Nagyobb élethűség és művészi szabadság – Áfra Attila Tamás szatmári informatikus a technikai Oscar-díjáról

Áfra Attila Tamás kettős vezetésű doktori képzést végzett a Babeș–Bolyain és a Budapesti Műszaki Egyetemen •  Fotó: Facebook/Áfra Attila Tamás

Áfra Attila Tamás kettős vezetésű doktori képzést végzett a Babeș–Bolyain és a Budapesti Műszaki Egyetemen

Fotó: Facebook/Áfra Attila Tamás

Tudományos és technikai Oscar-díjat nyert idén Áfra Attila Tamás szatmárnémeti születésű informatikus. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika Karának alumnusa olyan algoritmust fejlesztett ki – az Intel információtechnológiai nagyvállalat egyik csapatának tagjaként –, amely által fotorealisztikus képeket lehet előállítani. A módszert főleg a filmiparban használják a vizuális effektusok kialakításakor és animációs alkotásokban. Áfra Attila Tamást az Oscar-díjátadóról, a díjazott technológiáról, munkájáról kérdeztük.

Zoltán Ildikó

2021. március 09., 11:372021. március 09., 11:37

2021. március 09., 11:452021. március 09., 11:45

– Február 13-án megnyerte a sci-tech Oscart, vagyis az úgynevezett technikai Oscar-díjat. Ki adja ezt és milyen megvalósításokra?

– A sci-tech (tudományos és technikai) Oscar-díjat az amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (AMPAS) adja évente azoknak a személyeknek és cégeknek, akiknek, amelyeknek a felfedezései és újításai jelentős és maradandó módon hozzájárultak a filmgyártáshoz.

Idézet
Idén az egyik ilyen díjat az Intel Embree fejlesztőcsapata nyerte, amelynek én is tagja vagyok.

– Honnan indult, honnan vezet az út az Oscarig?

– A középiskolát a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium intenzív informatika osztályában végeztem, 2001-től 2005-ig. 2008-ban informatika diplomát szereztem a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemen, 2010-ben pedig mesteri diplomát. Ezután

Idézet
kettős vezetésű doktori képzést kezdtem el a Babeș–Bolyain és a Budapesti Műszaki Egyetemen, amely során 2013-ban doktori címet szereztem.

– Hogyan zajlott az Oscar-díjátadó?

– A sci-tech díjátadót általában pár héttel a szokásos Oscar-gála előtt rendezik meg Los Angelesben, idén viszont a járvány miatt sajnos virtuális lett. A díjátadó előtt minden díjazott csapattal online interjú készült, amely során fel lett véve a videóanyag.

Az Így neveld a sárkányodat 3 című filmben is felhasználták az Intel Embree-t •  Fotó: Imdb.com Galéria

Az Így neveld a sárkányodat 3 című filmben is felhasználták az Intel Embree-t

Fotó: Imdb.com

– Hogy került kapcsolatba az Intel Embree nevű projekttel? Miért kezdte érdekelni?

– Sugárkövetéssel a korai egyetemi éveimben kezdtem el foglalkozni, és a doktori tézisemet is ebben a témakörben írtam. Az Embree elég hamar ismertté vált a szakmában és doktoranduszként felvettem a kapcsolatot a projekt fejlesztőivel, mivel a munkájuk szorosan kapcsolódott a kutatási témámhoz. Konferenciákon volt szerencsém személyesen is megismerni az Intel több kiemelkedő számítógépesgrafika-kutatóját is.

Idézet
Meghívást kaptam tőlük egy pár hónapos internshipre (szakmai gyakorlatra) Svédországban, ami után végül az Embree csapatába kerültem.

 – Egy fénykövetési technológiát fejlesztettek ki. Miben áll ez a technológia, mit tud és mire használható? Kik tudnak ebből profitálni?

– A sugárkövetés egy olyan algoritmus, amivel fotorealisztikus képeket lehet előállítani.

Idézet
Az utóbbi években többnyire ezzel a módszerrel készülnek a filmek vizuális effektusai és az animációs filmek, de ugyanúgy erre épül a modern mérnöki tervezés, termékmegjelenítés és tudományos vizualizáció is.

