a Hawaii-szigetek nyolc szigetének egyikén, Kauain lévő birtoka alatt.
Példája pedig ragadós. Egy ilyen óvóhelyeket építő cég, az Atlas Survival Shelters tulajdonosa a Hollywood Reporternek nemrég úgy nyilatkozott, hogy
Egy másik milliárdos, aki érdeklődik a bunkerek iránt, Peter Thiel, a PayPal korábbi vezetője. Ő 2022-ben megpróbált egy nagyobb óvóhelyet építeni Új-Zélandon, de nem kapta meg a szükséges engedélyeket.
Források szerint Bill Gates, a Microsoft egyik alapítója minden háza alatt található bunker.
Zack Nelson, a több mint 8,46 millió feliratkozóval rendelkező, technológiával foglalkozó JerryRigEverything YouTube-fiók tulajdonosa is megépítette saját házi bunkerét. Az építkezés lépéseit pedig megmutatta követőinek is.
Robert Vicino, egy, bunkereket készítő kaliforniai vállalkozás illetékese a Financial Timesnak elmondta, hogy a megrendelések száma 500 százalékkal nőtt 2020-ban 2019-hez képest, és 2000 százalékkal nőtt azoknak a száma, akik a Vivos nevű cégével kapcsolatba léptek, hogy érdeklődjenek a termékekről.
Fotó: Pixabay
A cikkben említett óvóhelyeket azonban ne úgy képzeljük, mint például a nemrég megjelent, Julia Roberts és Ethan Hawke főszereplésével forgatott Távol a világtól (Leave the World Behind) című film zárójelentében megjelenő bunker, hanem jóval szerényebb óvóhelyekről beszélünk.
Egy 16 négyzetméter alapterületű, bútorzat és szaniterek nélküli bunkerről van szó. És az ára még így is 70 000 euró a Smits Industry-nél. Amelynek ügyvezető igazgatója, Sorin Bălan elmondta, hogy ezeket az óvóhelyeket az átlagosnál magasabb jövedelemmel rendelkező emberek alakíttatják ki. „A legtöbben az üzleti szektorból érkeznek, és a legtöbbjük építési vállalkozó” – mutatott rá.
A szakember beszélt arról is, hogy az olyan nagyvárosokban, mint Bukarest, a jobb anyagi lehetőségekkel rendelkező emberek érdeklődnek ugyan a bunkerek iránt, de nem tudják megépíteni, mert nincs elég hely a kertjükben. Az óvóhellyel ellátott otthonok általában a városok peremén vagy a városokon kívül található területeken épülnek.
Van ugyanakkor egy másik kategória is, amely felkészült akar lenni egy esetleges apokalipszis esetén, de nem feltétlenül rendelkezik bunkerrel vagy földalatti óvóhelyekkel, mert nem engedheti meg magának. Ők pincékben és/vagy az éléskamrákban halmoznak fel készleteket és felszereléseket, hogy minél tovább kitartsanak, ha esetleg kitörne egy újabb világjárvány vagy világháború.
Számuk gyorsan nőtt a világjárvány idején, és valószínűleg tovább fog nőni a most zajló két nagy háború nyomán, és ma már tanfolyamokat is hirdetnek, amelyeken el lehet sajátítani a túlélési technikákat, praktikákat.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
szóljon hozzá!