Fotó: Facebook
A csapatok közötti összetartásról, kulturális élményekről és a versennyel járó kalandokról számolt be a Krónikának Szállassy Noémi kolozsvári egyetemi tanár, biológus, aki először vett részt a tizenkettedik alkalommal rendezett Budapest–Bamako-ralin.
2018. február 20., 15:562018. február 20., 15:56
A világ legnagyobb amatőr ralijaként jegyzett Budapest–Bamako-versenyen idén 42 ország 456 indulója vett részt, köztük Szállassy Noémi, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Pszichológia és Neveléstudományok Karának munkatársa, egyetemi adjunktus, biológus.
„Számomra nagyon érdekes volt az emberi kapcsolatok alakulása. Bár az elején a legtöbben nem ismertük egymást, ahogy haladtunk, és ahogy a versenyzőknek egyre nagyobb gondjaik lettek, érezhető volt az összetartás. Ez főként abban nyilvánult meg, hogy akárhányszor elment mellettünk egy bamakós autó, villantott egyet, kedvesen integetett, és ha azt látták, hogy megálltunk az útszélen, akkor ők is megálltak, és megkérdezték, hogy minden rendben van-e” – mondta el lapunknak Szállassy Noémi. Hozzátette, a bamakósok körében ez így szokott működni, mindenki segít mindenkinek.
Első alkalommal indul a pénteken kezdődő Budapest–Bamako Ralin Szállassy Noémi kolozsvári egyetemi tanár, biológus. A versenyző az út kihívásairól, illetve izgalmairól mesélt a Krónikának.
Mint kifejtette, a rali útvonala a természet szempontjából gyönyörű volt,
„Amikor leereszkedtünk az Atlaszból, nagyon változatos volt a táj: helyenként cédrusok között mentünk a hóban, tovább haladva pedig sivatag fogadott pálmafákkal, kaktuszokkal és kiszáradt folyómedrekkel. Aztán átmentünk Nyugat-Szaharába, amely nagyon érdekes rész, mert ez elvileg Marokkóhoz tartozik, de még mindig viszályok vannak a mauritánok és marokkóiak között a terület végső státusáról” – magyarázta a biológus.
„Szeméthegyek és bűz – ez jellemezte Mauritániát. És nemtörődömség, akik ott élnek, nem igazán tehetnek ez ellen semmit, de nem is próbálnak. Ott történt sajnos egy nagyon súlyos, cserbenhagyásos baleset, mert egy kamion leszorította az egyik társunkat az útról, aki később belehalt a sérüléseibe” – fogalmazott az egyetemi tanár. Hozzátette,
Kurkó Dénes sofőr, csapatkapitány másfél napig javította az autót, mert a motor körül az összes vezeték szétégett, ezért a CsavarGo csapat teljesen lemaradt a mezőnytől. „A megadott útvonal bevitt volna a terepre, de a negyvenéves autónkkal nem tudtunk ott menni, muszáj volt az aszfalton maradnunk. Ezért mi Szenegál fővárosa, Dakar felé indultunk, onnan lementünk Gambiába, ahol végül célba értünk” – részletezte a versenyző. Hozzátette, a roncsautó-kategóriában szinte mindenki célba ért, viszont nagyon sok terepjáró tönkrement az úton.
Szállassy Noémi úgy fogalmozott, ha egy hét múlva újra indulhatna, és lenne rá pénze, illetve autója – a Daciát Gambiában eladták –, akkor egyértelműen vállalkozna rá.
Ami nagyon megdöbbentő volt, az a hihetetlen szegénység, és ez értékrendformáló” – magyarázta a biológus. Mint kifejtette a Budapest–Bamako-ralin szimbolikus díjakat adnak, mert a versenyt egyrészt jótékonysági céllal szervezik.
A szervezők gyűjtőakcióján befolyó összegből két ivóvízkutat fúrtak Gambiában, illetve a szervezőcsapattal ment egy kamion, amely segélycsomagokat szállított. Ezenkívül mindenki vitt magával kis ajándékokat, amelyeket útközben osztogattak a gyerekeknek. A CsavarGO csapat a legtöbb adományt Mauritániában hagyta, főként írószereket, füzeteket, ruhaneműket, illetve az ottani kórháznak gyógyszereket ajándékozott.
A romániai lakosság csaknem fele nem mer munkahelyén a többséggel, vagy a főnökével ellentétes véleményének hangot adni – állapította meg az Open Minds Egyesület legújabb felmérése.
Rendhagyó programmal várja a látogatókat a Marosvásárhelyi Állatkert május 17-én, a Múzeumok Éjszakáján. Az esemény keretében az érdeklődők betekintést nyerhetnek az állatkert éjszakai életébe.
A gyorsan elkészíthető, ízletes ételek között mindenképpen előkelő helyet foglal el Lettország specialitása, a kotletes.
A kincses városi The Office irodaházzal szemben működésbe helyeztek a héten egy különleges, teljesen automatizált ételautomatát, amely nem csupán friss, főtt ételeket kínál, de egy robotkar segítségével másodpercek alatt ki is szolgálja azokat.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
1 hozzászólás