Első alkalommal indul a pénteken kezdődő Budapest–Bamako Ralin Szállassy Noémi kolozsvári egyetemi tanár, biológus. A versenyző az út kihívásairól, illetve izgalmairól mesélt a Krónikának.
2018. január 12., 12:522018. január 12., 12:52
2018. január 12., 12:552018. január 12., 12:55
Tizenhat nap alatt 8600 kilométert tesznek meg a tizenkettedik alkalommal rendezendő, pénteken kezdődő Budapest–Bamako Rali résztvevői. A világ legnagyobb amatőr ralijaként jegyzett versenyre idén 42 ország 456 indulója adta le a nevezését, köztük Szállassy Noémi, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Pszichológia és Neveléstudományok Karának munkatársa, egyetemi adjunktus, biológus.
Ez azért érdekes, mert a legtöbben a célba érés után eladják a gépkocsijukat, és repülővel jönnek vissza” – mondta el a Krónika megkeresésére Szállassy Noémi. Hozzátette, idén ők is így járnak el, mert sajnos nem áll a rendelkezésükre annyi idő, hogy az oda-vissza utat személygépkocsival tegyék meg, valamint a gépjármű állapota nem elég jó ahhoz, hogy a visszautat is kibírja. Mint a biológus kifejtette, kéttagú csoportjuknak azért adták a CsavarGO nevet, mert a csapatkapitány mérnök, és valószínűleg sokat kell majd javítani az autót közben.
A ralin két fő kategória van. Az egyik a versenykategória, az ide benevezetteknek nagyon érdekes az útvonaluk, pontokat gyűjthetnek, és nehezebb szakaszokat is terveztek nekik. A másik a túrakategória, ahová elsősorban terepjárókkal mennek, és ennek van egy alcsoportja, az úgynevezett spirit, ahol régi, szinte már roncsszerű autókkal próbálnak meg az emberek minél kisebb költségvetésből, környezetkímélően eljutni Afrikába – erre neveztünk be mi is” – részletezte a biológus.
„Mi azért indultunk korábban, mert a gépkocsinkkal csak 80 km/óra sebességgel tudunk haladni. Január 15-én lesz az első közös táborozás Afrikában, addig oda kellene érnünk, de most havazott Afrikában, ezért valószínűleg lesznek nehezen megközelíthető utak” – fogalmazott az egyetemi tanár.
Mint kifejtette, már a jelentkezéskor megtudták az útvonalat (Budapest–Marokkó–Mauritánia– Szenegál–Gambia), és hogy egy nap alatt hány kilométert kell megtenni. Minden este szerveznek egy tábort, ahová a versenyzők összegyűlhetnek, itt lehet sátorozni, illetve pár szállodának az elérhetőségét is közölték a résztvevőkkel. Szállassy Noémi szerint a versenykategóriásoknak kötelezően végig kell menniük valamennyi szakaszon, viszont a túrkategóriások tehetnek kitérőket, nézelődhetnek az adott településen.
Az út vége felé, az utolsó pár napon már nem kell olyan nagy távolságokat megtenni, akkor lesz időnk meglátogatni a helyi látványosságokat” – magyarázta a versenyző. Mint kifejtette, a Budapest–Bamako Ralin szimbolikus díjakat adnak, mert a versenyt egyrészt jótékonysági céllal szervezik.
A szervezők gyűjtőakcióján befolyó összegből két ivóvízkutat fúrtak Gambiában, illetve a szervezőcsapattal tart egy kamion, amely segélycsomagokat fog szállítani. Ezenkívül minden csapat visz magával kis ajándékokat, amelyeket útközben osztogatnak a gyerekeknek, többek között írószereket, füzeteket, ruhaneműket.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!