A sugárkövetés a fénysugarak követése által állít elő képeket, tehát tulajdonképpen szimulálja a fény viselkedését a fizika törvényeinek megfelelően. Ez egy nagyon pontos módszer, viszont rendkívül összetett és nagyon erőforrás-igényes, ezért csak az utóbbi évtizedben kezdett széles körben elterjedni.

Az Intel Embree egy olyan programkönyvtár, amely a sugárkövetés alapvető műveleteit nagyon hatékonyan el tudja végezni, s amelyre élethű képek előállítására alkalmas, ú. n. renderelő szoftvereket lehet építeni (a renderelés fotórealisztikus, háromdimenziós megjelenítést jelent árnyékkal és tükrözéssel – szerk. megj.). Az Embree-hez bárki ingyenesen hozzáférhet, mivel nyitott forráskódú, de főleg olyan cégek és filmstúdiók használják, amelyek saját renderelő szoftvert fejlesztenek, például a DreamWorks, Framestore, stb.

A Grincs is az Oscar-díjas technikával készült •  Fotó: Imdb.com Galéria

A Grincs is az Oscar-díjas technikával készült

Fotó: Imdb.com

– Milyen hatással lehet az Embree a jövőre nézve?

– Az Embree-nek az a célja, hogy felgyorsítsa a sugárkövetés alapú szoftverek fejlesztését és hatékonyabbá tegye őket. Az Embree a legújabb kutatási eredményeket alkalmazza és a legmodernebb processzorokra van optimalizálva, s így jelentősen felgyorsítja a képek előállítását. A sugárkövetés egy rendkívül erőforrás-igényes algoritmus. Egy képkocka kiszámolása akár egy-két napig is eltarthat, tehát a szoftver hatékonysága kulcsfontosságú.

Idézet
A nagyobb teljesítménynek köszönhetően sokkal hamarabb elő lehet állítani a vizuális effektusokat, nagyobb élethűséget és művészi szabadságot tesz lehetővé, és mindezt olcsóbbá teszi a filmstúdiók számára.

– Milyen tervei vannak a jövőre nézve? Van újabb projekt, amin jelenleg dolgozik?

– Pár éve elkezdtem egy új projektet az Intelnél, aminek Open Image Denoise a neve, és azóta ennek a projektnek a fejlesztését vezetem. Ez egy újabb, sugárkövetéssel kapcsolatos programkönyvtár, ami az Embree-hez hasonlóan a képek előállítását gyorsítja, viszont egy teljesen más megközelítéssel, ami kiegészíti az Embree-t. Míg az Embree célja a fénysugarak követésének felgyorsítása, addig az Open Image Denoise azt éri el, hogy ugyanazt a képet sokkal kevesebb fénysugár követésével lehessen előállítani, minőségromlás nélkül.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 22., péntek

Megnyílt a kolozsvári karácsonyi vásár, magyar felirat is díszeleg az egyik kapun (képriport)

Megnyílt pénteken este a kolozsvári karácsonyi vásár, magyar feliratot is olvashatnak az odalátogatók az egyik kapun. Fényjátékkal vette kezdetét a kincses város Főterén szervezett karácsonyi vásár, amely január elsejéig lesz nyitva.

Megnyílt a kolozsvári karácsonyi vásár, magyar felirat is díszeleg az egyik kapun (képriport)
2024. november 20., szerda

A fél évszázados Rubik-kockával népszerűsítik a magyar tudományt Bukarestben

Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.

A fél évszázados Rubik-kockával népszerűsítik a magyar tudományt Bukarestben
2024. november 19., kedd

A Dal 2025: még egy hétig lehet jelentkezni

Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.

A Dal 2025: még egy hétig lehet jelentkezni
2024. november 19., kedd

Nem ragadtak a múltban, csak hagyományt őriznek: kürtszó jelzi a pontos időt Nagylakon

Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.

Nem ragadtak a múltban, csak hagyományt őriznek: kürtszó jelzi a pontos időt Nagylakon
2024. november 18., hétfő

Drága a kaviár és a libamáj: csillagászati áron kínálják a szilveszteri csomagot Brassópojánán és a Prahova völgyében

Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.

Drága a kaviár és a libamáj: csillagászati áron kínálják a szilveszteri csomagot Brassópojánán és a Prahova völgyében
2024. november 17., vasárnap

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka

A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka
2024. november 16., szombat

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)

Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)

Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést

Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést
2024. november 14., csütörtök

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó

Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó